*
DNES
U17: FCS-Príbram 5:1/3:1/-Širuch 23.10.2021
DNES
U19: FCS-Príbram 3:1/1:1/-Širuch 23.10.2021
včera
Martin Svedík po Bohemians 1905
včera
Jan Kalabiška po Bohemians 1905
21.10.2021
Milan Petržela pred Bohemians 1905
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 957 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
27.09.2021
Fanoušci proti Gottwaldovu
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem
29.10.2019
Sektor B3 - místo kde stojíme za Slováckem!
07.10.2019
Fanoušci v zápase proti Liberci

Slovácko čeká horká zima

24.11.2008, pondělí, 23:59
noviny_velky.jpg

Letošní zimní měsíce budou zřejmě v 1. FC Slovácko pěkné horké. Minulý týden proběhly pohovory všech zaměstnanců klubu s majitelem a ten připravuje rozhodnutí. Podle některých signálů to vypadá, že v klubu nezůstane kámen na kameni. Kulový blesk proletí kancelářemi i hráčskou kabinou. Zatím však zůstává vše při starém, a tak dnes začali fotbalisté s přípravou na jaro.

„Tři týdny budeme nabírat vytrvalostní fyzičku, pak budou mít hráči tři týdny volno a 5. ledna se sejdeme k zimní části přípravy, kdy budeme startovat v bratislavské skupině Tipsport ligy, kde se utkáme s Interem, Nitrou a Petržalkou. Pak pojedeme na kondiční soustředění. V plánu je i herní soustředění v Senci, kde bychom se měli potkat s B. Bystricí a Dubnicí. V přípravě nás čekají i další slovenské prvoligové kluby,“ představuje zimní program svého mužstva trenér 1. FC Slovácko Ladislav Jurkemik, jehož osud je v rukou Zdeňka Zemka.

Jistotu nemají ani samotní hráči. Trenér Jurkemik volá po příchodu alespoň čtveřice kvalitních hráčů. „Dva do zálohy a dva útočníky,“ konkretizuje Jurkemik.

Klub je připraven takovou čtveřici hned přivést, ale kádr nechce nafukovat. „Máme vytipováno na třicet fotbalistů, které jsme v závěru podzimu intenzivně sledovali. Čtyři z nich by mohli přijít okamžitě. Jenže stejný počet by musel odejít. Čekáme tedy, jak se rozhodne majitel v otázce trenéra a ten pak následně v otázce odchodu hráčů,“ říká sportovní ředitel Petr Pojezný.

Už teď je však jisté, že s týmem se začne připravovat záložník Grim, který hostoval v Třinci, a pokud bude souhlasit trenér, tak i obránce Kaspřák, kterému nevyšlo hostování v Trenčíně.

Otazníky visí nad dalšími hráči, kteří jsou na hostováních. „Racko i Görner mají hostování až do konce sezóny s opcemi na přestup. Uvidíme jak se Nitra postaví k Rackovi, který tam moc nehrává. Dokázali bychom si ale představit za něj hráčskou kompenzaci,“ nastiňuje další změny Pojezný.

Navíc Slovácko se stále nevzdalo možnosti příchodu Petra Faldyny, který by se stále vrátil nejraději domů na Slovácko. V létě mu končí v Jihlavě smlouva, a tak se čeká, jestli jihlavští funkcionáři nezměknou. „S majitelem jihlavského klubu mám naplánovánu schůzku na tento týden. Uvidíme, jestli najdeme společnou řeč,“ doplňuje generální manažerka Slovácka Marcela Mrázková.

Autor: Aleš Mazúrek (Dobrý den s Kurýrem)


Slovácko je nemocné, léčba bude těžká

Zpackaný rok

Fotbalový rok skončil. A skončil tak, jak začal. Zpackaným zápasem. Jestliže v úvodním zápase letošního jara ztratil tehdy Kalvodův tým vedení 2:0 v Sokolově, tak Jurkemikův soubor dostal v Ústí dokonce čtyři branky. Ve Slovácku nezbývá nic jiného než hledat chyby, a to velmi rychle. Hledání nebude jednoduché a zdá se, že vedení ostré náboje vystřílelo v létě. Téměř celý podzim totiž přihlíželo, jak se tým trápí.
 
„Nepřihlíželi jsme nečinně. Hovořili jsme s trenéry, hráči. Dávali ultimáta i pokuty. Tým jsme motivovali i pozitivně. Například pro poslední tři utkání měli hráči zněkolikanásobené prémie,“ vypočítává kroky, kterými se snažili odvrátit propad, generální manažerka klubu Marcela Mrázková.
 
Jenže tým kolem fotbalového mistra Evropy z roku 1976 se za celý podzim nenastartoval. Možná by mu prospělo oživení kádru v závěru září, kdy končil přestupní termín. Jenže příchod ostrostřelce Faldyny, který by vysvobodil tým ze střelecké nemohoucnosti, nevyšel a jinou alternativu klub neměl.
 
„Ze strany trenéra jsme neměli žádný konkrétní požadavek na posílení útoku. I Faldyna byl naší iniciativou. Trenér projevoval po přípravě s kádrem spokojenost a před začátkem ligy řekl na představenstvu, že tento tým má na to hrát o postup do ligy,“ brání sportovní vedení klubu Petr Pojezný.

Mužstvo nenašlo svoji tvář

Jenže tým nepřesvědčoval výsledkově, ani herně. Režisér hry, kterým měla být největší letní posila Jan Berger, vůbec nezapadl do mužstva a podzimem se spíše protrápil. Mužstvu neprospělo ani opakované míchání sestavou. Hráči si na sebe ani nestačili zvyknout a už se měnil jejich post, anebo usedli na lavičku. V mužstvu stoupala nervozita, kterou dokumentuje rovných padesát žlutých karet, často i zbytečných za kritiku rozhodčího.
 
Rozhodčí jsou vůbec samostatnou kapitolou českého fotbalu. Slovácko se rozhodně nemůže těšit jejich přízni, spíše naopak. Je evidentní, že dušínovský přístup klubu k fotbalu naráží na dlouhodobě zaběhnuté stereotypy, které nezrušila ani tolik propíraná korupční aféra.
 
„Je pravda, že trenér Jurkemik byl tím, co se dělo při druholigových zápasech ze strany rozhodčích, nemile zaskočen,“ potvrzuje Pojezný.

Atmosféře v kabině neprospíval ani tlak ze strany médií. Ve Slovácku viděl každý favorita na postup a od začátku soutěže mu tuto úlohu média neustále připomínala. Tlak, který mužstvo srážel, potvrzoval i Jurkemik a v kabině se nenašel nikdo, kdo by bouchl rázně do stolu.
 
„Chybí nám asi zkušenější hráči, větší osobnosti, kteří by v kabině zdravě zakřičeli. Když jsem hrál v Bohemce, tak tam byli zkušení Rada se Slezákem, kteří ty ostatní usměrňovali. Vždy v pravý okamžik řekli to správné slovo a všichni jsme k nim měli přirozenou úctu a respekt. Brali je i mladí,“ srovnává Slovácko se svým bývalým působištěm útočník Lukáš Matůš.
A jsme znovu u kvality kádru.

Letní obměna moc nepomohla

V létě sice přišlo sedm nových hráčů, kteří mají bohaté zkušenosti i z první ligy. Jenže roli tahounů nenaplnili. „Je pravda, že hráče jsme si vytipovávali sami. Trenér řekl jen posty, které by chtěl posílit. Tak jsme přivedli hráče, kteří byli dostupní a zároveň k nám chtěli jít. Přišlo i několik starších hráčů, které jsme vybrali zejména z důvodu jejich dostatečných zkušeností. Určitě by bylo lepší, kdyby si trenér vybral hráče sám, a my jsme jejich příchod, pokud by byl reálný, uskutečnili,“ připouští chyby v komunikaci při tvorbě mužstva sportovní ředitel klubu.
 
Jenže Jurkemik šel do neznámého prostředí a přehled o českých hráčích neměl. To se mu nakonec může stát osudným. Nad kvalitou některých pak jen spráskl ruce. „Druhou ligu jednoznačně podcenil. Přišel nepřipraven a pokud nezmění svůj přístup k fotbalu, tak nemá vůbec šanci,“ říkal Ladislav Jurkemik například na konto útočníka Martina Psohlavce, který přišel z prvoligové Plzně jako koncový útočník, ale nakonec měl problémy dostat se na lavičku byť třetiligového béčka.
 
Ani to letos neplnilo svoji roli. Byť cestička z kabiny A-mužstva do juniorky byla oproti předchozím letům vyšlapaná mnohem více, přeřazování za chyby či špatný přístup k tréninku ztratilo velmi rychle svůj „výchovný“ efekt. Například mladičký Kerbr byl v juniorce neviditelný a trenér béčka Palinek kritizoval jeho výkon i přístup, a přesto dostal příležitost v základní sestavě druholigového celku.
 
„Mladí hráči si svoji šanci musí zasloužit. Nechceme, aby jejich předností bylo jen to, že absolvovali akademii a mají devatenáct let. Na druhou stranu třeba Sládek si prošel béčkem a v závěru podzimu se ukazoval slibně i ve druhé lize,“ poukazuje na vzestup talentovaného útočníka Pojezný.

Kudy na rozcestí

Příčin neúspěchů by se určitě dalo najít více, ale sportovní fanoušky, kterým už pomalu dochází trpělivost, zajímá nejvíce jak z této mizérie ven. Zdá se, že klíčová rozhodnutí leží na Zdeňku Zemkovi, majiteli klubu. Ten se nechal slyšet, že nechce rozhodovat s horkou hlavou. Že to však myslí s klubem vážně, ukázal minulý týden. Postupně vyslechl celé vedení klubu a také všechny trenéry od mládeže až po A-tým.
 
„Pan Zemek si chce udělat detailní obrázek o situaci v klubu. S jeho současnou situací rozhodně spokojen není, ale v zásadních rozhodnutích se nechce unáhlit. V pohovorech bude pokračovat i tento týden a pak vyvodí příslušné závěry. Jsme v situaci, kdy nás čas netlačí,“ říká generální manažerka klubu a pravá ruka majitele Marcela Mrázková.
 
Klub je připraven na jakoukoliv variantu. Včetně další hráčské obměny. „Máme okruh vytipovaných fotbalistů, se kterými můžeme začít jednat. Je i možné, že s některými hráči se dohodneme o ukončení spolupráce. Hlavní slovo si ale musí říct trenér. Musíme důrazně mluvit s našimi hráči. Není možné, aby hráč přišel s tím, že nemůže hrát kvůli nemoci, a lékařské vyšetření pak ukázalo, že je zdravý. Podobné levárny nehodláme tolerovat,“ nechce se smířit s některými výstřelky hráčů Pojezný.
 
Ten, kdo si myslel, že příchod Zdeňka Zemka do klubu bude jako mávnutí kouzelným proutkem, asi trpí kocovinou. Jenže Slovácko se v náručí Z-groupu vydalo po své cestě a na té se zákonitě musí dopouštět chyb. Už proto, že jeho majitel dal pro vedení klubu důvěru lidem, kteří nejsou fotbalovým prostředím poznamenaní. Ať už v dobrém, či zlém. Je to cesta, která je sympatická, ale dlouhá a mnohdy bolestivá. Slovácko si ji však musí projít.

Autor: Aleš Mazúrek (Dobrý den s Kurýrem)
 
 
 
Petr Pojezný: Celý rok byl nedůstojný

* Za sebou máte podzim, který si za rámeček jednoduše dát nemůžete, a když k tomu připočteme i nepodařené jaro, tak celý kalendářní rok je nedůstojný možnostem klubu. Jak jej hodnotíte vy?
To hodnocení nemůže být jiné, než jak jste jej popsal vy. Protože špatným výsledkům nezabránily ani letní změny, je čas na hlubokou analýzu a vyvození zásadních závěrů. Ty jsou ale v rukou majitele klubu.

* Znamená to, že management vyčerpal svoje možnosti řešení?
To ne. Naši představu jak dál klub vést majitel zná. Jenže tato cesta, po které jsme se vydali, je cestou dlouhodobou a samozřejmě že se na ní nevyvarujete i chyb. Jenže tlak ze strany veřejnosti na výsledky je enormní a v podstatě znemožňuje perspektivní práci.

* Pod ten tlak jste se ale dostali sami. Sami jste před startem loňského ročníku vyhlásili cestu za okamžitým návratem do nejvyšší soutěže a před letošní sezónou jste to zopakovali.
První slova o snaze ihned se vrátit do nejvyšší soutěže zazněla z úst majitele klubu. My jsme jeho názor akceptovali a jako zaměstnanci klubu plnili jeho rozhodnutí. Jenže uvědomte si, že tento cíl vyřkl několik týdnů po převzetí totálně vybrakovaného klubu, který měl navíc v sobě zažitých spoustu nezdravých až nemorálních stereotypů. Naším cílem bylo klub ozdravit nejen ekonomicky, ale také vztahově a morálně. Po éře bývalého majitele zůstala řada silných vazeb, které se sportem neměly nic společného.

* Co máte konkrétně na mysli?
Bylo toho více a většina z toho není pro zveřejnění, ale vzpomenu jen jednu věc. Dodnes se nám vyčítá odvolání trenéra Malury. Pro nás to byl ale nezbytný krok. Lituji jen toho, že jsme k němu nepřistoupili už před vstupem do druhé ligy, kdy jsme otázku trenéra podcenili. To byla naše chyba. Pak jsme se dostali pod enormní tlak, protože odvolávat trenéra z 1. místa je opravdu nestandardní.

* To zní absurdně. Vždyť Malura po podzimu skutečně vedl druhou ligu.
To máte pravdu. Ale pro klub za nepřijatelnou cenu. Malura spolu s bývalým sportovním ředitelem Jinochem do klubu přiváděli hráče, které znali a kteří jim byli zavázáni. Absolutně ignoroval naše vzájemné pohovory, kdy jsme v době neustálých arbitráží potřebovali vyvážit všechny úseky v našem klubu. Je pravda, že měl v kabině tak silnou pozici jak dosud žádný z trenérů, kteří jej nahradili. Jenže té pozice využíval ve svůj prospěch a všem hráčům neměřil stejným metrem. Neustále naříkal na ostatní v klubu, přestože jsme soustředili vše jen ve prospěch A-týmu. Do teď to u všech úseků klubu narovnáváme. Takto rozpolcený klub nemohl jít dlouhodobě dál. Pro další vysvětlení bych se musel vrátit ještě do působení klubu v nejvyšší soutěži, kdy v jejím závěru nemyslel na prospěch klubu, ale na svůj. A propos. Z některých jeho a praktik tehdejšího sportovního ředitele Jinocha by se slušným fanouškům Slovácka asi zvedl žaludek a nelze je psát do novin. Můžu jen nastínit, že hráče, které sem společně přivedli, musel klub notně přeplácet i s úroky, jinak by nám v tu dobu po arbitrážích odečítali body v tabulce. Nakonec kdo ví, jak by to s naším postupem dopadlo. S ambiciózním a silně posíleným Hradcem taky nepostoupil a dávají to tam teď dohromady jako my. V Nitře skončil po pár kolech.

* Nemluví z vás zášť? Vždyť vzpomínáte věci, které už zavál čas?
Ne. A ani jsem to nikdy vzpomínat nechtěl, protože už je to pryč a ničemu to nepomůže. Ale když čtu některá jeho vyjádření na naši stranu i vyjádření dalších lidí, kteří v našem klubu pracovali a kteří označují jeho odvolání jako naši největší chybu, tak reagovat musím. Prostě praktiky, které Malura podporoval a které se v našem fotbale nosí, se absolutně rozcházely s tím, jak jsme fotbal chtěli a chceme dělat mi. Přece nemůžu nečinně přihlížet tomu, jak okrádá klub a jeho majitele.

* To jsme ale trochu odbočili. Pořád nevidím vysvětlení toho, proč je aktuální stav takový, jaký je.
Vydali jsme se po dvou cestách a ukázalo se, že ty dvě cesty se spolu neslučují. Alespoň nám se je nepodařilo spojit. První cestou byla cesta okamžitého návratu do ligy a druhá cesta byla cesta stabilizace klubu ekonomická a sportovní. Jeho očištění od neduhů předchozích majitelů.

* Proč se ty dvě cesty vylučují?
Zpřetrháním starých vazeb, kterým bylo odvolání Malury, došlo k rozkladu mužstva. Ukázalo se, že řada hráčů hrála za Maluru a ne za Slovácko. Trenér Kalvoda tuto situaci nezvládl a místo toho, aby v kabině pokračoval v očistném procesu, k čemuž jsme jej vybízeli, tak šel jen po polovičaté cestě. Výsledkem toho bylo letošní jaro. Protože jsme nepostoupili, následoval další náš logický krok. V létě odešla řada hráčů, která nebyla ochotna za Slovácko potit krev. Snažili jsme vytvořit nový kádr.

* Jenže zatím neuspěl ani obměněný kádr a neuspěl ani nový trenér.
Ladislav Jurkemik je výborný trenér a velmi férový člověk. V jeho osobě jsme našli trenéra, který zastává stejnou filozofii jako my, a s ním jsme skutečně začali budovat A-tým na zdravých morálních základech. Jenže jej zaskočilo bahno, které v českém fotbale je. Sám teď říká, že je to v Česku a ve druhé lize horší než na Slovensku, s čímž nepočítal.

* Co máte na mysli konkrétně?
Stačí si jen promítnout naše zápasy, hlavně venku, kdy nás rozhodčí vůbec nepustili do hry. Mám dojem, že Slovácko je v myslích rozhodčích ocejchováno jako klub, proti kterému si může dovolit každý vše. A nemám na mysli jen dění na hřišti. Anebo je to tím, že prostě nerespektujeme ony bahenní poměry, které u nás jsou.

* Pokud je Jurkemik výborný trenér, tak proč nedokázal z mužstva vydolovat více? Vždyť jste do mužstva přivedli řadu zkušených hráčů, kteří své kvality prokázali v předchozích klubech.
Chybou bylo, že se výraznější měrou nepodílel na tvorbě kádru. To se nám vymstilo. Během krátké přípravy, kdy měl tým k dispozici, se snažil přebudovat sestavu dle jeho představ. A tak Randa, kterého jsme přiváděli jako obránce, hrál v záloze, stejně jako Kubáň, který má také blíže k obraně. Formánek pendloval sestavou. Navíc nám zkolaboval útok. Chmelíček vlastně promarodil celý podzim. Psohlavec ten zkolaboval sám a pokud bude chtít u nás působit dál, tak se nad sebou bude muset zamyslet. Navíc někteří mladí nepokračovali ve vývoji a usnuli na vavřínech. Matůš taky vynechal několik utkání. No a nesplnilo se očekávání, které jsme vkládali do Bergera. Dnes se ukazuje, že Jurkemik nebyl dost náročný na doplnění kvality jednotlivých postů, když věřil, že to dokáže nahradit z hráčů našeho poměrně širokého kádru.

* To jsme už na konci samotného podzimu a vlastně v aktuální situaci. Jak z ní ven?
Těch řešení je několik a v rukou je má majitel klubu. Od změny trenéra, přes změnu vedení klubu, investici do kádru a razantní posílení až po přehodnocení cílů a nastoupení cesty dlouhodobého budování mužstva z vlastních zdrojů. Celý týden jsme pracovali na analýze příčin současného stavu, kterou jsme majiteli předložili, a teď je rozhodnutí na něm.

* Je vůbec na podzimu něco, co se vám podařilo?
I když to tak nevypadá a veřejnost nebude souhlasit, myslím, že jsme pokročili dál v ozdravování klubu jak po ekonomické stránce, tak po stránce sportovní. Více prostoru dostali naši odchovanci, což je jistě investice, která se v budoucnu vrátí. Vezměte, že v základní jedenáctce hráli mladíci Kubáň, Lysoněk, Perůtka, Stýskala, Kerbr, Sládek, Čtvrtníček, šanci dostával i Reinberk. Převahu v kabině převzali hráči, kteří nehrají za trenéra, ale za klub, i když se nevyvarují chyb, které nám pochopitelně vadí, a s jejich výkonností nejsme spokojeni. Další posun, který paradoxně zatím nenese výsledky, jsou personální změny u mládeže. Přišel Jiří Chytrý a Jan Somberg, kteří jsou odborníky na práci s mládeží. Cením si toho, že Jirka dal před nabídkou ostravského Baníku přednost nám, a věřím, že výsledky jejich práce přijdou co nejdříve.

Autor: Aleš Mazúrek (Dobrý den s Kurýrem)


Share |
Zdroj: ddk.jpg
Jméno Heslo
text
pristi
 Další články:
01.12.2008, pondělí, 00:37 - Ředitelem 1.FC Slovácko se stal Vladimír Krejčí
29.11.2008, sobota, 12:51 - I po roce se Slovácko hádá s bývalým trenérem
26.11.2008, středa, 09:34 - Jurkemik: Slovácku chybí důrazní a odolní hráči
25.11.2008, úterý, 10:46 - Zálohu Slovácka čeká na jaře těžký boj o záchranu
21.11.2008, pátek, 21:29 - Co píší dnešní noviny o Slovácku
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace