*
18.01.2022
Rozhovory s trenérem Petrem Bláhou a Markétou Klímovou
15.01.2022
Príprava: Hanácká Slavia Kromeríž - FCS 1:5 (1:1) - Kromeríž 15.1.22
15.01.2022
Príprava: FCS "B" - MSK Breclav 2:0 (0:0) - Belinka 15.1.22
13.01.2022
Pavel Nemcický a novinky v "bécku"
11.01.2022
Michal Kadlec v plné príprave
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 958 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
25.11.2021
Dekovacka v zápase proti Sparte
25.11.2021
Fanoušci proti Sparte
27.09.2021
Fanoušci proti Gottwaldovu
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem

Změny jsou pozitivní, říká Zdeněk Zemek

15.04.2009, středa, 20:53
zemek_velky.jpg

Přestože se všude objevuje slovo krize, klub je finančně stabilizovaný. Dokonce může hospodařit s přebytkem

Je už dlouholetou tradicí, že vždy před zahájením jarní či podzimní části sezóny si sedneme s majitelem 1.FC Slovácko a probereme, jak je klub připraven. Letos jsme tuto tradici porušili, protože jsme se Zdeňkem Zemkem hovořili v prosinci. Teď však uběhl další čtvrtrok, navíc s novým vedením, a tak je příležitost k prvnímu ohlédnutí.

Prosincovými příchody nového ředitele a následně hlavního trenéra A-týmu dostal klub novou dynamiku. Vydalo se Slovácko správným směrem?

Změny, které se provedly na začátku prosince loňského roku, se ukazují jako změny pozitivní. Změna ředitele, změna trenéra, nové tváře v mužstvu a další změny se odehrávají na nižších postech. Velmi důležité je, že přestože se slovo krize skloňuje na každém kroku, tak se klub podařilo finančně stabilizovat. Dokonce můžeme hospodařit s přebytkem, samozřejmě za předpokladu, že nám Sparta a Baník zaplatí, co zaplatit mají. Vedení obou klubů zatím kličkují, hledají záminky k posunutí, případně vyhnutí se placení. Předpokládám, že se to vyřeší, a my si tak vytvoříme prostor pro podzimní posílení o dva, možná tři hráče, abychom mohli pokračovat v budování týmu, který by se mohl ucházet reálně o postup do první ligy již v další sezóně. Peníze bude nutné investovat, také do hráčského doplnění kádrů všech věkových kategorií a také technického dovybavení klubu.

Na chvíli se zastavme u ostravského Baníku. Posunutím kauzy Lička k mezinárodní arbitráži jste zaskočil fotbalové vedení. Nebyl jste spokojený s rozhodnutím české arbitráže?

Naprosto objektivně musím říct, že hnací duo, které dohnalo tento spor až do mezinárodní arbitráže do Švýcarska, byla bývalá ředitelka klubu ing. Mrázková ve spolupráci s advokátní kanceláří JUDr. Knotka, kde taky nabyli přesvědčení, že to rozhodnutí není objektivní. Co mě zaráží nejvíc i dneska, je postoj některých činovníků z českého fotbalového svazu, kteří naprosto jednostranně fandí a bohužel nejen fandí, ale dělají i některé kroky ve prospěch Baníku Ostrava a vůbec se nechovají jako svaz, který má zastřešovat jednotlivé rovnoprávné celky a být nestranný. Chová se tak, že v něm vítězí fotbalový klientelismus a kamarádství. Tím jsem značně rozladěný.

Mluvil jste o tom s někým ze svazu?

Vyžádal jsem si jednání se šéfem fotbalového svazu panem Mokrým, který mi v podstatě řekl, že o těchto zákulisních tazích, které se tam dějí, není informován. Že to není z vrcholového vedení svazu, že jsou to aktivity některých funkcionářů. Tím jsem však ještě více rozladěn a znepokojen. Svaz není spolek jednotlivců, ale je to celek, který má být řízen a veden. Ani u mě ve fabrice si nemůže nikdo dělat, co se mu zlíbí.

To vás muselo hodně zaskočit, když vám řekne šéf organizace, řekněme ředitel firmy, že jsou to tahy některých jeho podřízených. Souhlasil s těmi „tahy“, nebo je komentoval jinak? Například: „Já si tady udělám pořádek, nebojte se. Rozhodnutí musíme respektovat, a tak ho budeme respektovat.“

Rozhodnutí musí skutečně respektovat, i kdyby nechtěli, poněvadž krajní dopad nerespektování tohoto rozhodnutí je disciplinární postih českého fotbalového svazu. To si myslím, že žádný z nich neriskne. Samozřejmě na druhé straně pět a půl milionů korun není pro Baník Ostrava ani pro nás malá suma. My nechceme s Baníkem válčit a jsme ochotni jít i cestou splátek.

Dalším horkým bramborem současnosti je platba Sparty za Kadlece. Údajně chce částku, kterou má letenský celek Slovácku uhradit, srazit až na méně než polovinu.

Ano, je to pravda. A je s podivem, že se Sparta nepoučila ještě z dřívější kauzy Nedvěda a spekulování s mezipřestupem Sparta - Košice - Řím. Také v tomto případě nechceme jednání za každou cenu vyhrocovat. Chceme, aby Sparta pochopila, co má uhradit. Čím víc to budeme tlačit do arbitráží, tak tím víc se to bude hrotit. Částka, kterou dali při přestupu Kadlece ze Slovácka, byla pro ně supervýhodná. Už tehdy měli počítat s tím, že procenta z dalšího prodeje jsou prostě daná.

Předpokládám, že pokud se Spartou nebude rozumná dohoda, nebudete se rozpakovat vyžádat si svá práva, řekněme i soudní cestou, ať už fotbalovou či civilní.

Arbitráž je ve své podstatě, je-li objektivně provedená, ke klubu mnohem tvrdší než soudní rozhodnutí. Samozřejmě budeme používat všechny právní prostředky k tomu, abychom se ke svým zdrojům dostali. Víme, jak Slovácko bylo za éry Řezníka vybrakováno z peněz, a toto je jedna ze slabých náplastí, která klubu pomůže vylepšit rozpočet.

Vrátím se k hodnocení činnosti za posledního čtvrt roku. Vy oproti předchozímu období, kdy byla v čele klubu ing. Mrázková, se nyní prostřednictvím funkce předsedy představenstva fotbalu věnujete mnohem intenzivněji, více se podílíte na řízení klubu. Jak často míváte zasedání představenstva a jak hluboce se zabýváte řízením klubu?

Tím, že jsem v prosinci vstoupil do vedení představenstva, jsem si samozřejmě nabral na sebe daleko více povinností a odpovědnosti, než když jsem byl v roli akcionáře. Z jarního vývoje loňského roku jsem měl dojem, že mužstvo má na postup. Poslední zápas s Příbramí rozhodl, že jsme nepostoupili do první ligy. Když vezmu, že hráči měli vypsanou třímilionovou odměnu za postup, tak to byla motivace enormní, přesto se nám to nepodařilo. Měl jsem za to, že tandem Mrázková - Pojezný nepotřebuje, aby jim do toho nefotbalový odborník, jako jsem já, zasahoval. Bohužel vývoj na podzim vedl k tomu, že místo o postup hrajeme stále ještě o záchranu, i když momentálně už s trochu jiným podbarvením. To mě vedlo k tomu, abych zasáhl do dění v klubu trochu více a řešit jej koncepčně. V rámci toho chce člověk samozřejmě být přítomen dění. Představenstvo máme třikrát za dva měsíce a mezitím je řada schůzek a jednání, takže v podstatě je to nepřetržitý kolotoč. Samozřejmě že tím trpí ostatní společnosti. Máte jeden čas a ten musíte nějak rozdělit. Když jej dáte ve prospěch jedné společnosti, tak ty ostatní to dříve či později pocítí, a mám tu zkušenost za dvacet let podnikání, že tam, kde člověk oslabí pozornost, se to většinou někde vymstí a nedopadne to dobře. Následky se pak odstraňují velmi složitě a stojí to mnohem více peněz. Fotbalová problematika je ale úplně něco jiného než řízení hospodářských firem. Pokud se hraje dobře a jsou výsledky, tak je to součástí relaxu a není to ani taková pracovní zátěž. Návratnost u takového podnikání je nevyzpytatelná a nevypočitatelná.

Dalším cílem, který si nynější ředitel vytýčil, byla dlouhodobá koncepce klubu. Už ji projednáváte v představenstvu a jaké jsou její základní body?

Zatím ji ještě neprojednáváme a myslím, že její tvorba se protáhne do třetího, možná čtvrtého čtvrtletí. Základní body jsou ale dané. Dostat se do první ligy a dostat ji na slušnou úroveň. Tak jak potáhneme A-mužstvo, tak by stejně měla stoupat kvalita všech dalších mužstev. To je základní bod sportovní části. K tomu musíme vytvářet podmínky v technickém zázemí. Tady jsme nespokojeni, byť je městský stadion brán jako jeden z nejpěknějších stadionů v Česku. Kdo jej však zná zevnitř, vidí spoustu nedotažených věcí a nedodělků. První, co bije diváka do očí, jsou například proluky mezi tribunami. Kolikrát odvádí pozornost od dění na stadionu a nevytváří pravý a ryzí fotbalový kotel. K tomu je to otázka šaten, zázemí. Chybí nám také kanceláře. Ty tři místnosti 3 x 3 metry se jimi nazvat nedají, zvláště když v nich má pracovat celé vedení klubu. Chybí nám také tréninkové hřiště. Jezdíme po širokém okolí. Pronajímáme si hřiště v Sadech, Kunovicích, Nedakonicích. Kvalitně je vybaven jen staroměstský Širůch, a to nestačí. Ruku v ruce s tím musí jít otázka vyrovnaného rozpočtu. Dnešní rozpočet akademie přesahuje deset milionů a měl by být alespoň částečně kryt z příjmů hráčů, kteří se v áčku nechytnou a z klubu odejdou. Když vezmu, co akademie stála, dejme tomu za posledních pět roků, a vezmu finanční přínos zpátky, tak je to v značně nevyrovnaná položka. Další bod je stabilizace ekonomického zázemí klubu. Jít cestou, kterou razím od počátku. Tedy mít co nejvíc sponzorů, partnerů, na kterých bude fotbal stát, tak aby nestál a nepadal s jedním či dvěma, kteří mohou zásadně chod klubu narušit, vychýlit nebo i zrušit.

Jak se vám tento dlouhodobý záměr daří naplňovat?

Po pravdě řečeno, více se nám daří oslovovat mimoregionální firmy, které jsou napojeny dodavatelsky či odběratelsky na náš holding. Důležité ale je, že jsme dokázali klub stabilizovat ekonomicky, že se rozvíjí spolupráce s rodinou Valentů a holdingem Synot, odkud je poměrně silná podpora fotbalu zejména mládežnických kategorií. Svůj standard má město i kraj. Podařilo se nám přesvědčit naše dodavatelské a odběratelské firmy, aby část prostředků, které mají na propagaci a reklamu, pokud je mají, vložily do Slovácka. Teď nastane etapa hledání drobnějších podporovatelů mimo tyto naše vazby. Přestože jich dnes máme kolem stovky, což není málo, rádi bychom jejich počet zdvojnásobili. Naším cílem je, aby každý živnostník, řemeslník, maloobchod nějakým způsobem na fotbal přispěl.

Už při svém příchodu jste avizoval, že nechcete zůstat jediným vlastníkem klubu. Rýsuje se něco i v oblasti spolumajitelů klubu?

Už jsem vzpomněl rodinu Valentů, se kterými je spolupráce výborná, aniž by byli spoluvlastníky klubu. Hledáme i další a osobně jsem si myslel, že jedním z nich by mohla být, po převzetí islandskými vlastníky, společnost Hamé. U ní mě překvapuje, že sama potřebuje reklamu a také do ní vkládá prostředky. Mám na mysli televizní sponzorství večerníčků a řadu dalších aktivit. Sídlí vzdušnou čarou kilometr od stadionu, tak jsem předpokládal, že nějakým způsobem bude mít zájem se prezentovat i u nás, a nemusí to být zrovna dominantní způsob. Fotbal může být jejich velmi dobrým marketingovým produktem, protože jejich výrobky oslovují všechny návštěvníky stadionu. Jednání s touto společností však zatím nepokročila a nevím, do jaké míry to způsobuje dopad krize na celý Island, a tedy i na islandskou společnost vlastnící Hamé. Zatím jsme se orientovali na hospodářský management a bude asi potřeba jednat o patro výš, tedy přímo s vlastníky, a zkusit je přesvědčit. Stejně tak jsme si vytipovali společnost, která koupila Let Kunovice. Shodou okolností je to společnost podnikající také v hutnictví a černém uhlí, tedy v odvětvích, která nejvíce postihla současná krize. Jedná se o ruské uskupení, zaměstnávající téměř sto tisíc lidí, a my bychom jim dokázali nabídnout i širší spolupráci než jen fotbal. Ve společnosti však probíhají zatím personální výměny v hospodářském vedení. Některá jednání se tam už uskutečnila. Protože se tam však změnilo vedení, tak jsme vlastně na začátku.

A jaké byly první reakce těchto velkých společností?

V případě Hamé jsme jednali s vedením, které mělo už své marketingové aktivity vybilancované. Moc velká ochota z jejich strany však nebyla. Možná snahou o první ligu se může tento jejich postoj změnit. V Letu jsme jednali i za mé přítomnosti s předchozím hospodářským vedením, tedy nikoliv vlastnickým. Navíc se do jmenování hospodářského vedení promítly vlastnické propletence, které mohou odvádět pozornost ruských vlastníků od koncepčního řízení celé společnosti. I v této firmě však chceme navázat kontakt s novým ruským vlastníkem. Rádi bychom viděli i větší podíl města, byť jeho příspěvek není zanedbatelný, ale většina měst i ve druhé lize poskytuje větší prostředky. Některé jsou dokonce celé v režii města. Např. Hradec Králové, Třinec, velkou roli hraje i v Sokolově. Pořád si myslím, že v rámci kraje by se měl sport vypolarizovat tak, aby Zlín byl hokejový a Hradiště bylo fotbalové. Vezmeme-li, že liga má šestnáct mužstev a po sezóně může být až šest pražských, tak na čtrnáct krajů připadá deset míst. Pokud by tedy Zlínský kraj měl jedno, tak je to spíše nadstandard. Bojovat na jednom písečku o dva zdroje znamená, že oba budeme padat do průměru místo toho, aby tady byl jeden silný, který by udával tón.

Několikrát jste vzpomněl jméno rodiny Valentů. Už jste jí splatil všechny akcie klubu?

Splátky, které jsme nastavili, končí v roce 2010. K dnešnímu dni máme všechny splátky splaceny a zůstává nám uhradit už jen částku, která není dominantní.

Hovořil jste také o spolupráci s rodinou Valentů. Jaká je tedy současná podpora holdingu Synot směrem k fotbalu?

Jak už jsem říkal, ta spolupráce je velmi dobrá. Chceme ji samozřejmě vylepšit. S panem Valentou jednáme také o tom, aby se stal reklamním partnerem klubu, což dnes už vlastně je, protože dominantně financuje Fotbalovou akademii. Myslíme však dopředu a předpokládáme, že se v co možná nejbližší době do první ligy dostaneme. Až se tam dostaneme, bude potřeba posílit sponzorsky a společnost Synot Tip je ideální adept na reklamní partnerství. Když už jsme to nedokázali domluvit s Hamé nebo s Letem.Share |
Zdroj: ddk.jpg
Jméno Heslo
text
pristi
 Další články:
18.04.2009, sobota, 09:31 - Slovácko B má staronového kouče
17.04.2009, pátek, 17:42 - Slovácko chce přerušit šňůru remíz
16.04.2009, čtvrtek, 22:09 - Kubáň chce vybojovat stále místo v sestavě
16.04.2009, čtvrtek, 14:45 - Šály, klíčenky a dresíky s městy v novém fanshopu...
15.04.2009, středa, 20:13 - Cleber začal na Moravě nový život
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace