*
05.08.2021, čtvrtek, 11:21
Petržela: V Plzni musíme být produktivně...
02.08.2021, pondělí, 18:41
VIDEO: Michal Kohút nejen k vítězné tref...
02.08.2021, pondělí, 08:00
VIDEO: Jan Kalabiška po zápase s Dynamem
Více na fcslovacko.cz
*
včera
msfl: FCS"B"-Zlín"B" 2:0/1:0/-Belinka 19.9.2021
18.09.2021
Daniel Holzer po Zlínu
18.09.2021
Martin Svedík po Zlínu
16.09.2021
Stanislav Hofmann pred Zlínem
13.09.2021
Filip Vecheta po Slavii
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 956 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem
29.10.2019
Sektor B3 - místo kde stojíme za Slováckem!
07.10.2019
Fanoušci v zápase proti Liberci
06.08.2019
Fanoušci v zápase proti Gottwaldovu

„Přestupy budeme řešit jako tým“

13.12.2009, neděle, 11:43
soukup_fcs_velky.JPG

V první lize nemá Miroslav Soukup jediný start coby fotbalista nebo hlavní trenér. Ve druhé kolonce si mohl začít připisovat čárky na lavičce 1. FC Slovácko. Před pár dny se o něm totiž spekulovalo jako o žhavém kandidátovi. Ale čtrnáctý tým ligové tabulky nakonec ve funkci potvrdil současného kouče Josefa Mazuru.

I tak získal čtyřiačtyřicetiletý Soukup v klubu svou kancelář. Jeho funkce zní: sportovní ředitel a šéftrenér. „Chci profesionálně pracovat ve fotbale a momentálně jsem neměl konkurenční nabídku na post ligového trenéra,“ vysvětluje dosavadní trenér egyptské reprezentace do 20 let, proč poprvé v kariéře usedne do ředitelského křesla.

* Stříbrem s českou dvacítkou z mistrovství světa 2007 jste získal renomé. Nechce se mi věřit, že byste teď nedostal ani jednu trenérskou nabídku.

Nějaké jsem měl, ale ne z první ligy. Otevírala se mi určitá cesta do zahraničí, ale to byla taky spíš práce podobná sportovnímu řediteli.

* Nedávno jste prohlásil, že by vás lákala práce v Asii, třeba v Japonsku nebo Koreji. Takovou možnost jste měl?

Hráli jsme tam s Egyptem Suwon Cup, což je jeden z největších turnajů jak mezi dospělými, tak hlavně v kategorii dvacetiletých. A musím říct, že korejské i japonské týmy jsou plné ohromně pracovitých hráčů. V tom jsou srovnatelní i s egyptskými fotbalisty, ale dokáží k tomu přidat větší chytrost a jsou učenlivější. To vše mi potvrdil i známý trenér korejské reprezentace, který je mým kamarádem. Musí to s nimi být nesmírně zajímavé. Dal by se tam udělat ještě daleko větší posun.

* Vás by to tedy zajímalo, ale nabídka nepřišla?

Je to tak. Řešil jsem zájem z oblasti Golfského zálivu, jenže ty země jsou při jednání ohromně spontánní. Jak rychle o vás projeví zájem, tak rychle vše zase opadne.

* Neříkal jste si, jestli nezkusíte čekat, dokud nepřijde skutečně špičková trenérská štace?

Říkal, ale musel jsem se na to dívat ze dvou rovin. Necítím se být v pozici tak zkušeného a známého trenéra, který si může dovolit být doma a čekat, že ho někdo třeba za půl roku osloví. Ty mé úspěchy, pokud se to tak dá nazývat, jsou pouze na reprezentační úrovni. Jako trenér mám odkoučováno kolem 75 zápasů, ale nemám ani jeden ligový. Nechtěl jsem se nějak podhodnocovat, ale při tom čekání třeba nepřijde nic, sejdete z očí.

* A někdo jako manažer zastupující trenéry nefunguje?

Ve světě trošku jo. Některé agentury mohou trenéra doporučit klubům, ale zastupování v pravém slova smyslu to není. V arabském světě mi třeba manažer řekl, že se mi bude snažit něco najít, ale ani se nezajímal o nějaké oficiality, jako je třeba provize.

* Ředitelskou pozici jste chtěl vyzkoušet už delší dobu?

Vůbec ne. Spontánně jsem se tak rozhodl poté, co přišla nabídka od Slovácka. Jen mě napadlo, že pokud by se nic neobjevilo, třeba bych mohl mých zkušeností využít znovu k práci u některé mládežnické reprezentace. Ale při trénování jsem si prošel určitým vývojem, netvrdím, že by mě práce u mládeže nenaplňovala, pořád si však myslím, že další metou je práce s dospělými profesionály. Tato možnost ale v trenérské oblasti nepřišla.

* Proč jste zvolil právě Slovácko?

Je to klub, který patří do první ligy, má velmi dobré zázemí, pěkný stadion a jednu z nejlepších diváckých kulis v lize. Z Egypta jsem sledoval zápasy na internetu a vím, že i ve fázích, kdy se týmu úplně nedařilo, fanoušci přišli a podporovali. To jsou všechno plusové body pro rozhodování. V takovém prostředí se líp pracuje. Ještě důležitější navíc je, že klub o mě projevil skutečně velký zájem. Slovácko má před sebou po návratu do ligy trošku složitější pozici v tom, že je potřeba nejprve zvládnout první ročník. Zároveň se pokusíme nastavit cestu, jak dál, aby Slovácko dlouhodobě nebylo klubem bojujícím o záchranu, ale mělo v lize stabilní pozici.

* V čem se vaše dvě funkce liší?

Myslím, že to je jako šampon a kondicioner - dva v jednom. Nedá se to oddělit. Coby sportovní ředitel a šéftrenér mám za úkol nastavit sportovní parametry v celém klubu, nejen komunikovat s A-týmem a juniorkou, ale i s mládežnickými mužstvy. Aby výchova měla nějaký cíl. Jsou to skutečně spojené nádoby. Když teď zanedbáte nějakou generaci v žácích, poznáte to za čtyři roky v dorostu a za další dva roky nebudete mít kým doplnit áčko. A ve Slovácku vždycky měla mládež svou kvalitu.

* Předpokládám, že neplánujete na úvod nějaké zásadní kroky, ale spíš hodně poznávat, jak vše funguje.

Přesně tak, nechci si hrát na něco, co nejsem. V klubu jsou zkušení lidé, kteří odvádí svou práci. Já jim nechci říkat, že dělají něco špatně. Spíš jim chci rozšířit obzor, abychom společně zkusili odkrýt rezervy a posunout klub ještě dál. Můžu jim nabídnout své zkušenosti, jak co funguje v zahraničí. V podobné pozici jsem už navíc pracoval coby šéf sportovního centra v Českých Budějovicích.

* S trenérem ligového týmu Josefem Mazurou jste už spolupracoval v Brně. Jak na to vzpomínáte?

Známe se od té doby velice dobře. Poté, co od týmu odešel Jirka Kotrba, jsem byl u týmu rok a půl coby Pepův asistent. Od začátku tam byla naše spolupráce velmi dobrá, dostával jsem velký prostor pro práci. O fotbale jsme hodně komunikovali, bavili jsme se o všem. Myslím, že Pepa je hodně otevřený trenér, který se hodně zajímá o nové věci. O podobě tréninku a skladbě týmu má jako každý trenér samozřejmě své představy, ale nebrání se komunikaci.

* Při zápasech zůstanete na tribuně, nebo budete mít i funkci jakéhosi asistenta přímo na lavičce?

Vůbec ne. Představenstvo Slovácka před týdnem jasně potvrdilo realizační tým na další období. V mém příchodu bych proto nehledal jakoukoliv změnu. Trenérské kompetence zůstávají stejné, jen já přicházím na neobsazený post sportovního ředitele a přebírám sportovní kompetence od klubového ředitele Vládi Krejčího, který má na starosti celý klub. Na lavičce tak vlastně ani nemám co dělat, protože nebudu zapojený do tréninkového procesu. Na to ani nepadla řeč.

* Nebude vám trénování chybět?

V debatách s vedením klubu jsem říkal, že necítím v dlouhodobém měřítku svou perspektivu na pozici sportovního ředitele. Zatím v tom nevidím celoživotní náplň, ale jestli tady určitou dobu, několik let, budu, tak mi to nemůže uškodit. Pořád budu v prostředí profesionálního fotbalu, o hráčích budu mít možná ještě větší přehled a možná uvidím víc zápasů než jako trenér konkrétního mužstva. S trenéry všech kategorií povedu dialog o tréninkovém procesu i o vedení zápasu. A uslyším i zpětnou vazbu, takže se můžu i hodně naučit.

* Ve funkci budete nováčkem. Kdo určí, jaké budou zimní hráčské změny v ligovém týmu?

Možná žijeme v bublině, že Ferguson si v Manchesteru řekne, že za konkrétního hráče utratí nějaký balík peněz, a udělá to. Ale myslím, že vždycky je důležitá komunikace v managementu. Tým lidí, jako je ředitel, generální sekretář, majitel, sportovní ředitel a trenér coby naše vrcholná složka. Ti všichni by měli komunikovat o tom, kdo přijde a odejde, kolik peněz se dá použít, co je nutné a jaké jsou možnosti. Nemůže jeden člověk z vlastního rozhodnutí přivést hráče. Při tom všem se navíc nesmí zapomínat na návaznost na klubovou akademii. V první řadě je potřeba dávat šanci vlastním hráčům, aby cítili, že na vrcholku jejich vývoje není juniorský B-tým, ale ligové áčko, kam mají reálnou šanci se dostat. Slovácká akademie už v minulosti ukázala jmény jako Kadlec, Kubáň, Kůdela nebo Střeštík, že tady vždy byla řada kvalitních hráčů.

* Máte egyptskou zkušenost. Dovedete si představit, že by Slovácko získalo třeba exotickou zahraniční posilu?

Jsme ve fázi, kdy se bavíme, jestli a v jakém rozsahu v týmu proběhnou změny před zimní přípravou. Není to jednoduchý proces. Jednou rovinou je dlouhodobý vývoj a druhou pak zajištění účasti v první lize i pro další sezonu.

* Ve slováckém regionu jste úplným nováčkem?

Žil jsem tři a půl roku v Brně, tím jsem nahlédl do Moravy, která se mi zalíbila. A Slovácko považuju za tu skutečně ryzí Moravu.

* Je pro vaši jihočeskou rodinu i angažmá na druhém konci republiky výhodnější než Afrika?

Během egyptského působení jsem byl doma jen třikrát, zato z Brna jsem se domů podíval každý týden na zhruba den a půl. Teď to bude podobné. Syn navíc studuje Masarykovu univerzitu v Brně a jsem mu tak blíž než při nějakém trénování v Praze. Žena má svou práci, která ji baví. A zatím se necítíme být v takové pozici, že by ona nechtěla a ani nemusela pracovat a mohla chodit se mnou po fotbalových štacích.

* Miroslav Soukup

- Nový sportovní ředitel a šéftrenér Slovácka se narodil 13. listopadu 1965. Fotbal hrál za rodný Tatran Prachatice a za Žižkov, v německých týmech Freyung a Salzweg později působil v roli hrajícího trenéra.

- V první lize působil v Brně v roli asistenta Jiřího Kotrby a také jeho následovníka a současného hlavního kouče Slovácka Josefa Mazury.

- Má úspěchy na mezinárodním poli: českou devatenáctku vedl v roce 2006 na mistrovství Evropy, o rok později se dvacítkou oslavil titul vicemistrů světa. Egyptské vrstevníky letos na stejném šampionátu přivedl do osmifinále.

Autor: Radek Štěrba (MF DNES)
 


Jak Soukup přiměl Mazuru koupit počítač

Před dvěma lety přivedli brněnský klub k pátému místu v lize. Josef Mazura jako hlavní kouč, Miroslav Soukup v pozici jeho asistenta. Teď se tento tandem znovu setkává ve Slovácku, role jsou však obrácené: Soukup coby sportovní manažer a šéftrenér klubu bude nadřízeným kouče Mazury.

„Asi mi Mira za tu chvíli přerostl přes hlavu,“ směje se třiapadesátiletý Mazura. „Ale to ještě neznamená, že nemusíme dobře vycházet. Byli jsme dobří parťáci a těším se na další spolupráci.“

Soukup je o devět let mladší a proto i zapálenější do moderní techniky. Od něj například Mazura vypozoroval, jak si sám připravit sestřih zápasů. „A tím mě fascinoval. Práce s počítačem sice nebyla jeho doménou, ale když mě viděl, měl zájem se to naučit. Nestavěl se k tomu od zásady negativně, ale snažil se najít k počítači cestu,“ vzpomíná Miroslav Soukup.

Mazura přikyvuje: „Když jsem do Brna přišel, tak jsem pomalu neuměl počítač ani otevřít. Pak jsem si ho hned koupil a začal se od Miry učit.“

Jejich spolupráce po roce a půl skončila. Mazura působil u českých a slovenských ligových týmů, Soukup vedl mládežnické reprezentace Česka a Egypta.

„Od té doby normálně komunikujeme přes Skype, Pepa si na počítači prohlíží výsledky hráčských běhů se sporttestery a podobně. Nevím, jestli to byla jen moje zásluha, ale každopádně se neřadí do skupiny konzervativních trenérů, kteří se nechtějí posouvat dál,“ zdůrazňuje Soukup.

A kouče Mazuru jeho příchod do Slovácka očividně těší. „Máme co probírat. Celé vánoční volno budeme ve spojení a zleva zprava budeme diskutovat hráče, posily, systémy, věci kolem fotbalu,“ popisuje trenér.

Autor: Radek Štěrba (MF DNES)

 

Pohled: Muž, který se bije za mladé

Nejisté posily od konkurence nebo z ciziny? Ano, ale jen v případě, že nenajdeme posilu ve vlastních zdrojích.

Cesta, kterou chce ve Slovácku razit nový sportovní šéf Miroslav Soukup, uznávaný odborník na mládež, je zcela jednoznačná. Osobnost podobná Soukupovi, tedy někdo, kdo dbá na zařazování vlastních talentů, ve Slovácku chyběla.

Nechce se mi totiž věřit, že tamní Fotbalová akademie, jejíž renomé všichni tak zdůrazňují, nemohla už na podzim nabídnout hráče, kteří by se s ligou seznamovali alespoň z týmové lavičky.

Autor: Radek Štěrba, sportovní redaktor MF DNESShare |
Zdroj: idnes.jpg
Jméno Heslo
text
 • sumar - 15.12.2009, úterý, 12:23
  (0)

  "Nechce se mi totiž věřit, že tamní Fotbalová akademie, jejíž renomé všichni tak zdůrazňují, nemohla už na podzim nabídnout hráče, kteří by se s ligou seznamovali alespoň z týmové lavičky." Zlatá a svatá slova pane Soukup. Doufám, že se tím klub bude alespoň v mezích normy řídit. Pak může doufat,že si prodá "své Morávky,Fantiše atd,"

 • eLucky - 15.12.2009, úterý, 08:40
  (0)

  a treba Baniku... proste je to porad stejny zaklad... Kappa;)

 • KEIKIN - 15.12.2009, úterý, 07:33
  (0)

  je podobná na mikinu Komety...

 • Mr. Fulham - 13.12.2009, neděle, 18:12
  (0)

  Mikina je v prodeji v prodejně Jamisport v Uherském Hradišti za 2400,- Kč

 • vlkyn - 13.12.2009, neděle, 14:01
  (0)

  mikiny jsou jen pro pár vyvolených a cena je prý přes 2000 :-D ale je naprosto hrubá

 • Survival - 13.12.2009, neděle, 13:42
  (0)

  Tu mikinu chcu! :) Jinak kvalitní rozhovor.

 • Pett - 13.12.2009, neděle, 12:01
  (0)

  Má dobrou mikinu :-D

pristi
 Další články:
18.12.2009, pátek, 08:56 - Vysoký útočník Libor Došek ve Spartě končí. Půjde do Slovácka?
17.12.2009, čtvrtek, 10:29 - Se Švancarou je každý den dobrý. Fotbalista bavil i na jevišti
15.12.2009, úterý, 12:42 - Fotbalisté Slovácka s hokejisty Zlína pořádají zábavné odpoledne pro fanoušky
14.12.2009, pondělí, 15:27 - Slovácko chystá změny v kádru, končí záložník Filip Racko
12.12.2009, sobota, 18:36 - Fotbalisté Slovácka mají volno. A uvolní Racka
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace