*
včera
U17 se pripravuje na ligu
26.01.2022
Príprava: Ohlasy po zápase s Olimpijí Lublan
22.01.2022
Príprava U19: FCS - ŠK Slovan Bratislava 1:1 (1:1) - Belinka 22.1.22
18.01.2022
Rozhovory s trenérem Petrem Bláhou a Markétou Klímovou
15.01.2022
Príprava: Hanácká Slavia Kromeríž - FCS 1:5 (1:1) - Kromeríž 15.1.22
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 958 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
25.11.2021
Dekovacka v zápase proti Sparte
25.11.2021
Fanoušci proti Sparte
27.09.2021
Fanoušci proti Gottwaldovu
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem

Fotbalisté mají nejkrásnější život, tvrdí trenér Slovácka Kordula

09.06.2018, sobota, 11:30
kordula_zima_velky.jpg

Uherské Hradiště V jarní tabulce HET ligy skončili šestí. Neprohráli se Spartou, o body obrali Slavii i mistrovskou Plzeň. Fotbalisté Slovácka se po rozpačitém podzimu neuvěřitelně semkli. Díky svým výkonům a výsledkům si v předstihu zajistili záchranu. A někteří hráči si nahlas řekli o lukrativnější angažmá v lepším klubu.
 

Brankář Heča už zamířil do Sparty, na odchodu do Jablonce je stoper Břečka a do Plzně má nakročeno talentovaný záložník Janošek.

„Problém to není. Taková je realita,“ zůstává v klidu trenér Slovácka Michal Kordula.

„Jsou kluci, kteří tady odehráli nějakou dobu a zaslouží si jít pryč. Pak máme v kádru hráče, kteří svými výkony přerostli mužstvo.

Sklenka motivace musí být poloprázdná,“ tvrdí čtyřicetiletý kouč, který věří, že se celku z Uherského Hradiště podaří opory adekvátně nahradit.

„Jednoho, možná dva hotové hráče dokážeme přivést,“ doufá ratíškovický rodák.

Jste s majitelem nebo ředitelem klubu domluvení, kolik hráčů byste v případě lukrativních nabídek dokázali v létě uvolnit?

O tom jsme se nebavili. Záleží to případ od případu. Jsou kluci, kteří tady odehráli nějakou dobu a zaslouží si jít pryč. Pak máme v kádru hráče, kteří svými výkony přerostli mužstvo.

Sklenka motivace musí být poloprázdná. Na druhé straně musí dorůst další hráči, kteří u nás ligu mohou hrát. Chci, aby to šli kluci zkusit jinde a pak aby se oklikou vrátili zpátky do Slovácka, kde budou zase předávat zkušenosti mladým. Chtěl bych v klubu vytvořit takový koloběh.
 

Ve Spartě skončil Michal Kadlec. Je šance, že by se vrátil domů a kariéru dohrál ve Slovácku? Jste s ním v kontaktu?

S Michalem jsem se jednou potkal na večeři, bavil jsem se i s jeho tátou, který nevěděl, co s Michalem bude. Já se nedokážu vyjádřit. Zatím to nevypadá, že by se měl do Slovácka vrátit.

Je těžší nahradit brankáře Heču, stopera Břečku nebo mladého záložníka Janoška, o které je zájem?

Pokud odejde Milan Heča, tak máme v kádru Michala Daňka, vyrůstá tady Matěj Trmal, kteří musí ukázat, že toho Milana zastoupí. Stejně je to s Břečisem. Na jeho místě může hrát Hofmann s Krejčím nebo Šimko. Věříme tomu, že Tomáše Břečku nahradí. My ale musíme pořád pracovat na tom, aby byli připravení i další stopeři.

Je šance, že někdo vystřelí podobně jako třeba loni na podzim Tomáš Zajíc?

Určitě. Na jaře vystřelil Janošek, dobře vypadal Sadílek. Jurošku před půlrokem nikdo neznal a taky hrál výborně. Když jsme je přiváděli, všichni si klepali na čelo. Teď ukazují, že jsme se trefili, což ale není pokaždé.

Dáte v přípravě šanci i nějakým dorostencům nebo klukům z juniorky?

Michal Kohút vypadal v zimě velmi dobře. Táhl celou devatenáctku. Má velký potenciál, aby hrál ligu. Jsou tam i další kluci.

Vedení klubu se rozhodlo pro netradiční krok, když rozpustilo juniorský tým. Kdo tedy bude za ni hrát?

Nikde jsme to moc neprezentovali. My jsme ale nezrušili juniorku. My chceme, aby v klubu zůstávali pouze perspektivní hráči, kteří mají šanci naskočit do ligy. A my jich každý rok nevyprodukujeme šestnáct, ale jenom osm, takže tito kluci zůstanou v tréninkové skupině s devatenáctkou a společně pak s hráči z širšího ligového kádru odehrají soutěž juniorky.

Slovácko dlouhodobě těží z výborné mládeže. Máte jako hlavní trenér ligového mužstva vliv na dorostenecká či žákovská družstva. Konzultujete s kolegy, jakým stylem mají družstva hrát?

Jsem šéftrenér, mám velké kompetence. Je v popisu mé práce, aby všechny týmy Slovácka hrály stejně. Snažíme se, ale všude vidíme spoustu rezerv. Je to pořád dokola.
 

Realizační tým rozšíří Petr Vlachovský. Co si od spolupráce s dlouholetým trenérem žen slibujete?

Peťu znám už dlouho. Hodně jsme se sblížili při studiu profilicence. Ke spolupráci jsem ho lámal delší dobu. Vím, že je to charakterní kluk, blázen do fotbalu, který ho vidí podobně jako my, ale chce ho dělat i trošku jinak, takže nám může pomoct a přinést do naší hry nové myšlenky a impulzy.

Jaro vám herně i výsledkově vyšlo. Fanoušci čekají, že se Slovácku bude dařit i v nové sezoně. Jak těžké bude přenést slušnou formu do nového ročníku?

Hrozně těžké. Na druhé straně je to výzva. Chceme si v tabulce polepšit. Náš cíl je být do desátého místa.

Máte za sebou první sezonu v roli hlavního trenéra u ligového týmu. Jak na ni budete po letech vzpomínat?

Asi se mi vybaví zlomové momenty a emoce, které v kabině byly. Třeba v poločase s Jihlavou jsme na tom byli úplně špatně. Všechno ale asi převýší celkem povedené jaro. Kluci makali a hráli velmi dobře.

Byla to pro vás velká fotbalová lekce, drsný střet s realitou?

Na podzim jsem si myslel, že budeme lepší. Nečekal jsem, že se dostaneme do takových problémů. Byla to pro mě velká zkouška. Nestavěl jsem si žádné vzdušné zámky, věděl jsem, že to nebude úplně snadné ani krásné. Na druhé straně jsem věděl, že kluci jsou nesmírně pracovití a mají v sobě potenciál. Byl jsem přesvědčený o tom, že to zvládneme.

Co bylo pro vás jako začínajícího trenéra v letošní sezoně nejtěžší?

Asi to byl poločas s Jihlavou. Věděli jsme, že musíme vyhrát. Dostali jsme gól ze standardní situace, se kterými jsme na podzim měli problémy. Nedali jsme penaltu a všichni byli úplně dole. Když jsem šel do kabiny, jeden divák na mě řval, abych se na trénování vykašlal. V tu chvíli jsem tušil, že jestli zápas nezvládneme, bude to velký problém. Toto byl pro mě asi nejtěžší moment.

Kdy jste měl naopak největší radost?

Radost jsem měl po každém vyhraném zápase. Mě ale těší, když vidím, jak mužstvo pracuje nejen v zápase, ale i v týdnu na tréninku. S jakým elánem jsou kluci schopní všechnu zátěž absolvovat. Třeba v kabině jsme měli na dveřích nalepené různé citáty, které jsme si tam v těžkých chvílích dávali. Člověk pak viděl cestu, kterou v posledních měsících ušel. Po té sezoně jsem měl z toho takový hezký pocit.

Nebál jste se po nepříliš povedeném podzimu odvolání?

Strach jsem neměl, nebál jsem se. Spíš jsem nechtěl zklamat lidi, kteří mi důvěru dali. Ať už ředitele klubu Petra Pojezného, sportovního ředitele Standu Levého, nebo majitele pana Zemka. Cítil jsem zodpovědnost za klub, abychom to společně zvládli. Pro mě to byl určitě riskantní krok, ale poděkovat musím hlavně členům realizačního týmu Janu Palinkovi nebo Tomáši Stýs᠆kalovi a Martinu Juřičkovi, kteří byli v těžkých chvílích mojí velkou oporou.
 

Čím to je, že se v českých klubech až na některé výjimky nepracuje tolik systematicky a koncepčně?

Celkově mně chybí nějaká filozofie klubů. Jak chtějí dělat dlouhodobě fotbal, kam ho chtějí posouvat. To si myslím, že je ve Slovácku silné. Díky majiteli a řediteli klubu se tady neuhýbá z cesty. V Uherském Hradišti se dlouhodobě sází na mladé hráče z regionu. Ať už je to trnité, jak chce, ale je tady jasně daný způsob hry, koncepce. Pokud to funguje v nějakých mantinelech, trenér důvěru má, což se mi líbí. Je dobře, že se ve Slovácku dá pracovat koncepčně a dlouhodobě.

Jaký vztah máte s ostatními kolegy?

Během zápasu se s někým občas pohádám a vztah třeba nemám ideální, ale po utkání už to neřeším. V pohodě jsem se všemi. Ale s nikým v nějakém kontaktu nejsem. Občas si zavoláme s Jožkou Weberem, Zdeňkem Psotkou, Adrianem Guľou… Jsou to spíš profesní vztahy než přátelské. Přece jenom jsme konkurenti a bojujeme o jednotlivé hráče.

Je podle vás lepší, když ligový trenér zažije nejvyšší domácí soutěž i jako hráč?

Já si myslím, že v tomto neplatí žádné pravidlo. Důležité je, aby si každý trenér uvědomil své silné stránky a podle toho si třeba poskládal realizační tým, který mu vyváží slabší stránky. Třeba David Holoubek ligu nikdy nehrál a za asistenta má Jirku Jarošíka, který zná vůni ligové kabiny. Já zase mám za asistenty kluky, kteří ligu nikdy nehráli.

Patříte mezi impulzivnější kouče. Hráče hlasitě usměrňujete v zápasech i na trénincích. Často je vás pořádně slyšet. Prožíváte utkání více jako trenér než hráč?

Nevím, já si myslím, že to je podobné. Stres u trenéra je mnohem větší, protože má zodpovědnost za celý tým. Navíc já pocházím z regionu, takže cítím odpovědnost za celý klub. Jako hráč jsem se hlavně staral o sebe a svůj výkon. Jako trenér řeším každou kravinu, každého hráče. Jsem v permanentním stresu. Ale je fakt, že jsem impulzivnější trenér. (úsměv)

Který ze světových trenérů je vaším vzorem?

Řeknu nějaké jméno a všichni mi ho obouchají o hlavu. (úsměv) Gaurdiola je pro mě fotbalový bůh. Manažersky se mi líbí Arséne Wenger, který v Arsenalu pracoval s mladými hráči a dokázal rozpočtově držet klub nad vodou. Cením si Jürgena Kloppa se svým přechodem. Od každého trenéra se snažím vzít něco.

Kde čerpáte inspiraci a hledáte nové poznatky o fotbale? Byl jste i někde na stáži?

Inspirace a poznatky se dají čerpat úplně všude. Z knížek, odborné literatury, spousta věcí je na internetu. Mě inspiruje i debata s kolegy z realizačního týmu nebo jinými trenéry. Naposledy na stáži jsem byl v Dinamu Záhřeb. Předtím jsem byl v Lipsku, Norimberku. Teď bych chtěl využít Matěje Kováře, kterého jsme prodali do Manchesteru United. Rád bych se jel podívat do Anglie nebo do Holandska za Michalem Sadílkem, který hraje v Eindhovenu. Ale je těžké najít volný čas.
 

Bývalý trenér Zlína Petržela nedávno prohlásil, že většina ligových týmů hraje stejně. Souhlasíte s tímto názorem nebo u určitých mužstev vidíte znatelný rukopis některého z trenérských kolegů?

S tímto vůbec nesouhlasím. Bylo by špatně, kdyby všichni hráli stejně. Trenérský rukopis by na každém mužstvu měl být vidět. Když se půjdu podívat na tým trenéra Páníka, tak vím přesně, co bude hrát. Když zase zajedu do Olomouce na kouče Jílka, poznám jeho styl. Podobné je to u Trpišovského.

Přijde mi, že je česká liga hodně opatrná, takticky svázaná. Spousta zápasů je pro diváky nezáživných, padá málo gólů. Jak docílit větší atraktivity?

Chce to hrát odvážně. Na větší riziko, ofenzivněji. Samozřejmě všechno dělá kvalita hráčů. Je těžší dávat góly než bránit. Třeba nám se v ofenzivě paradoxně nedařilo, dávali jsme málo gólů, přitom jsme se na tréninku útočné fázi věnovali neustále a defenzivu jsme nedělali vůbec.

Vy hodně dbáte na fyzickou kondici. Makají současní hráči Slovácka víc než v době, kdy jste hrál za Jablonec?

Já si pořád myslím, že netrénujeme tak intenzivně, jak bychom měli. Jako hráč jsem zažil i horší zimní přípravy. (úsměv) V tomto pořád máme rezervy, které musíme posunout. Hráči se ale podle mě cítili fyzicky dobře. Kondičně jsme neměli problémy. Když jsem se jich ptal, tak mi tvrdili, že trénovali nejvíc v životě. A když přijde jiný trenér, tak pod ním budou makat nejvíc.

Jak moc byla pro záchranu důležitá tvrdá zimní příprava?

Chtěl jsem, aby kluci v zápasech prodali tu dřinu, kterou třeba podstoupili na soustředění v Turecku, kde běhali o půl šesté ráno. Ale zase je to hodně o těch klucích, kteří jsou mentálně a charakterově zdraví. Oni ani moc nekafrali. Snášeli to velmi dobře. Ale zase mým záměrem nebylo, aby běhali tak brzy ráno.

Tak proč jste je budil tak brzy?

Chtěl jsem běhat večer, ale díky regeneraci, která na hotelu končila dříve, jsme museli zareagovat tím, že jsme dávky odběhali ráno. Hráčům jsme narušili určitý komfort. Asi to bylo dobré, ale vědu bych z toho nedělal.

Chystáte pro soustředění v Rakousku podobnou novinku, jako byl zmiňovaný ranní výběr před snídaní?

Určitě klukům něco připravíme, abychom je vyvedli z komfortní zóny.

Letní příprava je poměrně krátká. Dá se vůbec v těch pár týdnech něco zlepšit či radikálně změnit?

Radikálně ne, ale chceme se zlepšit skoro ve všech aspektech, proto také trénujeme. Byli bychom špatní sportovci, kdybychom nechtěli být lepší.

Na čem musíte zapracovat?

Pracovat budeme na všem. Chceme být variabilnější při zakládání útoků, chceme mít lepší represink, chceme mít lepší standardní situace, ze kterých jsme dali pouze jeden gól. Těch věcí, které chceme zlepšit, je spousta.

Přípravu začínáte už 12. června. Není to brzy? Stihnou si vůbec hráči odpočinout?

Liga startuje dříve, proto se sejdeme už dvanáctého června. V úterý a ve středu však mají kluci testy, ve čtvrtek mají jeden trénink, takže začínáme pořádně až v pátek. Ale podle mě si hráči nemají na co stěžovat. Podle mě fotbalisté mají nejkrásnější život.

Jak to myslíte?

Ať budou milionáři nebo budou mít jiné výhody, nikdy nebudou dělat činnost, která je baví víc. Třeba já si nepotřebuji od fotbalu odpočinout. Byl jsem týden na dovolené a už mi chyběl. A toto očekávám i od hráčů. Chci, aby se za deset dnů těšili na tréninky. Fotbal je musí bavit. A když je to bude bavit, budou to dělat rádi a dobře a přinese to i výsledky. Proto si myslím, že šestnáct dnů je úplně v pohodě.

V létě absolvujete dvě soustředění. Není to pro skromný klub, jakým je Slovácko, zbytečný přepych?

Já bych chtěl, abychom jeli do Rakouska dvakrát, to si ale zase dovolit nemůžeme. Nejde o přepych nebo luxus, ale o soupeře a zlepšení hráčů. Nám se předloni osvědčilo soustředění v Turecku, kde jsme za šestnáct dní odehráli kvalitní zápasy. Teď v zimě jsme tam byli dvakrát. Když hrajeme s kvalitními soupeři, tak se zlepšujeme. Silné týmy nás vždycky nastaví zrcadlo. Pro hráče je to velká škola a jdou nahoru. Chtěl bych se neustále potkávat s top týmy.

Za pár dní začíná mistrovství světa v Rusku. Budete šampionát sledovat?

Neočekávám, že by se na šampionátu měly objevit nové způsoby hry, systémy nebo rozestavení. Mně zajímá, jakým způsobem budou jednotlivá mužstva hrát. Budu to sledovat, i když moc času mít nebudu. Plánuji s kluky z realizačního týmu, že budeme sedávat u mě na zahradě, kde se budeme dívat a u toho makat. Samozřejmě chci vidět ofenzivní fotbal, góly a výborné individuální výkony. Těším se na to.
 

Kdo je vaším favoritem?

I když jsem fanoušek Realu Madrid a Lionel Messi je náš velký konkurent, asi bych to přál právě jemu a Argentině, která trofej získala po dlouhých dvaadvaceti letech.

Dokážete si představit, že byste jednou na šampionátu vedl národní tým České republiky? Je to váš sen?

Já mám teď sny a představy, že tady ve Slovácku dokážeme do ligy zabudovat mladé hráče, aby byli co nejrychleji adaptovaní na dospělí fotbal. Velkou radost mě dělá třeba Michal Trávník, který ze Slovácka odešel do Jablonce a nyní je v reprezentaci. Chci, aby naši kluci hráli za národní tým. Osobně takové cíle nemám.

V únoru jste měl čtyřicet let. Stihl jste jubileum vůbec oslavit?

Vůbec jsem to neslavil. S kluky jsem se domluvil, že to oslavíme až po sezoně. Řekl jsem jim, že když se nezachráníme, tak tam z nich nebude nikdo. Jenom my čtyři trenéři (úsměv). Vyšlo to dobře, takže mě v sobotu 23 června čeká v Břestku velká akce. Budou tam kamarádi, známí.

Byla záchrana tím největším dárkem?

Jsem rád, že jsme to zvládli.
 Share |
Zdroj: denik.jpg
Jméno Heslo
text
 • sassha - 09.06.2018, sobota, 13:40
  (0)

  Kordula zatím vypadá hodně super, hlavně chce koncepčně pracovat, což potřebujeme. Prodávat Havlíka, když odejde Janošek a končí Veliče je blbost. Zajíc je vyloženě o náhradě.

 • Šovkovskij - 09.06.2018, sobota, 13:06
  (0)

  To je stejně úsměvné, jak byl Kordula na podzim neustále na pranýři a jak se to všechno otočilo:-)

 • Hory - 09.06.2018, sobota, 12:49
  (0)

  Já to říkám stále. S tímto trenérem a tímto mužstvem nás čekají dobré časy!

 • zary.cz - 09.06.2018, sobota, 12:42
  (0)

  Kecipep: Já vím, ale ti kluci musí dokázat že na to mají. Když jo, tak není co řešit ale když ne, tak je potřebovat toto doplnit a zkvalitnit. :)

 • kecipep - 09.06.2018, sobota, 12:21
  (0)

  Zary: S klubovou strategií zapracovávat mladé nemůžeme mít 4 "starší" stopery. To uvolněné místo musí uchopit Dramé, Tischler, Tkáč či Suchý

 • Šovkovskij - 09.06.2018, sobota, 12:16
  (0)

  Souhlasím s Vámi, mně se Kordula také zamlouvá. Líbí se mi, že má moderní pohled na fotbal, je náročný, konstrutivně kritický, i když se daří. Dokáže najít a pojmenovat chyby a zapracovat na nich. Já si myslím, že s ním a s tímto perspektivním kádrem nás čekají zajímavé časy. Talže Havlíka a Zajíce bych určitě neprodával, myslím, že už odchod Heči, Břečky a pravděpodobně i Janoška je poměrně zásah. Havlík, pokud má den a hraje na svém postu, je rozdílovým hráčem, Zajíc bohužel v jarní části laboroval se zdravodními problémy, takže nerozvíjel svůj potenciál, nicméně od podzimu očekávám, že opět bude střílet branky a bude se posouvat dál.

 • zary.cz - 09.06.2018, sobota, 12:15
  (0)

  Super rozhovor. Kordičovi přeju hodně štěstí. Ale nezdá se mi jedna věc. Spoléhat na 3 stopery z toho jeden je Šimko(který není ani stoper) je na tolik zápasů málo. Můžou být karty,zranění nebo cokoliv a jsme v prdeli. Doufám že přijde aspoň stoper který bude moct zaskočit a bude kvalitní. K tomu když přijde ještě jeden kvalitní krajní záložník tak si myslím že to do 10 místa dáme. FCS!

 • KubaM - 09.06.2018, sobota, 12:05
  (0)

  Mně se Kordula také moc líbí, zdá se mi, že pod ním rosteme dokonce rychleji než pod Levým. Líbí se mi jeho ochota vymýšlet nové věci, riskovat, mít velké nároky na kvalitu a zřetelný styl hry... Klidně bych byl ještě pro prodej Havlíka a Zajíce, jen kdyby se přivedl jeden seriozní útočník - pak můžeme klidně bojovat o EL, nemám o tom vůbec pochybnosti.

 • kecipep - 09.06.2018, sobota, 11:35
  (0)

  Super rozhovor, srdcař na svém místě. Pokud se máme posouvat, tak pod tímto frajerem :)

pristi
 Další články:
12.06.2018, úterý, 15:02 - Janošek přestoupil do Plzně. Ve Slovácku bude hostovat
12.06.2018, úterý, 13:09 - Plzeň má další posilu! Janoška ale ještě nechá hrát ve Slovácku
11.06.2018, pondělí, 13:21 - Manchester? Velký skok a šok, říká talentovaný brankář Kovář
09.06.2018, sobota, 12:49 - Tomáš Břečka o přestupu do Jablonce: Volal pan Pelta. Ptal se, jestli mám zájem
08.06.2018, pátek, 14:47 - Jablonec má náhradu za Pernicu, ze Slovácka koupil Břečku
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace