*
včera
Lukáš Sadílek po Budejovicích
včera
Martin Svedík po Budejovicích
25.11.2021
Magazín TVS: Miroslav Mikšícek pred Budejovicemi
24.11.2021
Milan Petržela 437. prvoligové utkání - zdravice pred zápasem
21.11.2021
Václav Jurecka po Sparte
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 958 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
25.11.2021
Dekovacka v zápase proti Sparte
25.11.2021
Fanoušci proti Sparte
27.09.2021
Fanoušci proti Gottwaldovu
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem

Slovácké talenty chce Slavia a Sparta. Šumulikoski: Nebudeme jim bránit

20.12.2019, pátek, 11:47
veliče_prosinec2019_velky.jpg

AKTUALIZACE 14:04

Fanoušci fotbalového Slovácka by se měli připravit na to, že na rozdíl od řady poklidných přestupových období se tentokrát v zimní pauze zřejmě nudit nebudou. Rostoucí výkony týmu, jenž byl před loňskou trenérskou změnou na sestup a teď jej naopak dělí tři body od třetí příčky, vyburcovaly konkurenci k silnému zájmu o některé hráče. A Slovácko chce na pravděpodobné lukrativní transfery reagovat posílením.

„Vždycky, když se daří, oslovují vaše hráče kluby, které jsou silnější. I když silnější... S některými, které jsou ekonomicky silnější než my, máme skoro stejně bodů,“ směje se v rozhovoru pro MF DNES sportovní manažer týmu Veliče Šumulikoski.

Jak na zájem o vaše fotbalisty budete reagovat?
Kdybych já byl ještě hráčem, tak bych volil přestup jen v případě zájmu top tří českých klubů, jinak bych zůstal tady. Je to ve Slovácku dobře našlápnuté, trenér Svědík hráče viditelně zlepšuje a vedení se snaží zajistit hráčům maximum pro to, aby byli spokojení. Navíc chceme kádr osvěžit, aby byl ještě lepší a hráči se díky konkurenci dál zlepšovali. Pokud hráč zůstane a bude se nám dařit, může jít rovnou do ciziny a tam si vydělat. I já jako hráč jsem někdy přestoupil trošku ukvapeně, nikdo mi takto neporadil. Z té chyby jsem se ale poučil a chci tu zkušenost předat našim klukům. Když se na to podívají z nadhledu, tak fakt nemají kam spěchat. Obzvlášť u mladších hráčů platí, že pokud budou třeba rok pravidelně hrát a nám se bude dařit, přijde pak opravdu obrovská nabídka.

Dokážete odhadnout, kolik hráčů v zimě odejde?
Momentálně je dění kolem Hellebranda a Trmala. Zároveň ale chceme, aby i v případě, že se transfer povede, zůstali ještě na půlrok, možná rok tady a hráli. Rovnou ve velkém klubu by to měli složité. Jsou to pro mě momentálně ještě mládežníci, neměli by tu změnu uspěchat.

U dvacetiletého záložníka Patrika Hellebranda, jemuž v létě končí smlouva, je favoritem Slavia? S jejím šéfem Jaroslavem Tvrdíkem podle některých zdrojů nyní jednal za Slovácko hradní kancléř Vratislav Mynář. Je to pravda?
Slavia se na Hellebranda ptá už půl roku. Přímo nás. Motat do toho pana Mynáře... Takové řeči mě mrzí. Se Slavií se to vyvinulo tak, že má zájem. Ale není jediná, zajímá se o něj i Sparta. Oběma klubům jsme řekli částku, za kterou si myslíme, že jej můžeme prodat. Pokud hráč chce jít jinam a ty peníze nebo víc někdo dá, nebudeme se tomu bránit. Může jít i do ciziny, odkud je taky zájem. Tam bychom naopak doporučovali odchod na hostování s opcí. Konkurence v těchto klubech totiž bývá ještě vyšší než u nás, a pokud by se tam případně něco nepříznivého odehrálo, než se zabydlí, tak aby měl jistotu, že se má kam vrátit. Nechceme udělat chybu, která toho hráče může zničit. Chceme k tomu přistupovat rozumně, spíš než o nějaký rychlý zisk peněz nám jde o to, aby hráč byl spokojený. Konečné slovo pak ale zároveň má hráč a jeho agentura.

Počítáte s jeho odchodem?
Myslím, že odejde. Otázkou je spíš, jakým způsobem, jak jsem o tom mluvil. On chce zkusit něco jiného a my mu nebudeme bránit. Žádnému hráči. I když Heloš začínal ve Zlíně, bereme ho jako našeho hráče a budeme se o něj neustále starat. Může být pryč třeba deset let, ale tady bude mít vždy dveře otevřené. Jako všichni, kteří tudy prošli. Ale musíme se s hráči rozejít v dobrém. Nechci nějaké podvody, ty nemám rád, pak už se ta důvěra dá těžko obnovit. Ale Hellebrand jedná na rovinu, umí jasně říct, co chce. U něj není žádný problém.

Jak se vlastně stalo, že hráč s jeho potenciálem nemá půl roku před koncem ještě prodlouženou smlouvu?
Myslím, že ten vývoj byl správný. O jeho smlouvě už se bavíme rok, podali jsme si ruce, ale agentura na něj nechtěla tlačit. Nejdřív byl zraněný, pak jsme hledali příčinu toho, že nemůže vydržet v zápase víc než čtyřicet minut. To jsme vyřešili, tak začal hrávat. Chceme vše vyřešit co nejlépe pro hráče, aby se dál posouval v kariéře.

A jaká je situace u o rok staršího brankáře Matouše Trmala?
O něj je velký zájem už víc než půl roku. Tady je zase otázka, jestli je správné provést přestup teď, nebo si jej ještě nechat do léta a pak prodat ještě mnohem zajímavěji, protože v zimě většinou kluby na přestupy nemají tak velké rozpočty. Co se nás týče, tak jako tak přestupová částka bude dobrá, protože jde o perspektivního brankáře, jednoho z nejlepších v Česku. A víte, že čeští gólmani jsou všude ve světě žádaní.

Opravdu má o něj zájem Sparta, kde by tak mohl vytvořit dvojici s Milanem Hečou, který tam ze Slovácka odešel před rokem a půl?
Zatím jsme to jenom naťukli, protože jsme řešili něco jiného. Očekávám, že v nejbližších týdnech to nabere vývoj. Bylo by pro nás velkým úspěchem mít dva brankáře v tak velkém klubu. Ale i Slavia má o Trmala zájem, už půl roku kolem něj našlapuje.

Když před rokem coby čerstvě dvacetiletý začal chytat, byl v lize suverénně nejmladší brankářskou jedničkou. A stále je.
Věděli jsme, že bude dobrý, ale samozřejmě jsme váhali, jestli jej nasadíme, nebo ne. Abychom jej nezničili. Na druhou stranu, já jsem v šestnácti letech hrál druhou makedenskou ligu, což je těžká soutěž, protože v ní domácí vždycky vyhrávají. Vzal jsem si z toho zkušenost, že pokud kluk v sobě něco má, musíte jej hodit do ohně. A pokud si s tím nějak poradí, je jasné, že z něj něco bude. U kluků, kteří mají opravdový talent, je podle mě nesmysl čekat do devatenácti a pak s nimi začínat v béčku. Když můžou šestnáctiletí hrát ligu v cizině, neříkejte mi, že u nás to nejde. Musí k tomu ale směřovat práce celé mládeže, odmalička.

Novou jedničku byste vybrali z vlastních zdrojů, nebo chystáte příchod?
Daněk má zároveň nabídku z Hlučína, kde žije a kde s ním počítají do brány a výhledově snad i do realizačního týmu. Uvidíme, jak to dopadne. Máme Porcala, myslím, že ten ligu může chytat. Byl zraněný, ale už trénuje a v lednu bude připravený. Pokud by Trmal odešel, asi bychom museli hledat ještě jednoho. A už máme vyhlídnuto. Zároveň máme dva brankáře v devatenáctce, oba jsou kvalitní, takže se je nebudeme bát vytáhnout nejméně na pozici trojky.

Mluví se o zájmu o další vaše hráče.
Všichni mají novou smlouvu. Kromě Zajíce, který nechce prodloužit, což mě hodně mrzí, zapomněl na některé věci z minulosti, ale je to jeho věc. Ještě nevím, jestli prodlouží Juroška. A Navrátil, se kterým se o tom ale bavíme. Podle mě nemají kam spěchat a podepisovat někde smlouvu půl roku předem. Máme teď našlápnuto, může se stát cokoliv, aby pak nelitovali. Pracujeme na určitém projektu, který by pro nás vzhledem k ekonomice měl být důležitý.

Očekáváte tedy příchod významnějších partnerů?
Myslím, že ano. O něčem se jedná. Ze dne na den může být změna. Aby pak hráči opravdu nelitovali, že odešli nebo už někde v předstihu podepsali smlouvu. Být nimi, vydržel bych tady a soustředil se na co nejlepší výkony. K odchodu jinam se můžou rozhodnout kdykoliv. Ale co se honí v hlavě jim, to nevím.

Dokdy u zmíněné trojice chcete mít jasno?
Dřív bylo nastavené, že kdo neprodlouží, jde do béčka, běhají sami a podobně. Já to nechci dělat, domluvili jsme se tak i s ředitelem a trenérem. Škodí to pověsti klubu. Vidím to jednoduše, kdo nechce nosit náš dres, nemusí. Nebudu k tomu nikoho prosit. Vždycky se místo něj najde někdo, kdo dres oblékne srdcem, což je pak i na hřišti vidět. Do béčka je možné někoho poslat jen ve chvíli, kdy je kádr našlapaný a on se mezi tu dvacítku hráčů nevleze, to už je pak na trenérovi. Ale trestat za to, že někdo nechce prodloužit smlouvu? To vůbec.

Nikdo další neodejde?
Pokud někdo přijde s nabídkou deseti, patnácti milionů za Havlíka, sedneme na to a řekneme si, co je nejlepší pro něj. Nebudeme brzdit nikoho. Ti kluci si to zaslouží. Tvrdím, že pokud vás klub koupí, dá za vás miliony, tak s vámi počítá. Ale když někam jdete jako volný hráč a nebylo potřeba za vás nic platit, jen vám dát výplatu, stačí jedna dvě chyby a trenér vás jednodušeji odstaví. Hráčům se snažíme pomoct, poradit, ale rozhodnutí je pak už na nich.

Je poptávka i po kouči Martinu Svědíkovi?
V létě byla, ptali se na něj. Ale on je rozhodnutý, že tady zůstane. Vidí, že jdeme správným směrem. Snažíme se mu umožnit všechno, aby měl klid na práci. A podle toho, jak se bavíme, si toho váží a nechce odejít. Taky cítí, že má rozdělanou práci. Má tady dobře našlápnuto. I když má smlouvu ještě na rok a půl, bavili jsme se už o tom, že bychom mu navrhli novou. A on se tomu nebrání. Nikam nespěchá. Líbí se mu i zdejší život.

Je tedy stoprocentní, že i na jaře bude trenérem Slovácka?
Ano, my ho nepustíme a ani on zatím nikam nechce, takže zůstává.

Kolik bude příchodů?
Krejčí skončil, chceme proto dovést stopera. Mladého, který by se učil od našich zkušených hráčů a byl nachystaný třeba za rok. Je otázka, jestli přijde krajní bek, že bychom Šimka posunuli na stopera k Hofmannovi a Kadlecovi, tito tři by pak vedli obranu.

Co chorvatský stoper Franič? Je stále vašim hráčem?
Ano, je ještě zraněný. Řešíme, jestli jej dáme někam na hostování nebo na přestup. Má problém s tím, že nehraje.

Proč mu angažmá nevyšlo?
Byli jsme se podívat na zápas Trnavy s jeho bývalým klubem, kdy jsme viděli, že ani jeho dřívější spoluhráči nejsou vůbec nachystaní na ligu. Tím jsme pochopili, proč jeho tělo nezvládá zátěž. Je mu zároveň 26 let, v tom věku už se těžko tělo přeučuje. Nikdy se nebudu schovávat. Když udělám chybu, jako se mi stala s Franičem, že jsem jej nepřečetl dobře, vždycky to přiznám.

Plánujete i posílení ofenzivy?
Uvidíme, jestli Baník ukončí hostování Šašinky, mají se vyjádřit do konce roku. Já si myslím, že jej do přípravy vezmou, pak se uvidí. A pokud by se sem vrátil i na jaro, nebyl by v tom problém, my ho známe, on zdejší prostředí taky, dobře sem zapadl. Myslím, že by byla škoda pro nás, pro Baník i pro hráče, kdyby sem ještě na půlrok nešel. Tady hrává, díky čemuž se zlepšuje, navíc hrajeme způsob hry, který mu vyhovuje. V Baníku při pěti útočnících by to měl těžké. Ale je to jejich věc. Podle toho se pak budeme chovat směrem k příchodům. Už máme Jurečku z Opavy. Je variantou, že budeme řešit ještě jednoho hráče, záleží taky, jak to bude se Zajícem.

Jste vysoko v tabulce, máte hodně bodů. Nebude jaro ideální dobou pro to, dát prostor třeba talentovanému útočníkovi Vechetovi?
Vecheta už byl s týmem na posledním zápase v Příbrami, myslím, že s námi půjde do přípravy. Pak je to na něm, jestli to zvládne. Přece jen je to oproti mládeži rozdíl. Ale je zdravě sebevědomý, tak myslím, že to dá, i když má šestnáct.

Další mladíky máte v nižších soutěžích na hostování.
Na hostování je Rezek, který má v Jihlavě smlouvu do léta a chce tam zůstat. Trenér si vybral Machalíka a Kohúta, aby šli s námi do přípravy, je to na nich, jak se ukážou. Kubala ho ještě nepřesvědčil, takže pro něj bude lepší, když bude každý zápas hrát a v létě se uvidí, jestli se posunul. Všichni jsou to ale pro nás cenní hráči, proto chceme, aby hráli druhou ligu a měli herní vytížení.

Máte za sebou velmi podařený půlrok. Upřímně, čekal jste to?
Něco se dalo usuzovat podle jara, jak jsme se zachránili. Taky jaké má trenér na hráče nároky, jak se trénuje, protože občas s nimi trénuju, když chybí nějaký hráč a já mám volno. Je hodně náročný. Věřil jsem, že budeme v prostřední skupině, abychom si odpočinuli od záchranářských bojů. A měli jsme vizi, že do dvou let se posuneme trošku výš, což se nám podařilo už v tomto půlroce. Je to zásluha trenéra a hráčů, jak všechno pochopili a plní pokyny. Jsem na ně hrdý, jak se posouvají a ukazují, že mají na víc. Zároveň jsme Slovácko, víme, že musíme být nohama na zemi.

Ve funkci jste přes rok a za tu dobu jste nejprve z posledního místa málem vyskočili až do skupiny o Evropskou ligu, teď nahlížíte do elitní šestky. Úspěšný start.
Ale první dva měsíce, když jsme měli devět bodů, jsem vůbec nespal. Na řešení takových situací jsem nebyl zvyklý, jako hráč jsem znal jen kabinu, kde i v těžších chvílích byla dobrá nálada a pak šel člověk domů. Teď byl pro mě těžký začátek, byl jsem nervózní, že se nám nedaří, přitom hráče znám, nastupoval jsem s nimi, nic se nezměnilo. Jak jsme po příchodu trenéra Svědíka začali výhrami v Ostravě a se Spartou, už to začalo být lepší. Ale úplně jsem si vydechl až v létě po záchraně. Teď už vím, co chci, pomalu se všechno učím, snažím se naslouchat všem názorům a brát si z toho co nejvíc. Mám hodně známých všude po světě, každá rada od nich se hodí. Vždycky jsem říkal, že nebudu trenér, na to bych neměl nervy, to bych už vůbec nespal. Ale něco kolem fotbalu jsem dělat chtěl. Jen jsem nečekal, že to bude tak brzo. Musím poděkovat řediteli, že mě nehodil vyloženě do ohně, ale nechal mě jen u áčka.

Není těžké vzhledem k podařenému půlroku, který skončil výrazně lépe oproti očekáváním, platit hráčům prémie?
Co se financí týče, ty já neřeším. Ale myslím, že pro klub, pro ředitele to jsou příjemné starosti, se kterými si poradí. A přeju si, ať mu příští rok hráči dělají ještě víc takových starostí, je to lepší než řešit záchranu.Share |
Zdroj: idnes.jpg
Jméno Heslo
text
 • riedlss - 27.12.2019, pátek, 13:28
  (0)

  Je z článku patrné,že tu takový člověk nemůže vydržet déle než 2+

 • RobertFCS - 26.12.2019, čtvrtek, 18:47
  (0)

  Snad to pochopíte kde jsou otázky a odpovědi

 • RobertFCS - 26.12.2019, čtvrtek, 18:46
  (0)

  Po třinácti operacích obou kolen pochopil, že jako fotbalista svět nedobije. Silnou vůli, s níž vytrvale bojoval s nepřízní osudu, si přenesl do trenérské profese. Martin Svědík (45) na podzim se Slováckem proháněl elitu, dvakrát skolil Plzeň, vyhrál na Spartě. Navíc zaujal břitkými pozápasovými komentáři, veřejné kritice podrobil nemálo svých svěřenců. S tím fakt nemá problém. „Moje preciznost se přenáší do všeho. Požaduju od ostatních to, co od sebe,“ říká v rozhovoru pro iSport Premium. Když Martin Svědík sleduje Slavii, je mu její hra blízká. Razí podobný styl jako Jindřich Trpišovský. A také ho nevidíte koučovat bez kšiltovky. Nejvyšší soutěž osvěžuje další energický čtyřicátník, jenž ví, co chce, a jde si za tím jako buldok. V pětačtyřiceti letech už není žádný trenérský zelenáč. Zkusil si angažmá v Baníku, v Mladé Boleslavi, v Jihlavě. Jeho další kroky mají vést ještě výš. Plzeň? Sparta? Zpátky do Ostravy? Ve Slovácku zůstane zatím do konce sezony, klub si ho hýčká. Byť spolupráce s puntičkářským koučem leckdy bolí. Všechny. „Už jako hráč jsem se snažil něco vést,“ přiznává Svědík, rodák z Pardubic. Tady vznikla jeho láska k lednímu hokeji, ve kterém se vždycky cpe do brány. Kdy vás napadlo, že budete trenérem? „Dnes trošku lituji toho, že se to nestalo už v době, kdy jsem ve čtyřiadvaceti letech skončil ze zdravotních důvodů kariéru. Mělo to být už tehdy. Ale nebyl jsem na to ihned navedený. Na druhou stranu jsem si díky tomu musel projít životními zkouškami, které pro mě byly hodně důležité. Ve čtyřiadvaceti, při slibně se rozvíjející kariéře musíte skončit… Najednou jsem neměl program fotbalisty. Musel jsem se postarat o to, abych měl nějaký plat a všechno fungovalo. Byla tam některá hodně náročná období, psychicky i fyzicky, kdy jsem si sáhl na dno. Chodil jsem zároveň do tří zaměstnání. Hodně jsem se musel otáčet, abych se uživil, ale nestěžuji si, protože mi to hodně pomohlo a usměrnilo do dalších životních etap. Stalo se, že jsem třeba dva dny nespal.“ Jak jste se loučil s aktivní kariérou, v níž jste měl solidně našlápnuto? „Skončit s fotbalem byl pro mě velký zásah. Moji vrstevníci se někam dostávali a já jsem musel jít jinou cestou. Mám třináct operací kolen. Na jednom koleni osm, na druhém pět. Na tom pravém není nic. Chybí tam chrupavka, menisky, je vytahaná plastika. Pro nohu je to záhul. Někdy hodně zlobí. Vím, že vypadám spíš jako dostihový jezdec. (úsměv) Když chodím hrát hokej, kluci se mi smějí, že jsem jediný brankář, který má betony do O. Ale není to tak. Betony mi naopak vytváří krásně rovné nohy.“ (smích) Můžete si vůbec někdy zahrát fotbal? „Bohužel jsem to musel hodně omezit. Jdu jen na Vánoce a na Nový rok s bývalými hráči Pardubic. Pro mě je to už spíš utrpení. I pro lidi, co se koukají na můj pohyb.“ (úsměv) Takže vám nezbylo než přejít k trénování. Od čeho jste se odpíchl? „Nejdříve jsem vedl týmy v okresních a krajských soutěžích. Chvíli jsem byl hrající, pak nehrající kouč, trenér-brankář. Člověk zjistí, jak přemýšlí amatéři, pozná, že tihle kluci nehrají fotbal pro peníze, ale protože ho mají rádi. Dělají ho třeba po celodenní dřině v práci, přijdou a makají ještě na tréninku a v utkání. Jako trenér musíte tohle vnímat a pracovat tak, aby to ty kluky bavilo a nevzal jste jim právě tu radost ze hry. Hodně si této zkušenosti cením.“ Co bylo dál? „Opravdové trénování začalo, když si mě pan trenér Milan Šmarda vzal jako asistenta do B-týmu Hradce Králové. K tomu jsem hrál divizi za Lokomotivu Pardubice a večer ještě chodil do zaměstnání. Když jsem byl v Hradci asi dva roky, přišli akcionáři Pardubic v čele s panem Vladimírem Pitterem, že s tamním fotbalem chtějí něco udělat. Měl jsem se na tom podílet společně s Martinem Shejbalem, brankářskou ikonou Pardubic a především skvělým klukem, který mi v životě ve všech směrech pomohl. Stal jsem se sportovním manažerem, hráčem B-týmu a dál dělal asistenta panu Šmardovi v Hradci Králové. Potom kluci přišli s tím, že už je čas z Hradce odejít. Dali jsme si horizont osmi let, kdy jsme chtěli dostat klub do druhé ligy. Povedlo se to daleko dřív, myslím, že za pět let. To byl opravdu dobrý úspěch. Chtěli jsme hrát s odchovanci, někteří jsou tam dodnes. Ligové ambice jsem začal mít asi, až když přišla nabídka z Ostravy.“ Od té doby jste v profi fotbale. „Víte, u mě to nebylo až tolik o ambicích. Spíš jde o to, že všechno, co dělám, chci dělat poctivě a precizně. Jsem takový puntičkář, pedant. To o mně platí obecně.“ I doma? (smích) „Co se týká starosti o paní, tak určitě. Tam to musí být hodně precizní.“ Prostě všechno musí být na sto procent, že? „Nechci, aby hráči měli nějakou berličku a říkali, že trenér měl udělat tohle a támhleto. Jsem rád, když má práce řád. Vyžaduju to od hráčů a stejný musím být tedy i já. Proto to se mnou nemá realizák někdy lehké. Moje preciznost se přenáší do všeho. Považuju od všech to, co od sebe. Chci, aby hráči měli veškerý servis a nemohl nám někdo něco vytknout. Fotbal je i o vzdělání a v tomto směru mě hodně usměrnil Verner Lička. Vedl mě jako hráče a už tehdy jsem viděl, že mi má co dát. Přišel s novými myšlenkami, hlavně z Francie. Když jsem přišel do Baníku, hodně mi pomohl v mém růstu. Hlavně v oblasti teorie. Někdo říká, že není tak důležitá. S tím úplně nesouhlasím. Když se vzděláváte, jdete s trendem fotbalu. Musíte ho neustále sledovat. Nejde trénovat jako před patnácti, dvaceti lety. Fotbal se zrychluje, je fyzicky a silově náročnější, takticky vyzrálejší.“ Ví Verner Lička, že vám byl tak prospěšný? „Voláme si, píšeme. Vždycky mu děkuji za to, že mě takhle usměrnil. Ale jak říká on, každý trenér má svoji vizi a cestu. Nemůžete říct, že budete trénovat jako Klopp, Guardiola nebo dnes třeba Trpišovský. Můžete přenést některé prvky, ale myšlení, to know-how, je originál. Když děláte tuhle práci na vrcholové úrovni, musíte být komplexní. Je v tom hodně manažerství, psychologie, komunikace a dalších aspektů. Není to jen o samotném koučinku.“ Už jako hráč jste byl uvědomělejší než ostatní? „Ke všemu musí člověk s pokorou dozrát. V tomto mně hodně pomohla a posunula mě právě ta těžká životní období. Samozřejmě přemýšlím jinak než v jednadvaceti letech. Ale už jako hráč jsem se snažil něco vést. Vždycky jsem v sobě měl vůli, pracovitost a pokoru. Byl jsem často zraněný a musel jsem se vracet k fotbalu. Vážil jsem si toho, že ho můžu hrát. A dnes si stejně vážím toho, že můžu trénovat. Dělám to, co mám rád a čemu jsem se celý život věnoval. Vím, kolik je trenérů a jak málo je míst.“ Ví se, že v hokeji jste brankář. Proč? „Svého času jsem strašně obdivoval Dominika Haška. Je úžasné, co dokázal. V Pardubicích jsem chodil na Haška, Janeckého, Šejbu, Petra Sýkoru, Martince, Divíška, Adama Svobodu. Všechny tyhle kluky jsem měl moc rád, jsem anebo byl jsem s nimi kamarád. Jako děti jsme byli všestranní. Nebyly mobily, počítače. Furt jsme byli venku, mastili bandy hokej. Jednou někdo přinesl výstroj a já jsem začal ve sranda-mačích chytat. Dnes už nehraju s žádnými ořezávátky. Chodí s námi i někteří bývalí ligoví borci.“ Co vám dává hokej? „Je to pro mě filtr od fotbalu. Stejně jako rodina. Když jdu hrát, vím, že si vyčistím hlavu.“ Vy se nebojíte, že do ní dostanete pukem? „Občas tam nějaká ta boule je, ale nebojím se.“ Pro novináře jste požehnáním, protože říkáte věci na rovinu. Nebojíte se ani konkrétně kritizovat hráče. To si troufne málokdo. Nelitujete někdy upřímnosti? „Hráčům říkám, že k fotbalu kritika patří. Prošel si tím každý. Když jde někdo svým jednáním proti týmu, jsem konkrétní. Přiznám se, že je to občas na hraně. Ale pak vždycky s hráčem komunikuji, vysvětlím mu to. Hráči musí vědět, že to všechno slouží k tomu, aby se posouvali dál. Chyby se vyčíst musí. A někdy se prostě řeknou nahlas. Buď to dotyčný přijme, anebo ne.“ Takže neřešíte, že vás hráči nebudou mít rádi? „Asi tady nejsem úplně od toho, aby mě milovali. Samozřejmě jsem rád, když mám hodně blízký kontakt s kabinou a dobré vztahy s hráči. Je to o tom, jak si hned nastavíte pravidla. V tomto směru jsem hodně přísný. Už je tolik nepřekvapí, když někdy něco řeknu konkrétně. Jsou s tím srozumění. Odpustím jednou, podruhé - a potřetí už do toho jdu. Oni vědí, že udělali něco, co neměli a že kritika přijde. Hodnocení pro tým si ale nechávám až u videa. Nedělám rozdíly mezi hráči. Když jde někdo proti týmu, dám to jednotlivci pocítit. Klidně může jít i o Milana Petrželu nebo Michala Kadlece.“ Umíte i pochválit? „Samozřejmě. Je to cesta cukru a biče. Když vidím ve hře principy, které požaduji, chválím. Ať už na tréninku nebo po zápase.“ Nikdy jsem neviděl váš tým hrát na tři obránce. „Nejsme v tom právě tak precizní, ale není pravda, že bychom se v utkáních do té situace nedostali. Například v případě nepříznivého vývoje jsme schopní to hrát, ale jen v určitých fázích. V dnešním fotbale je hrozně důležité situační rozestavení, příprava na soupeře, strategie a tak dále. Chcete, aby soupeř nemohl reagovat, tak musíte být variabilní. Samozřejmě hráči mají jasně dané principy, jak se chovat po ztrátě míče a po jeho zisku. To je stěžejní.“ Co vás baví na této profesi? „Fotbal a sport obecně mám celý život rád. Je v tom všechno. Radost, srdeční záležitost, baví mě to komplexně. Jsem hodně soutěživý typ, vždycky jsem to měl v sobě. Pocit z vítězství a emoce mě fascinují. Třeba jako proti Plzni. Mám rád, když lidi naplní stadion, vytvoří dobrou atmosféru a zápas má svoje kouzlo. Tím, že jsem člověk, který to hodně prožívá, je to pro mě fyzicky i psychicky vyčerpávající.“ Po každém vstřeleném gólu se střídačka Slovácka včetně vás vášnivě raduje v kruhu. To je nějaký rituál? „Je to spontánní a hodně upřímné. Realizák je tady skvělý. Občas mám výhrady k jeho práci. Řeknu si k tomu své a leckdy to není příjemné. Na tohle jsem pes. Ale o to krásnější je, když společně docílíme nějakého úspěchu. Dokážeme se z něj zaradovat. Musím taky poděkovat fanouškům za podporu týmu i mé osoby.“ Zůstanete v klubu do konce sezony? Větší kluby jste určitě svou prací zaujal. „Myslím, že ano. Pokud mě nevyhodí.“ (úsměv) Jste tu spokojený? „Mám takové střídavé pocity. Někdy jsem ve všem tak náročný, že se v tom trošku utápím sám.“ Jak to myslíte? „Chci z těch kluků dostat úplné maximum. Aby se posunuli oni jako jednotlivci i jako tým. Uděláme třeba dobrou sérii. Pak přijde třetí, čtvrtý zápas, kdy to máme potvrdit. A přijde mi, že s tím neumíme pracovat. Nedokážeme z toho vytěžit víc. Tohle mě jediné mrzí. Chybí nám konstantní výkonnost. Najednou to spadne a další tři utkání jsme v negativním módu. Nedáváme góly, laciné inkasujeme. Přijde mi, že je to škoda. Potřeboval větší bych podporu všech. Rád bych viděl, že si mužstvo za něčím jde, že má touhu dosáhnout nějakého cíle a získat třeba trofej. Někdo vyhodnotí, že máme výhodné postavení v tabulce. Přijde trošku uspokojení. Já to tak neberu. Pro mě se body počítají až na konci. Z této sezony se dá něco udělat.“ Co? „Desítku a lze i víc. Samozřejmě vím, v jakém jsem klubu a co si můžu dovolit. Lidé tady pracují s enormním nasazením. Je obdivuhodné, jak ten klub léta funguje.“ Líbí se vám současná Slavia? „Samozřejmě. Hra Slavie je mi velice blízká. Styl, kterým se prezentuje, je moderní, hodně náročný, kreativní. Za mě je Jindra Trpišovský výborný trenér. Vybírá si typy hráčů, které zná, prošli mu rukama a zapadnou mu do systému, má výborný realizační tým a celá organizace teď funguje perfektně.“ Necítíte v tom zápřahu dluh vůči rodině? Máte dvě malé děti, čtyřletého syna Filipa a devítiměsíční dceru Elišku. „Je to náročné hlavně pro moji ženu. Obdivuji ji, jak se stará o rodinu. Dává jí punc. Děti mají od manželky veškerý servis. Je hodně důležité, že chápe moji práci a že na ni někdy potřebuju i klid. Na druhou stranu, když přijedu domů a vidím malé děti, je to pro mě filtr a ventil. Omezil jsem různé věci. Žiju jen prací a rodinou. A vůbec toho nelituju. Nechávám si jedině ten hokej. I svojí ženě můžu děkovat za to, kde jsem. Odloučení je pro obě strany velice těžké, ale k fotbalu patří i tohle. Je to nejisté prostředí. Nevím, jak dlouho tady budu. Nechci rodinu stěhovat sem a tam, vytrhávat syna ze školky a ze známého prostředí. Náš vztah tím netrpí, naopak je stále silnější. Nemyslím, že se to nedá zvládnout. Tímto si prošla spousta rodin. Malý už je na ten režim navyklý, ale samozřejmě mu musí tátova přísnější ruka chybět.“ (úsměv) Syn už žije fotbalem? „Byl tady dvakrát na tréninku. Pak jsme prohráli. Takže už sem nepůjde. (úsměv) Jsem pověrčivý. To samé má paní. Tuhle sezonu se netrefila. Vybrala si doma jen České Budějovice a Baník Ostrava venku. Má skóre 0:5 a na fotbal nesmí.“

 • Ondra - 26.12.2019, čtvrtek, 18:29
  (0)

  Nemáte někdo placený článek se Svědíkem ve Sportu?

 • GarryR - 25.12.2019, středa, 15:58
  (0)

  Evidentně ne :-D

 • Buriss - 25.12.2019, středa, 15:55
  (0)

  Šovki evidentně nezná sheldona coopera :D

 • GarryR - 24.12.2019, úterý, 19:10
  (0)

  Samozřejmě ;-)

 • Šovkovskij - 24.12.2019, úterý, 15:23
  (0)

  Já tedy nevidím nic špatného na tom, když si tady fandové popřejí pěkné svátky a to samé učiní i vůči týmu a klubu. Určitě lepší, než Allahu akbar:-)

 • GarryR - 24.12.2019, úterý, 12:24
  (0)

  Ani tady nema člověk klid od těch pohanských saturnalii 🙄

 • a jé - 24.12.2019, úterý, 12:15
  (0)

  Krásné Vánoce všem fandům a hlavně hráčům, trenérum a celému realizacnimu týmu

 • Pedro - 24.12.2019, úterý, 10:06
  (0)

  KLIDNÉ SVÁTKY VŠEM FANDŮM...přejme si, hodně zdraví, ať jsme pravidelně v ochozech....co nejmenší odchod hráčů za zajetého mančfatu a aspoň stejné umístění v červnu po konci soutěže, jako nyní po podzimu !!!!

 • Jerry1984 - 23.12.2019, pondělí, 21:13
  (0)

  tak oprava, je to za měsíc prosinec, vyhrál ale i v říjnu.

 • Jerry1984 - 23.12.2019, pondělí, 20:00
  (0)

  Martin Svědík vyhrál v kategorii trenér za podzim.. velká gratulace a zároveň všem fans Krásné Vánoce a hodně úspěchů v dalším roce.

 • fana - 23.12.2019, pondělí, 14:07
  (0)

  To jako vážně Pilař? :D https://www.sport.cz/fotbal/ceska-1-liga/clanek/1175327-pilar-do-sparty-o-byvalou-hvezdu-plzne-se-perou-ligove-kluby-ve-hre-je-i-presun-na-letnou.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null#hp-sez

 • Šovkovskij - 23.12.2019, pondělí, 11:54
  (0)

  Někdo z dvojice Holzer - Zahustel by byl jistě velmi dobrá posila. Asi bych preferoval Holzera. Nicméně, Zahustelovi sice sparťanští fandové nemohou přijít na jméno, ale možná zapomínají na to, že ve Spartě hrál jiný post, než v Boleslavi. Což se samozřejmě může projevit.

 • Jerry1984 - 23.12.2019, pondělí, 10:07
  (0)

  https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/uherske-hradiste-zemek-miliardar-fc-slovacko-podvody-solarni-energie.A191220_522493_zlin-zpravy_ppr

 • fana - 21.12.2019, sobota, 23:16
  (0)

  https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2019-20/373345/velky-fanouskovsky-pruzkum-sparta-dal-vladne-slavia-sili-potiz-je-v-sudich.html :D

 • Michal fcs - 21.12.2019, sobota, 18:21
  (0)

  To hory:Ko Trávník, Slovácko přebere jeho plat a na uvolněné místo po Kangovi,na které Trávník čeká si najdou někoho jiného😂

 • Hory - 21.12.2019, sobota, 15:30
  (0)

  Co pořád máte s tím Yunisem? Ten není se schopný dlouhodobě prosadit v Olomouci a sem jako přijde a bude ten na kterého tu tak dlouho čekáme a po kterém voláme? Tomu nevěřím. Jinak bych se nedivil, kdyby se tu byť na hostování objevil Trávník.

 • Derry - 21.12.2019, sobota, 14:53
  (0)

  Proč se nepodívat do Litevské nebo Lotyšské na kluby které hrají o špicu, určitě tam musí byt nějaký kvalitní útočník. Finančně by to taky nemuselo byt drahé :-)

 • KubaM - 21.12.2019, sobota, 14:28
  (0)

  Hešpy: vždyť Holzer či Zahustel by byly posily skvělé, držíme tomu snad všichni palce :-). Ale mě nejvíc trápí náš útok, jsem přesvědčený, že nás už roky stojí nemalé množství bodů... Kdo tedy dál přichází v úvahu? Ten Yunis by byl také nereálný?

 • hešpy - 21.12.2019, sobota, 14:02
  (0)

  *Při případném odchodu Komličenka

 • hešpy - 21.12.2019, sobota, 14:01
  (0)

  Vy jste tady říkali že si vymýšlím nereálné jména jako jsou Zahustel a Holzer. Ale když tady čtu že zkusit Wágnera, který při případném odchodu bude jednička v útoku Boleslavi je hodně nereálná věc a Kliment který sám řekl že má nabídky z druhé Německé ligy a rád by zůstal v Německu to je k smíchu. Možná by jste mohli číst důkladněji řádky a přečíst si tuhle větu "Zatím jsme to jenom naťukli, protože jsme řešili něco jiného.", z toho můžete poznat že se Spartou řešili hráče nějaké jiné, určitě si nekecali jenom tak a koho ze Sparťanského kádru si můžou dovolit a hodí se jim? Přece Holzer a Zahustel, opravdu to není nereálná věc a ať se vám to líbí nebo ne, jeden z nich určitě přijde a bude to zajímavá a dobrá posila.

 • kecipep - 21.12.2019, sobota, 13:11
  (0)

  Tvl Wágner, Kliment ... zkoušejte aspoň reálná jména ;-)

 • tadeas123 - 21.12.2019, sobota, 12:39
  (0)

  Když tu dávate tipy na posily, tak ja se přidám teď je bez smlouvy kliment.Mladežnicky reprezentant nejlepší střelec eura.

 • GarryR - 21.12.2019, sobota, 11:56
  (0)

  KubaM - Wagner nepujde

 • fcs - 21.12.2019, sobota, 06:55
  (0)

  Hellebrant nám nevykonal body(až na Jablonec a Plzeň) takže to zvládneme i bez něho a přece jenom když chce odejít tak ho aspoň spenezit dokud to jde

 • fcs - 21.12.2019, sobota, 06:53
  (0)

  Když si vzpomenu jak vletel machalik do ligy, tak podával minimálně stejně výkony jak Hellebrand a potom nějak přestal hrát,ale pořád je mladý tak sem na něj zvedavy

 • Jerry1984 - 20.12.2019, pátek, 21:49
  (0)

  také nechápu.. Machalík a Hellebrand... hmm, Hellebrand je větší klenot, při vší úctě k Machalíkovi.

 • huhu - 20.12.2019, pátek, 20:42
  (0)

  Michalík 23 let,statistika ve druhé lize: dvě asistence. A ty napíšeš že JEDNOU může nahradit Hellebranda? Jako by Machalikovi bylo 16 :-). Já myslím že v akademii je mnoho zajímavějších hráčů, hlavně Kohuta bych stáhl z pardubic. A taky bych si přál, aby Svedik začal pracovat s Vechetou a vzal ho do přípravy.

 • KubaM - 20.12.2019, pátek, 19:38
  (0)

  Také se mi rozhovor moc líbí, kéž by to tak pokračovalo :-). Jinak se na Kohůta a Machlíka podobně těším, Machalík také svého času potenciál ukázal, možná by mohl Hellebranda jednou i nahradit. Jinak já jsem stálé pro nějaký prodej, nicméně s tím cílem, aby umožnil nezbytné posilování útoku a krajů obrany. Mě Zajíc opravdu nikdy nepřesvědčil. Když nevyšel Ikaunieks, zkusil bych takového Yunise či Wagnera.

 • GarryR - 20.12.2019, pátek, 16:40
  (0)

  Sumi to je kapacita, hezky narovinu ;-) su zvědavý na sponzora, už sem ani nedoufal ze by do nás chtěl někdo narvat prachy. No a co se tyče zaji, tak nevím co říct, mrzí mě to. Mrzet mě bude i juroska s navrcem pokud odejdou

 • fcslovako4us - 20.12.2019, pátek, 15:33
  (0)

  Jsem rád za Machalíka a Kohůta. Rezek dle mého na ligu stále nemá. Suchý už je dle všeho hráčem Líšně a údajně od léta hráč Sigmy, kde odchází Jemelka, což je škoda, když potřebujeme stopera.

 • Hory - 20.12.2019, pátek, 15:13
  (0)

  Tak konečně odpověď jak je to s Franičem. Jako to,co chce náš trenér po hráčích skutečně z nich musí udělat opravdové fotbalisty a hodně pozvednout Slovácko. Mám pocit, že věci jdou správným směrem.

 • kecipep - 20.12.2019, pátek, 14:46
  (0)

  Za Machalíka i Kohúta jsem rád, uvidíme, co předvedou v přípravě.

 • Vosolys - 20.12.2019, pátek, 14:06
  (0)

  zary.cz: ale polepší si finančně...prý chce jít do Polska.

 • spiky - 20.12.2019, pátek, 13:44
  (0)

  Moc zajímavý rozhovor. Uvidíme kolik odchodů nakonec bude, doufám že třeba hlavně Matouš, nebude nikam spěchat. Má rozhodně na víc, než na naši ligu a v létě by mohl mít úplně jiné a lepší nabídky. Co se týče Zajíce, tak to asi překvapilo všechny. Pak otázka, kdo místo něj. Na stranu druhou, práce pro klub odvedl dost a zaslouží si přestup, ale určitě věřím že někam lépe než do Jablonce a podobně :/ Pokud by odešel Navrc, tak myslím že Jurečka ho v pohodě nahradí. Pokud Heloš chce jít, tak půjde o tom žádná. Ovšem nikde si ještě pořádně rok a půl nekopne. Můj názor. Teprve pořádně začíná hrát u nás, co potom kde je ta konkurence ještě o dva levely vyšší. Chtělo by to od něj více trpělivosti.

 • zary.cz - 20.12.2019, pátek, 12:17
  (0)

  Mě teda nejvíc mrzí Zaja. Odchovanec, hráč,který by měl za ten klub dýchat a bojovat do poslední chvíle. Zrovna u něj si myslím, že odchodem někde jinde si nepomůže, protože všichni vědí, že kromě čichu na góly nemá moc co dalšího nabídnout jako útočník. Pokud někdo chce vybalit 20+ mega za Heloša, který skoro ještě nic neodehrál, tak asi není problém a pokud chce jít, tak ať jde.

 • Skein - 20.12.2019, pátek, 12:16
  (0)

  mno to by mě také zajímalo, nic o něm za poslední dobu nevíme...kdo ví jak vypadá ten Jurečka, zda bude přínosem...

 • Šovkovskij - 20.12.2019, pátek, 12:16
  (0)

  Souhlasím, pěkný rozhovor, jde vidět, že Šumi vidí, že Slovácko má dobře našlápnuto a mámě nějaké ambice. S tím Zajdou mne to taky překvapuje, tohle bych fakt nečekal a mrzí mne to... Snad vyjde nový sponzor:-)

 • kecipep - 20.12.2019, pátek, 12:15
  (0)

  Šumi taktizovat nebude, balkán jede :-) Je pravda, že až si v Jabkách či Bolce přečtou tento článek, tak jdou žhavit telefony :-)

 • Hory - 20.12.2019, pátek, 12:15
  (0)

  Nikde nezmiňuje Franiče, tak je tady, nebo ne?

 • Babu - 20.12.2019, pátek, 12:12
  (0)

  Navrc hraje dobře, ale je neproduktivní. Fakt nevím, kde by si chtěl v rámci české ligy polepšit. Třeba jen jednají a chce si vyjednat lepší podmínky, ale reálně odcházet nechce. Ten Zajíc mě překvapil, to jsem nečekala, že to jde z jeho hlavy. No nejsme sice prezentovaní přisposraně, ale zase vykecat do médií všechno, to taky podle mě není cesta.. ale to je prostě šumiho styl :D

 • Hory - 20.12.2019, pátek, 12:10
  (0)

  No mě nejvíc překvapil Zajíc, to jsem nečekal.Rozhovor parádní.

 • Skein - 20.12.2019, pátek, 12:09
  (0)

  dobrý článek, kdo ví...jak je to upraveno :-) ale mluví na rovinu, zatím zde byly jen spekulace. Tak uvidíme co nám začátek roku přinese...

 • kecipep - 20.12.2019, pátek, 11:56
  (0)

  Šumi nás neprezentuje jako přizdisráče, to se mi líbí.

 • kecipep - 20.12.2019, pátek, 11:56
  (0)

  Juroška a Navrc půjdou klidně jinam pro pár tisíc navíc, pokud nechtějí zůstat, raději ať jdou ;-) Ale Zajíc je pro mě velká rána do slabin. Jestli nechce prodloužit, tak ať ho prodají hned. Jinak vcelku pozitivní článek - co teprve, pokud vyjde nový partner klubu ;-)

pristi
 Další články:
28.12.2019, sobota, 12:39 - Když se rozběhnou kluci z Afriky, nikdo je nechytí, směje se Prajza
27.12.2019, pátek, 11:29 - Ex-ligista Ťok řádí v Rakousku. Vydělá si dvakrát víc než v MSFL
25.12.2019, středa, 11:36 - Veliče Šumulikoski: Jsme teprve na začátku cesty
25.12.2019, středa, 11:35 - Rodina dostala přednost
17.12.2019, úterý, 13:09 - První posila? Sparta si vyhlédla Trmala, Nitovi pozice dvojky nevoní
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace