22. 8. 2016- Fanoušci v zápase proti Bohemc...
7. 8. 2016
Fanušci v zápase proti Dukle
1. 5. 2016
6. 4. 2016

Vítězné loučení Doška a Habance se Slováckem by mohlo poslat Sigmu do druhé ligy

11. 5. 2016, středa, 12:10

Poslední možnost, jak si po sérii nezdarů udobřit své fanoušky, mají fotbalisté 1. FC Slovácko. Ve středu se totiž ve 29. kole Synot ligy naposledy v letošní sezoně představí na stadionu Miroslava Valenty, který bude při duelu se Sigmou Olomouc svědkem velkého loučení. Po letech vynikajících služeb totiž Slovácku dají sbohem elitní snajpr Libor Došek, obránce Martin Kuncl a kouč Svatopluk Habanec. „Moc bych si přál rozloučit se vítězstvím," řekl končící trenér Slovácka.

Klasické moravské derby bude ve středu v podvečer hodně sledované. Zatímco olomoucká Sigma se bude pokoušet vykřesat naději na záchranu v lize, domácí budou chtít přerušit sérii pěti zápasů bez výhry.

Duel ale bude emotivní i z jiného důvodu – hradišťskému publiku se naposledy představí ikona Slovácka Libor Došek, jenž po sezoně ukončí kariéru. Společně s ním zamávají na rozloučenou také trenér Svatopluk Habanec, který odchází do Brna, a obránce Martin Kuncl se záložníkem Jiřím Valentou, jimž nebudou prodlouženy smlouvy.

„Bude to určitě můj poslední zápas na Slovácku. Co se týče mých pocitů, tak zatím jsem v klidu, ale uvidíme, co přijde ve středu," přiznává Libor Došek, že se asi dostaví mrazení v zádech. Zda pobude na hřišti celých devadesát minut, či jen část zápasu, to netuší. „Uvidíme, jak se rozhodne trenér. Ale myslím, že se aspoň na chvilku na hřišti určitě ukážu," pousmál se dvoumetrový kanonýr, který si fanoušky klubu získal nejen desítkami nastřílených branek.

Jestli do hry nasadí nejlepšího střelce týmu a třeba i Kuncla, jenže v posledních týdnech nastupoval za B-mužstvo, to kouč Svatopluk Habanec neprozradil. I když připustil, že utkání pro něj bude svým způsobem speciální, bere ho s naprostou vážností.

„Po psychické stránce to bude náročnější zápas. V naší fotbalové kultuře jsem nemohl nezaznamenat různé spekulace, které kolem tohoto utkání panují. I proto bych si přál, abychom ho zvládli jak po fotbalové, tak i výsledkové stránce," narážel kouč Slovácka na řeči, že jeho tým v rámci „moravské pomoci" zápas Olomouci pustí. „Nic takového. Povinnost nám velí vyhrát a důstojně se rozloučit se zdejšími nezapomenutelnými fanoušky a loučícími se hráči," dodal důrazně.

Olomoucký lodivod si myslí, že skutečnost, že Slovácko hraje poslední domácí zápas, ve kterém se navíc loučí někteří hráči a trenér, bude hrát proti jeho týmu. „Bude to asi malinko hrát v náš neprospěch, na to se ale nesmíme dívat. Utkání už je totiž opravdu naší poslední šancí. Pokud ho nezvládneme, padne i ta teoretická naděje na záchranu," uvědomuje si Václav Jílek.

Hodně podle něj bude záležet na tom, jak jeho svěřenci zachytí začátek zápasu. „Je to pořád stejná písnička dokola. Vyjedeme ven a po prvních minutách, kdy hrajeme schopně, brzo inkasujeme. Potom je to pro mladé hráče, kterých máme hodně, složité," pokrčil rameny olomoucký trenér. Někteří si složitost uvědomují až moc, a pak to přenášejí do zápasu, jsou svázaní.

I jeho protějšek se domnívá, že nervóznější by jednoznačně měla být Sigma. „Hrají o prvoligové přežití. My máme motivaci vrátit jim podzimní porážku," poznamenal Svatopluk Habanec, který si nemyslí, že by jeho tým případnou výhrou moravského rivala pohřbil. „Jestli zvítězíme, tak to rozhodně nebude příčina pádu Sigmy. Ligu určitě neztratí pouze tímto jediným zápasem s námi," konstatoval trenér Slovácka.

Oba šéfové laviček mají před derby k dispozici kompletní kádr, do utkání nebude moct zasáhnout jen domácí stoper Tomáš Košút, který pyká za žluté karty.

Venkovní statistika: 13 zápasů 1 – 4 – 8, 11:19

Nejčastější výsledky: 1:0 (6×), 1:1 a 2:0 (5×)

Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Kerbr, Valenta, 2 – Abrahám, Blaha, Ivana, Kowalík, Malár

Nejvíc branek za Sigmu: 3 – Hapal, Hubnik, Ordoš, Siegl, Schulmeister

Největší návštěva na Slovácku: 7.547 – 16. srpna 2004 (Slovácko – Sigma 1:0, 1. liga)

Největší návštěva v Olomouci: 7.653 – 21. dubna 2001 (Sigma – Slovácko 3:2, 1. liga)

Zajímavosti

V prvních šestnácti vzájemných duelech nikdy nedokázal zvítězit hostující tým. To se změnilo 18. října 2010, když Sigma zvítězila v Uherském Hradišti 2:0. Ovšem Slovácko se nedalo a stejným výsledkem vyloupilo Andrův stadion již 1. května 2011.

Nejvíce vzájemných zápasů odřídili rozhodčí Liba tři. Po dvou zápasech mají na svém kontu rozhodčí: Jára, Kovařík, Matějek, Šedivý a Zelinka. Dalších jedenáct rozhodčích, mezi nimi i současná šéfka Damková, odřídilo jen po jednom duelu.

Ve 23 zápasech byly uděleny čtyři červené karty. Hráči Sigmy Dreksa a Rossi je obdrželi v dvou duelech roku 2012, shodou okolností vždy to bylo v 75. minutě. Slovácku na to stačil jen jeden zápas. Bylo to 19. srpna 2001 a z hřiště předčasně odešli Vajda (65.) a Homér (87.), které měl na svědomí rozhodčí Jára. I přes oslabení tehdejší Synot dokázal uhrát cennou plichtu 1:1, o kterou se zasloužil v 77. minutě střelec Blaha.

Mezi nejlepší střelce Olomouce patří se třemi zásahy Pavel Hapal, Patrik Siegl, Michal Ordoš a Michal Hubnik. První branku vstřelil Hubnik již jako dvacetiletý v dubnu 2000 a byla to jediná branka zápasu. Naposledy se trefil do sítě Slovácka ve svých sedmadvaceti letech v říjnu 2010 a opět to byl vítězný duel pro hanácký klub, tentokrát 0:2.

Nejdéle udrželo Slovácko čisté konto 260 minut, a to v období 1. říjen 2006 až 28. únor 2010, ale v tomto období hrálo dva roky jen druhou ligu, takže nedošlo ke vzájemným zápasům. Naopak Sigmě se tato série podařila natáhnout na 299 minut a to od 9. srpna 2009 až do 1. května 2011.

Ve 25 duelech udrželi brankaři celkem 11× čisté konto. Nikdy zápas neskončil výsledkem 0:0, takže vychytaná nula vždy znamenala vítězství. Z těchto deseti čistých zápisů si připsal na své konto nejvíce nul Petr Dobisz a to tři. Dvakrát v dresu Slovácka a jednou v hanáckém týmu. Za Slovácko byl take dvakrát úspěšný Filipko a za soupeře pak Vaniak se stejným počtem.

Slovácko dokázalo porazit Sigmu dvakrát po sobě jen jednou, a přesto tyto dva vítězné duely dělilo více než 28 měsíců! To proto, že Slovácko hrálo dva ročníky druhou ligu.

Sigma dokázala hned třikrát zvítězit brankou v poslední minutě, případně v nastaveném čase. Poprvé to bylo brankou Vlčka na jaře 2003, podruhé v dubnu 2004, a to zásahem Hubnika. Naposledy se tak stalo v únoru 2012, když se nešťastně odrazil míč do sítě od domácího Doška. To Slovácko dokázalo vstřelit vítěznou branku ve dvou zápasech. Poprvé v říjnu 2003, v prvním duelu na novém stadionu. To se v 90. minutě trefil Abraham a svou druhou brankou rozhodl duel ve prospěch Slovácka 3:2. Druhý zápas rozhodnutý v posledních minutách se odehrál v dubnu 2014. Slovácko rozhodlo v nastaveném čase Liborem Doškem. Protože se nastavovalo vice než osm minut, tak v sedmé minutě nastavení se prosadil Jiří Valenta a uzavřel skóre na konečných 3:1.

Patrik Siegl vstřelil tři své branky ve třech zápasech po sobě. Protože to byly jedné branky Sigmy v těchto zápasech, tak přinesly Olomouci jen dva nerozhodné výsledky 1:1 a prohru 1:2.

Sigma vstřelila Slovácku ve 25 zápasech celkem 31 branek, což je průměr 1,24 branky na utkání. Jednou se jí povedlo vsítit hned tři branky, a to v domácím zápase 21. dubna 2000, když dokázala přehrát tehdejší Synot 3:2.

Ve dvou vzájemných zápasech, se za Slovácko trefil jediný hráč – Milan Kerbr. Vstřelil tři branky, a v obou případech jeho branky rozhodly o dělbě bodů (1:1 a 2:2). Jeho otec odehrál za Sigmu 140 ligových zápasů a vstřelil 35 branek.

Posledních vítězný duel v dubnu 2014 ukončil minisérii pěti zápasů, kdy Slovácko nedokázalo zdolat Sigmu. Připsalo si jen tři nerozhodné výsledky a dvě prohry.

Vzájemné zápasy jsou na vstřelené branky mimořádně vyrovnané. Slovácko vstřelilo 30 branek a Sigma 31 branek. Když se podíváme, jak padaly góly v jednotlivých poločasech, pak Slovácko má bilanci 14/16 a Sigma 11/20. Ve srovnání herních čtvrthodin je Slovácko nejgólovější v té poslední (76–90 plus nastavení), kdy vsítilo 9 branek. Naopak Sigma má úspěšné dvě čtvrthodinky po přestávce. V rozmezí 46–60 a 61–75 minuta se Hanáci radovali vždy ze 7 úpěšných zakončení. Pokud sledovali společnou bilanci, kdy v těchto zápasech padá nejvíc branek, tak je to v závěrečné čtvrthodině. To padlo dohromady 15 branek. Naopak střelecká bída drží oba kluby rozmezí 16–30 minuty, kdy v 24 zápasech padly jen 4 branky!