*
15.01.2022
Príprava: Hanácká Slavia Kromeríž - FCS 1:5 (1:1) - Kromeríž 15.1.22
15.01.2022
Príprava: FCS "B" - MSK Breclav 2:0 (0:0) - Belinka 15.1.22
13.01.2022
Pavel Nemcický a novinky v "bécku"
11.01.2022
Michal Kadlec v plné príprave
05.01.2022
Rozhovor: Tomáš Fryšták v FCS
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 958 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
25.11.2021
Dekovacka v zápase proti Sparte
25.11.2021
Fanoušci proti Sparte
27.09.2021
Fanoušci proti Gottwaldovu
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem

Modrá - bílá, modrá - bílá, řval celý stadion

19.05.2009, úterý, 13:45
kotel_slavia_velky.jpg

Při slově ultras si všichni představují chlápky, kteří ničí stadiony a chodí se rvát. Jenže to je chyba, říká vůdce kotle.

Zcela vyprodaný stadion FC Slovácko ve středu zažil při pohárovém zápase FC Slovácko a Slavie super atmosféru. O tu se z velké části zasloužil kotel fanoušků, vlajkonošů a bubeníků, které vede představitel ULTRAS Mira, pro kterého je fotbal a fandění srdeční záležitostí.

Při slově ultras si každý představuje chlápky, kteří ničí stadiony, chodí se rvát apod. Jenže to je chyba! Jsou to všichni fanoušci, kteří se podílejí na celkové atmosféře na stadionu (zpívají chorály, dělají chorea).

O tom, jak kotel Slovácka funguje, jak žije, jsme si s jeho vůdcem povídali proto, aby i obyčejný fanda mohl nahlédnout pod pokličku hrnce, kde se vaří ta pravá stadionová atmosféra.

Jak ses dostal k fotbalu ty osobně?
Hrával jsem fotbal za TIC Slovácká Slávia UH, současně jsem navštěvoval i zápasy druhé ligy v Hradišti a poté jsem chodil i na první ligu. Po sloučení klubů jsem samozřejmě chodil i na Širůch do Starého Města. Jakmile začala nová éra v Uherském Hradišti, tak jsem téměř nechyběl na žádných domácích zápasech, včetně pohárů. Poté jsem začal jezdit i na venkovní zápasy.

A do role vyvolávače? Je to dlouhá cesta, nejdříve jsem fandil tak jako každý jiný v kotli, poté jsem začal s partou kamarádů tvořit choreo, což nás tak nějak stmelilo, a založili jsme si svoji ultras skupinu. Čím dál tím víc jsme se začali projevovat v kotli i mimo kotel, znalo nás stále více lidí, a co bylo hlavní, rozrůstali jsme se. Poté, když kotli chyběl vůdce a mě už hodně lidí znalo, začal jsem se do toho tak nějak pomalinku dostávat a po nějaké době jsem ten megafon měl u ruky každý zápas. Ale musím říct, že bez těch všech fanatiků v kotli bych tam byl k ničemu, takže jsem moc rád, že máme tak skvělé fanoušky, a snad nás bude přibývat.
 

Čím bys charakterizoval ultras Slovácka?
Výborná chorea, skvělé chorály a hlavně nám srdce bije pro náš klub. Fandíme, jezdíme na zápasy, i když se týmu nedaří, jsme pořád při něm. Přečkali jsme krizi v podobě rozkradače Řezníka a jeho party. Byli jsme před ním a věděli jsme, že budeme i po něm.

Jak se scházíte - dáváte dohromady?
Tak záleží, čeho se otázka týká - naše skupina B.W.A. se schází vždy sama, máme svoji hospodu, máme svoje stránky, jak veřejné, tak privátní. Lidé, co dělají chorea, se zase scházejí podobným způsobem, vše se domlouvá po internetu.

Jak vnikají chorea?
V prvním případě je nutné vymyslet nápad, ten se buď týká aktuálního dění v klubu, na hřišti, mimo hřiště, nebo soupeře, se kterým budeme hrát. Mnohdy nezaujatý divák ani netuší, o čem choreo je, a ví to třeba jen domácí a hostující ultras. Vždy je potřeba důkladně promyslet, jaké choreo bude, nemůže to být Kocourkov. Vždy se to konzultuje ve větším počtu lidí. Samotná výroba je už samozřejmě o manuální práci, nakoupit materiál, svolat lidi, no a pak malovat, stříhat, lepit. Před zápasem se ještě musí vše nachystat na stadionu. Prostě celé to zabere spousty hodin práce a nakonec se choreo vytáhne jen asi na 2 minuty a je po tom. Nicméně se vše vyfotí a tím to prezentujeme před ostatními tábory v celé republice. Existuje dokonce žebříček nejlepších choreografií v ČR, kdy tato díla hodnotí zástupci jednotlivých táborů. Také se určuje pořadí nejlepších táborů apod. Musím říct, že náš tábor se nikdy neztratí mezi těmi nejlepšími.

Jak dlouho plachta vydrží? Platíte to z vlastní kapsy, nebo vám přispívá klub?
Prvně, choreo není jen plachta, ale jsou to i balónky, různé nápisy, ohně, vlajky na tyčích, různé tvary v hledišti vytvořené pomocí těl, šál apod. Žádné vyráběné choreo nesmí být použito více než jednou! O tom, jak dlouho vydrží, jsem psal, ale spíše bych ještě rozepsal něco jiného - a to přístup k choreu. Spousta lidí při vytáhnutí plachty nadává, že nevidí na hřiště, což je pro nás absolutně nepochopitelné. My na fotbal chodíme nejen kvůli fotbalu, ale také kvůli atmosféře. Dokážete si představit fotbal bez chorea, ohňů, chorálů, vlajek? Já ne! Financování probíhá z veřejných sbírek, které se konají vždy na fotbale, ať už na domácím stadionu, kdy děvčata chodí s kloboučkem a vybírají po kotli, nebo při venkovních zápasech v autobusech apod. Také vznikl nový projekt Slovácko Slovácku, kdy se dají pomocí trvalého příkazu posílat peníze na účet (kdo chce přispívat na aktivity fanoušků, ať mrkne na www.fcslovacko.com pro bližší info). Také se vydělávají peníze z prodaných nálepek a dalších suvenýrů. Určitě existují i mecenáši, kteří nás podporují, a v neposlední řadě spolupracujeme samozřejmě i s klubem, čehož si ceníme.

A co vyvolávky? Kolika lidí jsou to nápady?

Vyvolávky vznikají mnoha způsoby, buď s něčím přijdou jednotlivci, nebo skupiny, poté se snaží o rozšíření mezi ostatní lidi při zápase. Spousta chorálů vzniká přímo na fotbale, a to kvůli aktuálnímu dění. Dá se říct, že všechny melodie chorálů jsou známé, buď z filmu, písničky atd. Mnoho nových chorálů má na svědomí Fulham (fanatik a funkcionář Slovácka), ten mi je poté zpívá a já je učím v kotli. Je to lidová tvořivost. Nebráním se žádnému nápadu a kdokoliv může s čímkoliv přijít ;-)

Spíš se scházíte osobně, nebo přes internet?
Jak kdo … Naše skupina se schází pravidelně osobně i na internetu a řekl bych, že to tak funguje u všech.

Kolik má kotel členů?
Je to různé, ale minimálně 300 lidí je v kotli vždy a může to být až třeba 700.

A jakého složení?
Je tam spousta skupin (nebudu jmenovat, abych někoho nezapomněl), ale i jednotlivci, kamarádi ze školy, práce. Většinou se jedná o mladé lidi mezi 15 až 30 roky a jsou zastoupena obě pohlaví. Nicméně je mezi námi i spousty mladších a starších, přijmeme mezi sebe kohokoliv, kdo má chuť fandit, a proto bych chtěl tímto vzkázat všem, kteří chtějí, ať přijdou. Kotel nemusí být jen sektor B3, ale může být v budoucnu i B4 a B2 a čím víc nás bude, tím líp. Neváhejte a přijďte mezi nás, pokud máte chuď fandit, nikdo vás nevyhodí. Pár slov závěrem: Lidé se nesmějí bát projevit své emoce! Většinou než se něco uchytí v ochozech - jinde než v kotli -, tak to dlouho trvá, a to jen kvůli nesmělosti a studu. Nikdo nechce být ten první, kdo si stoupne a začne zpívat, křičet. Proto bych rád apeloval na všechny lidi, kteří míří na stadion, nestyďte se, vždyť i ten, co sedí nad vámi, jen čeká, až někdo začne. Projevujte své emoce, je to lidské! Velkým příkladem toho je fanoušek na posledním domácím zápase se Slávií. Byl to starší pán, pětačtyřicátník. Neznám ho, do kotle nechodí - seděl vedle. Pobrukoval s námi chorály, a při vstřelené brance vylezl na síť, jak nejvýš mohl! Byl to otec od rodiny, slušný člověk a projevil svoji radost, což ve mně skutečně vyvolalo velké emoce. Ještě bych moc rád prostřednictvím médií poděkoval hlavně tribuně C, kde je spousta fanoušků, kteří s námi zpívají a fandí, a apeloval bych na ostatní části stadionu, ať se přidají.Share |
Zdroj: ddk.jpg
Jméno Heslo
text
pristi
 Další články:
21.05.2009, čtvrtek, 23:53 - Finále 2005: Když Slovácko překonalo rekord
21.05.2009, čtvrtek, 20:36 - Další informace pro účastníky finále
20.05.2009, středa, 17:53 - Směrnice k výjezdu na finále poháru HLEDÁME LÍDRY!!
20.05.2009, středa, 13:00 - Za Slováckem: Hledám odvoz - hledám spolujezdce
20.05.2009, středa, 09:45 - Hledáme generálního partnera výjezdu + další info (aktualizováno)...
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace