*
DNES
U17: FCS-Príbram 5:1/3:1/-Širuch 23.10.2021
DNES
U19: FCS-Príbram 3:1/1:1/-Širuch 23.10.2021
včera
Martin Svedík po Bohemians 1905
včera
Jan Kalabiška po Bohemians 1905
21.10.2021
Milan Petržela pred Bohemians 1905
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 957 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
27.09.2021
Fanoušci proti Gottwaldovu
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem
29.10.2019
Sektor B3 - místo kde stojíme za Slováckem!
07.10.2019
Fanoušci v zápase proti Liberci

Od záchrany klubu do Evropy je dlouhá cesta

16.05.2016, pondělí, 12:05
zemek020814_velky.jpg

Letošní sezóna nejvyšší fotbalové soutěže spěje ke svému finále. Slovácko v ní bez problémů obhájilo svoji prvoligovou příslušnost a navíc bojuje o umístění v horní polovině tabulky, což je velký úspěch. Zároveň spěje do finále i devátá sezóna, po kterou vlastní klub Zdeněk Zemek. Ta příští bude jubilejní a navíc bude možná v mnohém přelomová. Na odchodu je trenér Svatopluk Habanec, svoji kariéru na Slovácku završí i Libor Došek a možná i někteří další zkušení hráči. To je určitě dobrý důvod ohlédnout se za zmiňovanými devíti lety a nahlédnout do budoucnosti Slovácka s člověkem nejpovolanějším, majitelem klubu a předsedou představenstva 1.FC Slovácko Zdeňkem Zemkem.

Pane doktore, devět let, to už je slušná porce vašich emocí, zkušeností, ale i financí spojených s chodem klubu a fotbalem na Slovácku vůbec. Naplnilo těch devět let vaše očekávání, se kterými jste v červnu 2007 do slovácké kopané vstupoval?
Na konci května to bude skutečně devět let, co jsem vstupoval do tehdy krachujícího a z první ligy sestupujícího 1.FC Slovácko. Za těch devět let se podařilo udělat hodně práce. Především se podařilo klub oddlužit. Možná si to už málokdo pamatuje a ještě méně uvědomuje, ale při mém vstupu do klubu dlužilo Slovácko desítky milionů korun. Podařil se nám návrat do nejvyšší soutěže a co je podle mého názoru nejdůležitější, podařilo se stabilizovat fotbalovou akademii, která se pomalu rozkládala a nechybělo mnoho a rozložila se úplně. Na začátku mého působení ve Slovácku skutečně reálně hrozil krach slováckého fotbalu a sestup možná někam do třetí ligy či divize. A to by asi byl opravdový konec fotbalu na Slovácku. Osobně jsem rád, že jsme dokázali udržet při životě i ženská mužstva, která jsou neprávem opomíjena, a určitě by nebylo od věci věnovat ženské kopané více prostoru. Určitě to bude tématem pro některá z budoucích představenstev. Rád bych, abychom dokázali přivést ženské zápasy také na hlavní stadion. Rád bych připomenul, že fakticky nejvýraznější klubový úspěch získaly naše juniorky, které v minulé sezóně získaly titul mistra republiky. Všechny naše ženské týmy jsou na čelech svých soutěží, jednotlivkyně jsou mezi nejlepšími v nejrůznějších hodnoceních.

Vzpomněl jste znovunastartování fotbalové akademie, která byla za předchozích majitelů v troskách. Je její role v systému klubu klíčová?
Určitě ano. Jednak je to výchova mládeže obecně ke sportu a pak samozřejmě má práce akademie i sportovně výkonnostní rozměr. Držíme se pravidla: Vytváříme podmínky v akademii, kde vychováváme hráče, ten přijde postupně do profesionálních týmů klubu, odsud může jít do světa za atraktivnějším angažmá a na závěr kariéry se vrátí někteří zpět. Naposled musím vzpomenout cestu Michala Sadílka, který se z akademie dostal přímo do špičkového holandského klubu. Podobnou cestou šel i Michal Trávník, který je momentálně v Jablonci, a další špičkové hráče máme v mládežnických reprezentacích. Ať je to Marek Havlík anebo vzpomínaný odchovanec Trávník v jedenadvacítce anebo Lukáš Sadílek o jednu věkovou kategorii níže… A to jmenuju jen ty, na které je v reprezentacích nejvíce vidět.

Vaším cílem je tedy vybudovat ligový kádr výhradně z absolventů akademie?
Já si myslím, že mužstvo se nemá budovat z jedenácti individuálně nakoupených hráčů, teď mě napadá paralela s Jabloncem, kde se po této cestě vydali, investovali obrovské peníze a výsledek byl nulový. Jedna věc je totiž individuální výkon a druhá, že fotbal je kolektivní hra, která se obrazí v týmovém duchu. Je potřebné dávat šanci, třeba jen v přípravě, i hráčům z devatenáctky, aby se pomalu oťukávali. Tím budou vytvářet tlak na stávající hráče kádru a postupně do něj zapadat. Když to hodně zjednoduším a vezmu matematicky, tak aktivní věk fotbalisty může být až dvacet let, což převedeno do praxe znamená každoročně zabudovat do kádru jednoho odchovance. Samozřejmě se ale nebráníme tomu, doplnit konkrétní post hráčem z vně klubu. Touto cestou jdeme několik posledních let a osvědčuje se nám. Držíme střed tabulky. Bohužel nevyzpytatelné výkyvy někdy navozují euforii evropských pohárů a několik následných porážek znamená, že se bojíme o ligovou příslušnost. Z tohoto pohledu budeme vyžadovat stabilnější výkonnost a psychickou odolnost celého týmu. Zároveň budu chtít, aby tým ke každému zápasu přistupoval tak jako k zápasu se Spartou.

Vrátím se k úvodním otázkám a jakémusi bilancování necelé desetiletky. Jak jste spokojen s odezvou v regionu na vaše působení v klubu a jeho podporou ze strany veřejnosti?
Přiznám se, že trochu mě mrzí, že se nám stále nedaří vtáhnout do dění v klubu střední a drobnější podnikatele, kteří ani nemusí dávat velké příspěvky, které jsou nad rámec jejich možností. Chybí mi větší průřez střední podnikatelskou vrstvou, který by popíral hlasy typu: Zemek má peněz dost, tak nepotřebuje pomáhat. Nám sice dvaceti- třicetitisícový příspěvek v osmdesátimilionovém rozpočtu nevyřeší to podstatné, ale jde o vtažení také podnikatelské veřejnosti do dění a společné sdílení fotbalových radostí, ale i starostí. Před nedávnem se řada z nás určitě dívala na souboj Villarrealu s Liverpoolem v Evropské lize a Villarreal je jen o deset tisíc obyvatel větší město, než je aglomerace Hradiště, a podívejte se, kam to nadšením a stmelením všech dokázal dotáhnout. Čerstvý je i příklad britského Leicesteru, který dlouhodobou prací se stabilizovaným kádrem, bez velkých hvězd a astronomického rozpočtu dokázal pokořit všechny renomované anglické kluby…  Vtáhnout celý region do fotbalu je úkol, který je stále před námi. Určitě se budeme muset vrátit k tomu, co jsme s fanoušky začali na podzim a v poloviční cestě přerušili. Propagovat klub a fotbal v okolních městech i vesnicích. Byl jsem před nedávnem na fotbale ve Vlčnově, kde hrálo Dolní Němčí, a když slyším, že s fotbalisty Strání jezdí dvě stovky fanoušků za fotbalem v 1. A třídě, tak proč bychom podobné dvě stovky fanoušků nedokázali podchytit, aby posílili náš fan club nebo vytvořili svůj, anebo třeba jen přijeli na fotbal a pomohli rozproudit atmosféru na stadionu. Ten příklad se Stráním mě utvrdil v tom, že ta cesta je, jen je potřeba po ní jít a nenechat se z ní odradit a odstupovat z ní, když nejsou okamžité výsledky.

Český fotbal je na prahu výrazných změn, tou podstatnou bude samostatnost nejvyšší soutěže. Vnímáte tuto změnu jako přínos pro českou kopanou?
To ukáže pochopitelně až čas. Aby čas tento přínos přinesl, je potřeba si hned na začátku této zásadní změny dát cíle, které fotbalu prospějí. Za mě k těm cílům patří určitě zvýšení návštěvnosti, zvýšení kulturnosti prostředí a samotných utkání. V tomto bude mít LFA určitě řadu možností. Současně se snad konečně mění i pohled státu na sport. Politici začínají vnímat potenciál sportu, který by mohl vést k zastavení devastace mládeže. Dojde k navýšení příspěvků do sportovní sféry o nějakých sedmdesát procent až na šest miliard. Předpokládá se, že v dalších letech by mohlo dojít k dalšímu růstu a k mládeži by se mohlo dostat až dvanáct miliard korun ročně. Současně se pochopitelně nesmí zapomenout na vrcholový sport, protože ten je hnacím motorem pro mládež. Ve vrcholovém sportu se rodí vzory pro mládež, které ji dokáží strhnout k pozitivnímu trávení volného času. Snad se tak i fotbalové kluby dočkají doby, kdy nebudou závislé na jedincích, kteří je z různých důvodů táhnou a drží nad vodou. Nikdo. Ani Plzeň a ani Sparta, přes letošní výborné výsledky v Evropské lize, nepracuje s vyrovnaným rozpočtem, sanovaným z vlastní činnosti. Příjmem ze vstupného, reklam, účasti v evropských soutěžích...

Kádr projde v létě generační obměnou. S hráčskou kariérou skončí Libor Došek, smlouvy končí i některým dalším hráčům…
(skáče do řeči) Už podobné hlasy kolem slýchám, ale já tu situaci nevidím tak dramaticky a určitě bych ji nenazýval generační výměnou. Ano. Konec kariéry oznámil Libor Došek, který před pár dny oslavil osmatřicet let a kterého si nesmírně vážím za to, co pro klub i region udělal, a touto cestou mu chci i veřejně poděkovat. Ano. Odejde asi Kuncl, ale ten toho letos moc neodehrál. Otázka setrvání Rady je stále otevřená. Na druhou stranu - do týmu se vrátí hráči, kteří vlastně celou sezónu promarodili. Hlúpik, Kalouda, … Nechci tu situaci bagatelizovat, ale dle mého názoru je řešitelná a klub si s ní poradí. Navíc tým hraje spolu dlouhou dobu a je stmelený, což považuji za jeho výhodu.

Dnes už je jasné, že trenér Habanec odejde do Brna a nahradí jej nový trenér, jehož jméno zřejmě není zatím jasné. Přesto - jakého trenéra byste si přál? A nechci po vás konkrétní jméno.
Předně bych chtěl panu Habancovi také poděkovat, protože odvedl pro nás velký kus práce, a popřát mu v Brně hodně úspěchů. Nového trenéra si představuji náročného. Od hráčů, kteří opustí českou ligu a jdou do zahraničí, slýchám, že se tréninkové procesy nedají srovnávat svojí náročností. Potvrdil to i Michal Sadílek, který teď čerstvě poznává práci holandského Eidhovenu. Srovnává práci našeho klubu, který jej vychoval k přestupu do špičkového evropského klubu, a tím pádem má svoji vysokou kvalitu, s jeho novým klubem a slyším od něj, že na stadion přijde v osm ráno a v osm večer odchází a celý den má vyplněný programem. Nám se takto pracovat s týmy nedaří a myslím, že to není jen náš problém. Proto chci vidět před sebou trenéra, který svojí náročností a tím, že jej ještě více semkne, posune tým zase o kousek dál.

K takové práci jsou potřeba materiální podmínky i zázemí, které klub momentálně nemá. Vy jste vizionář, který své představy umí realizovat. Máte plány, které by umožnily naplnit tyto vaše představy?
Vím, že zázemí není ještě optimální. Proto jednáme s městem, které je vlastníkem areálu městského stadionu, aby tréninkovou plochu za tribunou D zakryla tréninková hala. Osobně si myslím, že podobné haly by pro mládež měly vyrůst i v jiných městech.

Rozpracovaný máme také záměr v momentálně tenisovém areálu Na Vyhlídce v Mařaticích, který zahrnuje i bývalý areál jezdeckého klubu, a jednáme o vybudování dalších tří tréninkových hřišť, z nichž jedno by mělo být kryté a dobudovalo by se i tamní zázemí včetně regeneračního programu. Vedle staroměstského areálu na Širůchu bychom tak získali další kvalitní prostory a mohli tak odbourat neustálé cestování především mládežnických celků po okolních vesnicích.

Ligový tým se v posledních letech umisťuje uprostřed tabulky. Řekl jste, že od nového trenéra očekáváte posun týmu nahoru. Tam jsou ale už evropské poháry. Fanoušci klubu často vyčítají, že nemá ambice. Je tedy vaší ambicí dostat Slovácko do evropských pohárů?
(smích). Já sám Slovácko do evropských pohárů určitě nedostanu... Ano, dostanou se ke mně nářky fanoušků, že nemáme ambice, a samozřejmě vnímám hlasy o Evropské lize, které se rozeznějí po pár vyhraných utkáních v řadě. Naposledy to bylo vloni v září, kdy jsme v den Slavností vína hráli s Libercem o druhou příčku v tabulce. Už tehdy jsem před utkáním euforii brzdil a říkal jsem: Nebuďme na hrušce, na ní jsme už byli několikrát a vždycky jsme spadli dolů. S Libercem jsme prohráli, ale já jsem byl spokojený, protože mužstvo v zápase odvedlo vše, co mohlo, a hlavně: lidi se bavili, vyšlo počasí, jedna tribuna byla zaplněná krojovanými, kteří ukázali, že srdce mají slovácké. Tehdy jsem měl pocit, že dělat fotbal má smysl a že regionu něco přináší. Ale tím jsem vám asi moc neodpověděl, takže vážně. Nemá smysl hovořit o evropských pohárech, když jsem na chod klubu téměř sám. Evropské poháry by musel chtít celý region, ale opravdu je chtít, a tím se vracím obloukem ke dnes zmiňovanému Villarrealu, který to dokázal.

Samozřejmě, že bych viděl rád svůj klub v atraktivním pohárovém, evropském zápase, ale k němu vede dlouhá cesta. Můj recept na ní zní: V první řadě získat pro klub celý region Slovácka. Počínaje fanoušky a konče politiky a podnikateli. Jen stmelený a zapálený region může takový sen naplnit. Vybudovat zázemí klubu, naučit všechny, počínaje mládeží, tvrdě pracovat, být trpěliví, nejít cestou převratných změn v kádru a hlavně se z fotbalu radovat. Pak si ten evropský sen zasloužíme. Jsem ochotný na tuto cestu vykročit, a když si mé odpovědi pozorně přečtete, tak v nich ten můj návod možná najdete. Po té cestě ale musíme k tomu evropskému snu jít všichni společně!Share |
Zdroj: ddk.jpg
Jméno Heslo
text
 • Skein - 17.05.2016, úterý, 11:45
  (0)

  trenérem bude tedy Stanislav Levý, ať se dařííí...

 • Prosto - 17.05.2016, úterý, 10:45
  (0)

  Chtit hrát o vyšši přičky nemusi vždy nutně znamenat jen velký kapitál.důkazem toho jsou Polské Gliwice.Jinak co se týče článku,tak to zní jako hezký příslib do budoucna.Nechme se překvapit.

 • tvojemama - 16.05.2016, pondělí, 16:12
  (0)

  Z tohoto pohledu budeme vyžadovat stabilnější výkonnost a psychickou odolnost celého týmu. Zároveň budu chtít, aby tým ke každému zápasu přistupoval tak jako k zápasu se Spartou. Tohle celou dobu rikam, mohlo byt vic bodu, ale hlavne by byla vetsina fanousku spokojena, takto me nektere zapasy dost zklamaly. Jinak je to paradni rozhovor :).

 • Skein - 16.05.2016, pondělí, 12:43
  (0)

  mně se to líbí, můj sen aby nás bylo více lidi v kotli, pak navýjezdech a chodili do kotle nový malý kotelníci, následně aby jel projekt Slovácko-Slávácku, který jak píše doktor se v půlce zastavil...doufám, že ty vize postupně naplní. věřím v to, nebude to hned ale bude..

 • kecipep - 16.05.2016, pondělí, 12:13
  (0)

  Vše výše napsáno má hlavu a patu a doufejme, že Zemek bude ve Slovácku co nejdéle. Potěšily mě projekty o hale, nových hřištích a zázemí, to je jedině dobře a časem se nám to doufám vrátí :-) A jeho představy o vyšší tréninkové zátěži, přístupu ke všem zápasům jako v matchi se Spartou.. k zapojení celého regionu.. pod vším bych se podepsal.

pristi
 Další články:
20.05.2016, pátek, 08:37 - Výsledky soutěží za sezónu 2015/16
18.05.2016, středa, 10:01 - Nový trenér Slovácka Stanislav Levý: Nechci zklamat fanoušky
17.05.2016, úterý, 22:04 - Report ze zápasu s Olomoucí a Duklou + foto
17.05.2016, úterý, 11:55 - Potvrzeno, Slovácko povede Stanislav Levý
13.05.2016, pátek, 14:17 - Jak se loučily se Slováckem dlouholeté opory Kuncl s Valentou
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace