*
včera
Milan Petržela pred Bohemians 1905
20.10.2021
U17: FCS - FK Pardubice 2:2 /0:0/ - Širuch 20.10.21
20.10.2021
U19: FCS - FK Pardubice 0:1 /0:0/ - Širuch 20.10.21
17.10.2021
MSFL: FCS "B" - FC Dolní Benešov 4:0 /2:0/ - Belinka 17.10.2021
16.10.2021
Martin Svedík po Baníku
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 957 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
27.09.2021
Fanoušci proti Gottwaldovu
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem
29.10.2019
Sektor B3 - místo kde stojíme za Slováckem!
07.10.2019
Fanoušci v zápase proti Liberci

Co píší noviny aneb Slovácko, kam se podíváte...

11.06.2009, čtvrtek, 18:51
noviny_velky.jpg
Snad každé noviny, které se dnes objevily na stáncích, píší o tom, že Slovácko bude hrát příští rok první fotbalovou ligu. Nabízíme přehled těch nejzajímavějších článků ze seriózních i bulvárních médií. U některých zpráv proto doporučujeme hlavně klid...
 
 
Mladá fronta DNES
 
Slovácko se vrací do fotbalové ligy
 
Fanoušci fotbalového Slovácka mohou bouřlivě slavit. Jejich tým se po dvouleté pauze vrací do nejvyšší soutěže.
O dohodě druholigového klubu na výměně soutěží s postupující Čáslaví MF DNES jako první informovala už včera, celý obchod posléze odsouhlasil i výkonný výbor fotbalového svazu.
 
Podle zákulisních informací vyšla transakce na zhruba deset milionů korun. Slovácko nabídlo Čáslavi zajímavější podmínky než Hradec Králové a Jihlava.
 
„Smlouva nám nedovoluje o ceně hovořit. Ani na minutu jsme se ale nedostali do situace, kdy bychom absolvovali finanční dostihy,“ řekl ředitel Slovácka Vladimír Krejčí. „Nebyl to bezhlavý skok do rozvodněné řeky. O možnosti ucházet se o soutěž administrativní cestou jsme uvažovali už od mého zimního příchodu. Dlouhodobým cílem Slovácka je účast v první lize.“
 
Navzdory sestupu Zlína tak na východní Moravě zůstává nejvyšší soutěž. „Všichni jsme rádi, že znovu budeme chodit na ligu. Lidi dva roky viděli, co to znamená druhá liga a té první si budou víc vážit,“ domnívá se bývalý kapitán reprezentace a hradišťský patriot Miroslav Kadlec.
 
Možná, že díky postupu Slovácka dojde k zajímavé transakci. Majitel Zlína Zdeněk Červenka po pádu do druhé ligy naznačil, že by některé fotbalisty mohl uvolnit do sousedního klubu.
 
„Blízkost mezi kluby je předpokladem k lepší a častější komunikaci. Stále jsou to ale kluby, které si konkurují,“ upozornil Krejčí, podle něhož by Slovácko mohlo mít zájem o nejvýše tři zlínské hráče.
 
Mezi vyhlédnuté posily patří i žižkovský útočník Petr Švancara.  „Mohu potvrdit, že schůzku se Slováckem máme domluvenou. A na případné angažmá bych se tam moc těšil,“ řekl Švancara.
 
Kromě něj vedení klubu uvažuje také o brněnském Marku Heinzovi.
 
„Budeme se snažit přivést minimálně dva až tři velmi kvalitní hráče, kteří budou jednoznačným přínosem,“ plánuje ředitel klubu Krejčí.
 
Vyztužení týmu je přitom pro Slovácko nezbytné. Vždyť s pouhými 25 vstřelenými brankami ve třiceti zápasech mělo druhý nejslabší útok v soutěži.
 
Jednou z možností je i setrvání brazilského záložníka Clebera, který fanoušky okouzlil při jarním hostování z bratislavské Artmedie. Pokud by však měl v klubu působit i nadále, muselo by Slovácko na Slovensko poslat odstupné až pět milionů korun. Na rozumnější částce se zatím kluby nedohodly.
 
„Budeme se ještě snažit jednat. Cleber se jeví jako velmi zajímavá posila, ale musíme zvážit všechny aspekty včetně finančních,“ upozornil Krejčí. „Nejde vyplýtvat značnou část prostředků jen na jednu posilu,“ dodal.
 
Rozpočet Slovácka na letošní sezonu činil zhruba 45 milionů korun. A šéf klubu po postupu nepředpokládá jeho výrazný nárůst.
 
„Mým odhadem je, že se zvýší zhruba o deset procent,“ uvažuje Krejčí. „Zkalkulovali jsme si veškeré náklady na účinkování v první lize včetně pořízení soutěže a už teď máme víceméně zajištěno, že se nám všechny prostředky vrátí díky příslibům od nových sponzorů nebo například výnosům z televizních práv. Co bude navíc, to nám pomůže posunout klub na vyšší úroveň,“ doplnil.
 
Jak silné na podzim Slovácko bude? „Těžko se to teď odhaduje. Cíle stanovíme i podle doplnění mužstva a jeho síly po přípravě,“ poznamenal ředitel klubu. „Ale v prvním ročníku se jako každý nováček chceme především vyhnout sestupovým starostem.“

 
* Slovácko v 1. lize
 
Fotbalisté Slovácka (dříve Synotu) hráli první ligu sedm sezon až do roku 2007. Třikrát skončili v horní polovině tabulky, jejich maximem bylo páté místo v roce 2005. Třikrát si také zajistili účast v letním evropském Poháru Intertoto. Na novém stadionu v Uherském Hradišti měli v 1. lize průměrnou návštěvu 4947 diváků.
 
Autor: Radek Štěrba
 

 
Slovácko shání posily na ligu. Chce i Švancaru
 
V sobotu fotbalisté Slovácka zapíjeli nevydařenou druholigovou sezonu. Přesto až se 22. června sejdou po dovolené, začnou přípravu na nejvyšší soutěž.
 
Jak MF DNES včera informovala jako první, Slovácko se dohodlo s postupující Čáslaví na výměně soutěží. Podle zákulisních informací je celý obchod vyjde na zhruba deset milionů korun.
 
První ligu si tak poprvé zahraje klub, který si soutěž nevybojoval sportovní cestou. Slovácko skončilo ve druhé lize desáté.
 
„Je to absolutní prolomení sportovního hlediska. Ale takový je zákon, který musíme respektovat,“ řekl místopředseda svazu Jiří Kubíček poté, co včera výkonný výbor převod posvětil.
 
Když Slovácko ligu před dvěma roky opouštělo, bylo na pokraji krachu. Majitele klubu Jana Řezníka musela dokonce při zápasech hlídat ochranka před vlastními fanoušky.
 
Jaký tým se teď do nejvyšší soutěže vrací?
 
ZAJIŠTĚNÝ. Hutní magnát a regionální patriot Zdeněk Zemek, který klub v létě 2007 koupil, všechny dluhy rychle odstranil a začal do kádru investovat výrazné částky.
 
POPULÁRNÍ. Už teď by Slovácko s průměrnou návštěvou téměř 4 000 diváků patřilo mezi prvoligovými kluby do horní poloviny. Moderní stadion v Uherském Hradišti z roku 2003, který disponuje i vyhřívaným trávníkem, je oblíbený mezi fanoušky i fotbalisty. „Dá se přitom předpokládat, že v nejvyšší soutěži by návštěvnost mohla narůst o padesát až sto procent,“ je přesvědčený Zemek.
 
POSILUJÍCÍ. Slovácko ve dvou druholigových sezonách hledalo po velkých hráčských změnách svou tvář. Kouč Josef Mazura po zimním příchodu naučil mužstvo slušně bránit, teď se chce i vedení klubu zaměřit na útok.
 
„Hráčské změny bychom museli stejně řešit. Takže je budeme řešit tak, abychom v nejvyšší soutěži působili důstojně. Jako u každého nováčka budeme mít za cíl vyhnout se sestupovým starostem,“ řekl ředitel klubu Vladimír Krejčí.
 
Jména dvou vyhlédnutých hráčů už Slovácko potvrdilo. Zájem má o brněnského Marka Heinze a Petra Švancaru, se kterým Žižkov po sestupu nepočítá. „Mohu potvrdit, že schůzku se Slováckem máme domluvenou. A na případné angažmá bych se tam moc těšil,“ přiznal včera Švancara.
 
Autor: Radek Štěrba
 
 
Švancara: Do Hradiště bych šel rád
 
Jako dvacetiletý zelenáč už Petr Švancara se fotbalem na Slovácku bavil. Půl roku prožil na hostování z Brna v druholigovém Uherském Hradišti, další rok pak v sousedním Starém Městě.
 
Teď by se mohl špičkový útočník a známý vtipálek vrátit. Po dvanácti letech. Hráč Žižkova, který s ním však po sestupu z ligy nepočítá, totiž patří mezi vytipované posily 1. FC Slovácko.
 
„Mohu potvrdit, že na schůzce se Slováckem jsme domluvení,“ říká 31letý Švancara. „A na případné angažmá bych se tam moc těšil. Prostředí znám a myslím si, že i pro lidi by to bylo zajímavé. Pokud bych podával minimálně takové výkony jako poslední tři roky, věřím, že bych fanoušky dostal na svou stranu,“ nepochybuje.

* Co říkáte na čerstvou informaci, že Slovácko bude hrát v příštím ročníku první ligu?

Jako Moraváka mě to hodně potěšilo. Vždycky jsem říkal, že Slovácka či Opava svými stadiony i atmosférou do ligy patří a lidi tam mají po fotbale velkou chuť. Je jen dobře, že takový klub bude hrát první ligu.

* A co to znamená pro vás jako hráče, který zřejmě změní působiště a Slovácko by mělo být velkým zájemcem?

V případě, že se do jednání pustíme, tak je to pro mě výborná informace, jedna z klíčových. První ligu bych hrál moc rád. Slovácké prostředí znám, stejně jako lidi, kteří v klubu působí. Že bude Slovácko hrát první ligu, je další plus.

* V jakém stadiu teď zájem Slovácka je?

Jednání se ještě neuskutečnilo, nicméně o zájmu Slovácka vím. Do velké míry bude záležet i na Viktorce Žižkov, která už se mnou pro další sezonu nepočítá. Důležité bude, aby se kluby domluvily mezi sebou. Já vůči klubu, který o mě projeví zájem, budu vstřícný a nebudu mít nesmyslné požadavky.

* Víte o dalších zájemcích?

Něco se šušká, něco se ke mně občas dostane, ale s nikým jsem zatím nemluvil.

* Jak vlastně na dávné působení v tehdejším Uherském Hradišti a pak Starém Městě, kde jste hostoval z Brna, vzpomínáte?

Pro mě to tehdy byl ten nejkrásnější možný začátek kariéry a bylo by symbolické, kdybych se tam teď ke konci kariéry vrátil. Já jsem tehdy s velkým fotbalem úplně začínal. Nejprve jsem hrál půl roku za Uherské Hradiště ještě na starém stadionu, zachraňovali jsme druhou ligu. Další rok jsem pak byl v druholigovém Starém Městě.

* A jaké zážitky na zdejší region vám zůstaly?

No, co vám mám povídat. (usměje se) Lidi jsou na Slovácku obrovsky přátelští. Je tam moře slivovice. Teď už jsem zkušenější, takže vím, že na tu si musím dát pozor. Tam se vesměs všechno léčí slivovicí.

* Ředitele klubu Vladimíra Krejčího i trenéra Josefa Mazuru jste už zažil v Brně.

Jsou to lidé, se kterými jsem vminulosti pracoval, a vím, že jsou v pohodě. S trenérem Mazurou bychom se jistě nejprve setkali, řekli si své představy, ale známe se, víme, co od sebe čekat.
 
Autor: Radek Štěrba
 
 
 
 
Slovácký deník

 
Slovácko je opět prvoligové!
 
Fanoušci fotbalového Slovácka mohou slavit. V příští sezoně budou po dvouleté přestávce opět chodit na první ligu. Včera kolem poledne totiž výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu schválil převod licence z Čáslavi do Uherského Hradiště. Cena ovšem zůstala po dohodě klubů utajena.
 
 
Do svého cíle tak dospěl více než dvouměsíční maraton spekulací, které funkcionáři Slovácka vytrvale odmítali komentovat. „Nechtěli jsme se vyjadřovat, tak jak to činili druzí. Místo toho jsme tvrdě pracovali a výsledek se dostavil,“ mohl spokojeně konstatovat Vladimír Krejčí, ředitel klubu.
 
Přerod fotbalového Slovácka z druholigového na prvoligové ale nebyl jednoduchý. Ještě včera dopoledne byl stále ve hře i další uchazeč. „Že už jsme domluvení se Slováckem, je nesmysl. Pořád je ještě ve hře Hradec Králové,“ tvrdil krátce po desáté hodině dopoledne manažer Čáslavi Martin Svoboda. O necelé dvě hodiny později ale padlo definitivní rozhodnutí, když dohodu mezi oběma oddíly posvětil i výkonný výbor ČMFS.
 
 
„Licenční podmínky dovolují aby byla v tomto případě prolomena sportovní struktura a nastala ta ekonomická,“ vysvětloval rozhodnutí výboru svazový místopředseda Jiří Kubíček. Hlasování však nebylo jednomyslné. Z 12 členů byl jeden proti a dva se zdrželi hlasování.
 
Oficiálně je celá transakce prezentována jako výměna licencí. Je však nad slunce jasné, že za to muselo Slovácko pořádně zaplatit. Původně se spekulovalo o částce 20 milionů korun. Reálný odhad však zní ani ne na polovinu a mluví se o osmi milionech. Skutečnou cenu však znají jen ti nejzasvěcenější. „Dohoda mezi kluby je taková, že částku nebudeme zveřejňovat,“ nechali se unisono slyšet Krejčí se Svobodou.
 
 
Ředitel Slovácka ovšem zdůraznil, že do žádných dostihů se jeho klub nepouštěl. „Měli jsme od začátku stanovenou jasnou koncepci, za kolik jsme licenci ochotní odkoupit. A kdyby to mělo být byť jen o milion víc, nešli bychom do toho,“ podotkl Vladimír Krejčí s tím, že vynaložené prostředky už má klub prakticky teď zpátky. „Ať už od nových sponzorů nebo z příjmů, které vyplývají z toho, že budeme hrát nejvyšší soutěž, jako jsou například vysílací práva,“ vysvětlil první muž Slovácka.
 
Zatímco v Uherském Hradišti se už těší na návrat mezi českou fotbalovou smetánku, v Hradci Králové si museli nechat zajít chuť. „Nezbývá mi než pogratulovat Slovácku. Řekl bych, že rozhodla vůle chtít první ligu,“ poznamenal Richard Jukl, generální ředitel FC Hradec Králové.
 
„Nabídka Slovácka byla vyšší než ta od Hradce. Navíc my jsme chtěli prodej uskutečnit co nejdříve a Slovácko mohlo reagovat pružněji,“ v podstatě potvrdil jeho slova čáslavský boss Svoboda.
 
 
Mezi fanoušky Slovácka zavládlo všeobecné veselí. „Tak to je super, jsem z toho úplně nadšený. Už se nemůžu dočkat, až zase půjdeme na ligu,“ radoval se například Martin Řimák starší, člen slováckého „kotle“.

Autor: Michal Sladký

 

Licence je koupená, co dál?

Slovácko sice získalo licenci na nejvyšší soutěž, to je však jen první krůček. Pokud chce v první lize pevně zakořenit, musí vedení klubu a následně hráči na hřišti odvést ještě spoustu práce.
 
První leží na vedení. Slovácko sice absolvovalo úžasnou pohárovou jízdu, během které zůstaly na jeho štítě hned čtyři prvoligové týmy včetně mistrovské Slavie, na druhé straně ale ve druhé lize obsadilo až desátou příčku.
 
I jeden z nejzkušenějších hráčů Tomáš Randa přiznává: „Současný kádr na to, aby hrál v první lize důstojnou roli, nemá.“ Posílení mužstva je skutečně nevyhnutelné.
 
Ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí si to uvědomuje. „Bude pokračovat obměna, kterou jsme začali v zimní přestávce. Na posilách ale pracujeme průběžně, získání licence v tom nehrálo až takovou roli,“ tvrdí ostřílený funkcionář.
 
 
Jakékoliv konkrétnější vyjádření na toto téma byste ale z prvního muže Slovácka páčili marně. Na jména zapomeňte úplně. Už v minulém týdnu jsme jako první přinesli informaci, že by do hradišťského klubu mohl zamířit Petr Švancara.
 
„Zatím vám k tomu nemohu nic říct stejně jako k Marku Heinzovi,“ smetl ze stolu jakékoliv spekulace Krejčí. „Máme společně s trenérem připraveny návrhy na posílení mužstva, které předložíme představenstvu. Nemáme neomezené možnosti, rádi bychom ale přivedli dva až tři velmi kvalitní hráče, kteří by byli pro mužstvo výrazným přínosem,“ nastínil Krejčí s tím, že dva zajímaví fotbalisté hráli letos za Zlín.
 
 
Ve Slovácku už údajně nepočítají se službami tria Holub, Kazár, Hani. K nim možná přibude i Cleber, ten ovšem z úplně jiných důvodů. Brazilský štírek patřil na jaře k nejlepším hráčům, jenže se asi bude muset vrátit do bratislavské Artmedie, odkud byl ve Slovácku na hostování. Překážkou pokračování jeho angažmá u řeky Moravy je výše odstupného. „Je to velmi dobrý hráč, ale musíme zvážit, kolik si můžeme dovolit za něj vynaložit prostředků, abychom měli i na další posily,“ vysvětluje Vladimír Krejčí.
 
Příprava mužstva by se příliš neměla lišit od modelu, který byl naplánovaný pro druhou ligu. „Možná se hráčům jen zkrátí dovolená o tři dny, kostra přípravy ale zůstane stejná,“ prozradil šéf Slovácka.
 
 
Jaký je pohled trenéra Josefa Mazury na posílení hráčského kádru či přípravu mužstva, to se nám nepodařilo zjistit. Celou středu měl vypnuté oba mobilní telefony.
 
Autor: Michal Sladký
 
 
 
Zkušený Tomáš Randa tvrdí: Současný kádr na ligu nemá...

Má za sebou 189 prvoligových startů a patří k nejzkušenějším hráčům Slovácka. Odchovanec fotbalu ve Veselí nad Moravou, pětatřicetiletý Tomáš Randa (na snímku), přišel do Uherského Hradiště před rokem. Smlouvu podepsal na tři roky. Po jedné druholigové sezoně by si ostřílený harcovník měl opět zahrát nejvyšší soutěž.

* Kdy jste se dozvěděl, že Slovácko koupilo první ligu od Čáslavi?

Ve středu ráno z internetu. Nikdo z vedení nám zatím nevolal. Po skončení posledního zápasu jsme se jenom dozvěděli, že nám dají vědět, jak to dopadne. My teď máme dovolenou a nic neřešíme.

* Co na to říkáte?

Když ta šance je, tak proč ne! Ve Slovácku prvoligové zázemí je, diváci jsou výborní, a když Zlín sestoupil, tak jsem rád, že se zase do regionu vrátila liga. I když jsem ve své kariéře takový postup ještě nezažil, tak se tomu vůbec nebráním.

* To musí potěšit, že ke svým téměř dvěma stovkám startů v lize přidáte další...

Nikde ovšem není napsané, že budu hrát. Nejprve si musím vybojovat místo v kádru. Určitě to ale není špatná zpráva. Tímto verdiktem možná stihnu i dvě stovky startů v první lize.

* Mění se něco na přípravě mužstva?

Trenér Mazura nám říkal, že nastupujeme v pondělí 22. června, i kdyby se hrála první liga.

* Má současný kádr na to, aby hrál bez posílení v nejvyšší soutěži důstojnou roli?

Asi ne. Řekněme si to na rovinu, nemá. My jsme sice v Poháru ČMFS přešli přes několik prvoligových mužstev, ale mohli jsme hrát ze zabezpečené obrany a nemuseli jsme nic tvořit. V nejvyšší soutěži to bude o něčem jiném, tam musíme hrát také dopředu.
 

Autor: Stanislav Dufka

 

Nadějný mladík Jiří Perůtka říká: ...nároky na hráče budou vyšší

Na jaře patřil i přes své mládí jednadvacetiletý odchovanec Jiří Perůka k nejlepším hráčům Slovácka. „Chtěl bych tu něco dokázat, nejlépe hrát první ligu v dresu Slovácka,“ vyjádřil se po skončení jara. Jeho přání se mu vyplnilo nečekaně brzy. Ke svému prvnímu zápasu mezi českou elitou by mohl blonďatý záložník nastoupit už za pár týdnů.

* Jak jste reagoval na zprávu, že budete hrát v příští sezoně první ligu?

Jsem za to rád. Z pohledu celého týmu to musí být pozitivní zpráva.

* Přece jen se jedná o neobvyklý postup, při kterém se asi ani moc neoslavuje…

Samozřejmě, že by bylo lepší, kdybychom si to vybojovali na hřišti. Ale když se ta šance naskytla, tak proč ji nevyužít. Slovácko je hodně ambiciózní klub s velkými plány do budoucna, takže je lepší, když jsme se tam dostali teď, než čekat třeba další dva tři roky.

* Nebojíte se, že to bude jenom na jednu sezonu?

Pevně věřím, že ne! Určitě přijdou nějaké posily amy utvoříme dobrý tým, který bude schopný ligu hrát a udržet.

* Jak jste vlastně sledoval celou anabázi o koupi ligy od Čáslavi?

V kabině jsme se o tom bavili, ale nikdo nevěděl, jak to ve skutečnosti je. Všichni jsme čekali, co se stane. Ve hře byla ještě Jihlava a Hradec Králové, ale oni zdaleka nemají takové podmínky jako my. Máme výborné zázemí a také skvělé fanoušky.

* Změní se teď něco ve vašem fotbalovém životě?

Já doufám, že nic. Budu se pořád snažit podávat co nejlepší výkony. Jen nároky na nás asi budou daleko větší než doteď. Na druhou stranu je pro plus, že se můžemeukázat.

* Jste zvědavý na posily?

Tak zvědavý… Nevím, kdo se objeví. Já si myslím, že přijdou kvalitní hráči, ale konkrétně opravdu nevím. Sleduji to jenom z novin.
 

Autor: Stanislav Dufka

 

Co říkáte návratu Slovácka do první ligy?
 
 
Pavel Hoftych, bývalý kouč Slovácka B, nyní Bohemians 1905:
 
„Návrat Slovácka do první ligy vítám. Zvýší se tím ale konkurence soutěže, protože narozdíl od Hradce Králové nebo Čáslavi je Slovácko díky silnému majiteli schopné vybudovat za poměrně krátkou dobu silný mančaft. V Uherském Hradišti je navíc krásný stadion a perfektní fanoušci. Na každý zápas Slovácka bude plný dům. V tom je to podobné jako u nás v Ďolíčku. Vzájemné zápasy budou mít perfektní atmosféru. Na půl roku v Hradišti vzpomínám v dobrém. Pojedu tam rád, ale utkání to pro mě bude jako každé jiné.“
 
 
Roman Dobeš, bývalý hráč Zlína a Slovácka, nyní Bohemians Praha:
 
„Je škoda, že Čáslav, která si postup vybojovala sportovní cestou, nemůže hrát první ligu. Že licenci koupilo Slovácko, na tom ale nic špatného nevidím. Klub má zázemí a podmínky na první ligu, navíc skvělé fanoušky. Ze svého dřívějšího působení znám ještě Němčického, jinak už snad nikoho.“
 
 
Lubomír Blaha, bývalý sportovní ředitel Slovácka a kouč Zlína:
 
„Je to skvělá zpráva pro všechny příznivce fotbalu v kraji. Po sestupu Zlína bychom ztratili kontakt s první ligou, což by byla obrovská škoda. Když jsem navíc nedávno mrkl na ligovou tabulku, tak jsem se zděsil, že v záplavě českých klubů by se krčily jenom tři celky. Na zápasy v Hradišti se kvůli atmosféře moc těším. Koupi licence svazové řády umožňují, takže to považuji za košer. Slovácko jenom využilo nabídnuté příležitosti.“
 
 
 
 
 
Sport
 
 
Slovácko se vrací! Ligová šestnáctka je kompletní, Čáslav prodala soutěž na Moravu

Slovácko slaví, Jihlavu a Hradec Králové zalil smutek. Staronovým účastníkem příštího ročníku Gambrinus ligy se včera stal klub z Uherského Hradiště, jenž odkoupil práva od Čáslavi. Ta zůstává ve druhé lize. Transakci schválil Výkonný výbor ČMFS. Cena? Nakonec „jen“ osm až deset milionů korun.
 
 
Favoritem na odkup práv byl přitom Hradec Králové. Jeho vlastník, kterým je město, však nakonec obchod neodsouhlasil. „Radní se mají sejít až příští úterý. A já jsem měl signály, že ne všichni jsou tomu nápadu nakloněni. Takže jsem ani dřívější termín neinicioval. To byl hlavní problém. Peníze nerozhodly,“ tvrdí šéf zklamaných Východočechů Richard Jukl. Slovácko bylo podle Jukla v jednáních pružnější. „Dokázalo reagovat rychleji,“ přiznává. Bez souhlasu majitele nemohl bývalý záložník byznys uskutečnit.
 
Převod prvoligových práv z Čáslavi na Slovácko stvrdil na svém včerejším zasedání Výkonný výbor ČMFS.
 
Proč jeho členové proti dohodě klubů nic nenamítali? „Měli jsme pozvanou celou řadu osob, které to mají ve své kompetenci. Všechny potvrdily, že tahle záležitost nemá žádný problém. Návrh byl schválený, i když ne všemi,“ nastiňuje předseda svazu Pavel Mokrý. Ze dvanácti členů VV hlasovalo devět pro. Sám Mokrý se hlasování zdržel. „Mám s tím osobně trošku problém. Sportovní hledisko Jihlavy bylo taky na stole. Tento klub rovněž splňoval všechny parametry pro ligu, ale nenabídl potřebnou částku Čáslavi,“ soudí.
 
Zato nováček ze Slovácka penězi neskrblil. „O Slovácko nemám strach, povede si dobře,“ nepochybuje Jukl. „Stejně bych neměl strach ani o nás. Šest sedm týmů z první ligy je na srovnatelné úrovni jako my,“ míní. V Hradci po včerejším verdiktu zavládlo mírné zklamání, ale klub se nehroutí. „Jedeme dál. Nebyla to pro nás otázka života a smrti. Byli jsme připraveni na obě varianty,“ ujišťuje Jukl.
 
 
Daleko větší emoce vzbudil odprodej práv na Vysočině. V Jihlavě si dělali naděje, že pánové ze svazu nakonec pošlou mezi elitu třetí tým posledního druholigového ročníku. To se nestalo. „Je pod mou úroveň navážet se do jiných klubů. Těchto mediálních seancí se nezúčastňuju,“ reaguje sportovní ředitel Slovácka Vladimír Krejčí.
 
Stanovy umožnily Čáslavi prodat soutěž komukoliv, kdo splní podmínky pro účast. „To víte, že jsme obrovsky zklamaní. Zase se ukázalo, že o všem rozhodují peníze. Je to takový kočkopes,“ zlobí se šéf jihlavského klubu Zdeněk Tulis. „Slovácko je perspektivní, ale skončilo v tabulce desáté. V tomto případě sport nevyhrál,“ zdůrazňuje.

***

PLUSY A MINUSY SLOVÁCKA

+ FANOUŠCI. Klub se těší velké přízni diváků. Ti mu zůstali věrní i ve druhé lize, přestože se týmu nedařilo. Je pravděpodobné, že při domácích zápasech bude stadion vyprodaný.
 
+ STADION. Slovácko má moderní stadion (kapacita 8121). Byl otevřen před necelými šesti lety, disponuje vyhřívaným trávníkem i umělým osvětlením. Licenční podmínky bez výhrad splňuje.
 
+ MORAVSKÝ FAKTOR. Poměr klubů v nejvyšší soutěži se z pohledu těch moravských povážlivě zmenšuje. Po pádu Zlína hrozilo, že v nejvyšší soutěži zbudou už jen tři. „Díky“ Slovácku zůstane poměr 12:4 jako v minulé sezoně.
 
 
+ LIGA V REGIONU. Zlínský kraj se může stále těšit přívlastkem prvoligový. Zlín se sice v lize letos neudržel a spadl do druhé ligy, elitní soutěž se však bude kopat jen o 30 kilometrů dál.
 
+ FINANČNÍ ZÁZEMÍ. V čele klubu stojí už druhým rokem hutní magnát Zdeněk Zemek. Ten je zárukou, že Slovácko nedostatkem financí netrpí a trpět nebude.
 
 
- LIGU NEZÍSKALO SPORTOVNÍ CESTOU. Právo na start mezi elitou si nezajistilo na trávníku. To nemusí nahrávat psychice. V týmu není správná euforie po postupu, hráči si neprošli tlakem, který souvisí s bojem o postup.
 
- SLABŠÍ KÁDR. Tým skončil ve druhé nejvyšší soutěži až desátý. Pokud neposílí, bude mít problémy. Mluví se však o příchodu Heinze a Švancary, ti by přinesli zkušenosti.
 
Autoři: Michal Koštuřík, Václav Hanzlík
 
 
 
Chceme být trošku ozdobou
 
Ani si neotevřel šampaňské na počest postupu do nejvyšší soutěže. Natož aby se promenádoval po městě a pozoroval rozjařené tváře obyvatel Uherského Hradiště. „Nejsem slavoman. A raději dělám, než mluvím,“ říká VLADIMÍR KREJČÍ, sportovní ředitel 1. FC Slovácko.

* Co musí klub udělat, aby hrál v první lize důstojnou roli?

„Je to jednoduché. Prostě mít takovou výkonnost, která by odpovídala soutěži. V jarní tabulce druhé ligy jsme skončili čtvrtí a naše výkony mají vzestupnou tendenci. Je jasné, že se budeme snažit posílit tým. Přijdou tři čtyři hráči. Změny se dotknou zřejmě každé řady a uděláme je v souladu s našimi reálnými možnostmi.“

* Angažujete Švancaru a Heinze?

„Nevím, kdo tahle jména vytáhl. Já se k vytipovaným posilám nebudu vyjadřovat. Oba jsou každopádně kvalitní hráči. Nejprve musím představenstvu přednést svůj koncept budování mužstva. Pak začneme jednat a určíme si cíle pro sezonu.“

* Máte radost z postupu, když jste si jej „vybojovali“ administrativní cestou?

„Když jsem přišel do Slovácka, prohlásil jsem, že jsem sem nepřišel dělat druhou ligu. Mám rád výzvy. Jsem člověk pragmatický. Postup vnímám se zadostiučiněním. Na bouchání šampaňského ale nebyl čas. V tomto směru mě to nechává chladným. Jsem poslední, kdo bude pátrat po nadšení lidí. Ovšem vnímám ve městě velmi pozitivní náladu.“

* Co vzkážete lidem, kteří nesouhlasí s tím, že do první ligy jde mužstvo z desáté příčky druhé nejvyšší soutěže?

„Já se k jiným klubům nevyjadřuji... Ano, Jihlava skončila třetí a my desátí. Oba kluby tedy byly na nepostupovém místě. Aktuální pravidla nás postavila na stejnou startovní čáru. Dál už to byla ryze obchodní záležitost. Konkrétní jednání s Čáslaví nechci komentovat, ale byla těžká a korektní.“

* Na čem musíte do startu soutěže zapracovat?

„Náš stadion už není nejmladší. Musíme se podívat na sociální zázemí pro diváky, bezpečnostní zóny. Zásadní problém však nemáme. Věřím, že na naše zápasy bude chodit standardně pět šest tisíc lidí. A budeme tak trochu i ozdobou ligy. Už dnes máme pokrytou částku, kterou jsme vynaložili na odkup práv.“

* Trenér Josef Mazura povede mužstvo i na podzim?

„Samozřejmě. Ovšem chceme také doplnit realizační tým tak, aby odpovídal soutěži, ve které budeme hrát.“
 
 
Autor: Michal Koštuřík
 
 
 
Slovácko není rychlokvaška

Tak je rozhodnuto. 1. FC Slovácko odkoupilo práva na první fotbalovou ligu od Čáslavi. Je to dobrá zpráva? Pokud se klub už dokázal defi nitivně odstřihnout od nedávné minulosti, kdy činy jeho tehdejších funkcionářů rozpoutaly obří korupční aféru, zní odpověď jasně: ANO.
 
 
Mezi elitu se po dvou letech vrací skutečně fotbalové město s hezkým stadionem, na němž se loučil s reprezentační kariérou Pavel Nedvěd. Město, kde je fotbal číslem jedna. A po něm dlouho nic. Jestliže chce mít Gambrinus liga pozitivní image, fanoušci z Uherského Hradiště mu ji nezkazí. Klub měl ve druhé lize po Bohemians 1905 druhou nejvyšší návštěvnost. Mezi elitu tak jdou letos nejpočetnější tábory příznivců, kteří málokdy demolují sedačky a rvou se s pořadateli.
 
Ovšem jestli postupují také dva nejlepší týmy, to už se říct nedá. Sport zase dostal s požehnáním členů výkonného výboru na frak. Místo Čáslavi postoupil mezi nejlepší tým z desátého místa. Tým, který neuměl ve druhé lize vyhrávat. Zkušený manažer Krejčí dobře ví, že je třeba sehnat pořádné posily. A to rychle. Ze Žižkova by měl přijít útočník Švancara, z Brna možná exreprezentant Heinz. A buďte si jisti, že zámožný majitel klubu Zemek vytáhne ještě nějaký další trumf.
 
 
Jsem přesvědčen, že ambiciózní Slovácko bude nakonec hrát v první lize důstojnou roli. Po všech stránkách má na to, aby se nestalo rychlokvaškou typu Benešova či Lázní Bohdaneč. Snad bude klub investovat peníze lepším způsobem než před pěti lety...
 
Autor: Michal Koštuřík
 
 
 
Lidové noviny
 
 
Fotbal je hlavně byznys
 

V českém fotbale platí pokřivená měřítka. Nemusíte být nejlepší, a dokonce ani nastřílet nejvíce branek, a přesto můžete z druhé ligy postoupit mezi elitu. Stačí mít v pokladně osm milionů navíc jako Slovácko, které prvoligovou licenci koupilo od Čáslavi. Českému fotbalu, který se dodnes zcela nevzpamatoval z korupční aféry, taková zpráva nedělá dobrou reklamu.
 
Není to kritika Slovácka - to jen využilo zvláštního pravidla, které kupčení s licencemi umožnilo. Účast v první lize si ostatně zaslouží. Má krásný stadion, věrné fanoušky a silné finanční zázemí. Jakou pověst ale může mít česká liga v zahraničí, když si účast v ní zaplatí klub, u kterého kdysi celá korupční aféra odstartovala... Rozliší člověk neznalý českých poměrů ten podstatný rozdíl?
 
 
Marná sláva, obchodovat s licencemi není šťastné. Situaci, kdy postupující nemůže první ligu hrát, šlo přitom vyřešit elegantněji. Třeba tím, že by postoupil další klub v pořadí. Jenže fotbal je v Česku holt hlavně byznys.
 
Autor: Pavel Kalouš
 
 
 
Právo
 
Fotbalisté Slovácka budou hrát první ligu místo Čáslavi

V Uherském Hradišti se bude hrát po dvou letech opět nejvyšší fotbalová soutěž. Vedení 1. FC Slovácko odkoupilo prvoligovou licenci od Čáslavi, která se kvůli nedostatku financí i nevyhovujícímu stadiónu práva na postup mezi elitu vzdala.
 
 
Převod včera posvětil výkonný výbor ČMFS. Částku, za kterou Čáslavští licenci Slovácku přenechali, kluby tají. Spekuluje se o sumě mezi osmi až patnácti milióny korun. „Rozhodně nešlo o žádnou horentní výši, do finančních dostihů bychom se nepouštěli. Návrat do první ligy byl naším dlouhodobým cílem, a tak jsme využili příležitosti postup uspíšit. Můžeme se opřít o skvělé zázemí, moderní stadión včetně vyhřívaného trávníku i značnou podporu fanoušků, jichž snad bude chodit na nejvyšší soutěž ještě víc než dosud,“ věří ředitel klubu Vladimír Krejčí.
 
Nástupce někdejšího Synotu obsadil v uplynulém ročníku II. ligy až desátou příčku, avšak v Poháru ČMFS vyřadil postupně Brno, Kladno, Baník i Slavii a podlehl až ve finále Teplicím. „Je nám jasné, že musíme mužstvo posílit. Chceme přivést dva až tři v našich poměrech špičkové fotbalisty,“ sdělil Krejčí.
 
 
Podle kuloárových informací má moravský klub v hledáčku mj. útočníka Švancaru, který po sestupu Žižkova do druhé ligy zřejmě v Praze skončí, či bývalého reprezentanta Heinze, jenž se v uplynulé sezóně po návratu z Francie příliš neprosadil v Brně. „Potřebujeme vylepšit především ofenzívu. Ve druhé lize jsme nastříleli jen pětadvacet gólů,“ připomněl Krejčí.
 
Mužstvo opouštějí Kazár, Holub a Hani, kteří svými výkony nenaplnili očekávání trenéra Mazury. Slovácko by naopak rádo udrželo brazilského záložníka Clebera, jemuž vypršelo hostování z bratislavské Artmedie.
 
 
Návrat do nejvyšší soutěže přivítal s nadšením nejzkušenější hráč a kapitán mužstva Pavel Němčický. „Radost z toho mám velikou, hlavně naši skvělí fanoušci si ligu zaslouží. Ve Slovácku i v Synotu jsem toho zažil strašně moc, dobře si vzpomínám na euforii po postupu do nejvyšší soutěže před devíti roky. Tentokrát se nám to sice sportovní cestou nepovedlo, ale pokud budeme podávat mezi elitou solidní výkony, nikdo nám to určitě připomínat nebude. V poháru jsme dokázali, že se můžeme s ligovými celky směle měřit. Mužstvo bude potřebovat trochu zkvalitnit, ale to je samozřejmě záležitost vedení klubu. Já osobně se na ligu už strašně moc těším,“ svěřil se jednatřicetiletý Němčický.
 
Včerejškem definitivně pohasly naděje na návrat do nejvyšší soutěže fotbalistům Jihlavy, kteří obsadili ve II. lize třetí místo. „Když na postup nereflektovala druhá Čáslav, považovali bychom za správné, aby vstoupil mezi elitu tým, který se umístil hned za ní. Bylo by to spravedlivější,“ tvrdil ředitel klubu z Vysočiny Zdeněk Tulis.
 
 
Autor: Čestmír Folk
 
 
 
Zlínský kraj nebude bez velkého fotbalu

Zlínský kraj nezůstane bez první fotbalové ligy. Po sestupu Zlína se mezi elitu po dvouleté přestávce vracejí fotbalisté Slovácka. Prvoligovou licenci jim přepustil celek Čáslavi, který si sice vybojoval postup do nejvyšší soutěže, ale dohodl se s vedením hradišťského klubu na odprodeji získané pozice a vzájemné výměně soutěže.
 
 
Radost společně s fanoušky týmu z Uherského Hradiště neskrýval ve středu místostarosta města Květoslav Tichavský (ODS), který potvrdil, že slovácká metropole má na první ligu připravený stadión, který vyhovuje nejnáročnějším parametrům. Zároveň se však nechtěl dlouze vyjadřovat ke způsobu znovunabytí první ligy. „Jedná se o sport, který odprodej práv umožňuje. Je třeba respektovat, že tímto krokem 1. FC Slovácko deklaruje, že se jedná o profesionální klub se vším všudy,“ sdělil Tichavský.
 
Starosta Uherského Hradiště Libor Karásek (ODS) vyzdvihl také fanoušky slováckého týmu, kteří na domácí druholigové zápasy chodili v hojném počtu, za který by se nemusely stydět ani některé prvoligové mančafty. „I mužstvo dokázalo, že v sobě má velký potenciál, vždyť se dostalo do finále Poháru ČMFS,“ doplnil starosta.
 
 
K odvážnému rozhodnutí napomohlo vedení 1. FC Slovácka pozitivní hodnocení jarní mistrovské sezóny.
 
„Stanovené cíle jsme splnili a po nevydařeném podzimu postoupili ze sestupové pozice až na desáté místo v konečné tabulce. Byli jsme čtvrtým nejúspěšnějším celkem jarní části druholigové soutěže, navíc jsme se probojovali až do finále Poháru ČMFS,“ rekapituloval pro Právo ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí.
 
Ještě před odpoledním rozhodnutím ČMFS uvedl pro Právo licenční manažer fotbalového svazu Stanislav Rýznar, že Slovácko nemá problém se splněním pěti hlavních podmínek pro udělení prvoligové licence.
 
 
Mezi ně patří provoz daného množství mládežnických celků, personální a administrativní kvalifikované obsazení, právní převod na akciovou společnost, potřebná infrastruktura a sportovnětechnické zázemí klubu a rovněž prokázání bezdlužnosti a nástin způsobu hospodaření v nadcházejícím ročníku.
 
„Není důvod licenci hradišťskému týmu neudělit. Slovácko však čeká nemalá úprava růstu nákladů,“ upozornil Rýznar.

Autoři: Aleš Fuksa, Viktor Knap

 

Sportovnínoviny.cz

Jen byznys?

Potvrzeno. Bohemians 1905 doplní v Gambrinus lize Slovácko. Sen čáslavských diváků, a pochopitelně i některých hráčů o první lize skončil. Prvoligové týmy budou na stadionek v Čáslavi zajíždět jen v případě pohárových nebo přípravných utkání. Česká fotbalová smetánka bude navštěvovat moderní stadion Slovácka. Nechtělo to moc, bratru osm milionů kaček.

Upřímně řečeno, nevím, jestli bylo ve hře jen oněch oficiálních osm milionů. Ale i kdyby jich bylo dvakrát tolik, celé se mi to nezdá. I když je podle fotbalového práva všechno v pořádku. Odkup licence legislativa ČMFS dovoluje. Tudíž vše proběhlo v určených mantinelech, nikdo se nedopustil ničeho protiprávního.

Jenže tentokráte sportovní hledisko prohrálo K.O. s obchodem. Jistěže, plně chápu, že Zenit Čáslav nemá dostatečné prostředky na to, aby mohl buď upravit svůj stadion do té míry, aby vyhovoval standardům první ligy, nebo aby mohl platit pronájem stadionu modernějšího. O penězích na doplnění kádru ani nehovořím. Takže je vzdání se licence celkem logickým krokem. Ale podle mého soudu by se s právem hrát nejvyšší soutěž nemělo kupčit. Pokud na ní nemá klub prostředky, fajn, nechť zůstane ve druhé lize. Ale na řadě by tedy měl být další tým v tabulce, ten ze třetího místa. To, že se do první ligy může dostat i mužstvo ze druhé poloviny druholigové tabulky absolutně popírá jakýkoli soutěžní princip. Proč se tedy vlastně celá soutěž hraje ? Nechci sahat čáslavským funkcionářům a majiteli do svědomí, ale troufám si tvrdit, že už dlouho dopředu věděli, že licenci prodají. A mnohamilionový zisk (něco samozřejmě připadne i hráčům) je velkým lákadlem. Když si tak představím, co by se dělo, kdyby s podobným nápadem přišel někdo v Anglii či Německu... Asi by se stal terčem mnoha žertovných poznámek v médiích všeho druhu. U nás je to bohužel běžná metoda – viz divizní Jirny v loňské sezoně. A opakuji, nelíbí se mi to ani trochu.

Tohle není filipika proti Slovácku. To ani náhodou. Dlouhodobě tvrdím, že tento klub by měl hrát nejvyšší soutěž. Tím spíše, že spadl Zlín. Na rozdíl od něj má Slovácko daleko lepší zázemí, krásný stadion i diváckou podporu. V tomto regionu se dá vytvořit jeden silný tým, tím spíše, že Slovácko má i slušnou finanční podporu. Ovšem, postup si mělo vykopat na hřišti. Z mého pohledu je prostě absolutně nedůstojné, když o účastníkovi první ligy rozhoduje to, kdo hodí na stůl větší balík.A vítězem české handlované je nakonec klub, který se většinu sezóny strachoval o to, jestli se vůbec udrží ve druhé lize. Na druhou stranu, je to jen další důkaz toho, jak v současné době funguje český fotbal. Fakt žádná sláva.

Autor: Jaromír Bosák, televizní komentátor 

 

Aha!
 
Slovácko má první ligu. Za 8 milionů! A Švancaru s Heinzem navrch?

Po většinu sezony hrajete tužku, upachtíte s bídou desáté místo ve druhé lize, ale přesto postoupíte do první. Protože zaplatíte 8 milionů korun za licenci! Toto je vskutku český fotbalový unikát! Slovácko včera takhle koupilo I. ligu od chudé Čáslavi, která skončila v tabulce druhá za Bohemians 1905. Ovšem bez vyhovujícího stadionu.
 
 
Moravský klub majitele ocelářsko-dopravního holdingu Zdeňka Zemka nakupoval a výkonný výbor svazu transakci posvětil. Přestože šéf oddělení profesionálního svazu Ivo Lubas ještě před týdnem tvrdil: „Výkonný výbor do toho nemá co mluvit. Rozhodneme my na základě licenčních podmínek. Podle regulí může hrát roli spíše sportovní než finanční hledisko.“
 
A všechno je obráceně. Třetí Jihlava, jež se do žádných závodů s balíky peněz nepustila, ostrouhala...
 
 
Dvacet, patnáct, osm. Tato milionová čísla létala vzduchem kolem čáslavských prvoligových práv. „Dohodli jsme se Slováckem, že částku nezveřejníme,“ zatloukal manažer Čáslavi Martin Svoboda. „Těch osm sedí,“ pověděl muž ze svazového vedení.
 
Na co je tedy systém postupů a sestupů? Vždyť se stačí domluvit: „Dejte prachy a my vám to pustíme!“
 
Pěkný návod pro příští sezonu, v níž by měli za Slovácko údajně kopat Švancara ze Žižkova a Heinz z Brna...

Autor: nemShare |
Zdroj: fcscom.jpg
Jméno Heslo
text
pristi
 Další články:
14.06.2009, neděle, 10:59 - Postup fotbalistů Slovácka vedl ke změně přípravy
13.06.2009, sobota, 13:55 - Šuškavčevič: Slovácko si ligu zaslouží
11.06.2009, čtvrtek, 22:32 - Švancaru s Heinzem bych v mužstvu uvítal
11.06.2009, čtvrtek, 11:12 - Za Slovácko bych hrál rád, přiznává Petr Švancara
10.06.2009, středa, 17:53 - Slovácko chce v lize bavit a vyhnout se sestupu. Ale záleží i na posilách
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace