14. 8. 2017
Fanoušci v zápase proti Baníku

Slovácko v Teplicích načala vymyšlená penalta

2. 8. 2015, neděle, 12:02

Hodně naštvaní odjížděli z Teplic fotbalisté 1. FC Slovácko. Cítili totiž křivdu, protože domácí nasměrovala k vítězství vymyšlená penalta. „Díval jsem se na to v opakovaných záběrech a penalta to rozhodně nebyla," zlobil se hostující trenér Svatopluk Habanec. Jedním dechem ale dodal, že jen tento okamžik jeho týmu zápas neprohrál.

Není bez zajímavosti, že Teplice ve čtrnáctém domácím utkání proti Slovácku zahrávaly už osmou penaltu. V předchozích případech pokutové kopy rozhodovaly o podobě výsledku ve prospěch Severočechů až v závěrech zápasů. Tentokrát přišel důležitý moment po půlhodině hry.

Co vlastně prvnímu gólu Teplic, který z nařízené penalty zaznamenal Martin Fillo, předcházelo? Po dlouhém balonu do šestnáctky vracel Breite balon do ohně, kde došlo mimo hru ke kontaktu mezi Jurajem Chvátalem a Štěpánem Vachouškem. Oba hráči sledovali míč a evidentně se neviděli. Po srážce se domácí záložník teatrálně skácel na zem a rozhodčí Orel po krátkém zaváhání foukl do píšťalky a ukázal na bílý puntík.

„Vachoušek to evidentně přihrál," měl jasno kouč Slovácka, které přitom do té doby bylo domácím vyrovnaným soupeřem. „Penalta zápas sice ovlivnila, ale neprohrála nám ho. Jednoznačně jsme zaostávali v nasazení a důrazu, v tempu pak o celou třídu. Jsem také zklamaný z výkonu zkušených hráčů," smutnil Svatopluk Habanec

Jeho protějšek byl pochopitelně spokojený. V úvodním kole Teplice ztratily v duelu s Olomoucí dvoubrankový náskok, tentokrát dovedly zápas do vítězného konce. „Mně se to utkání líbilo, včetně výkonu soupeře. Herní projev byl podobný jako minule proti Sigmě. Mám radost z toho, že je vidět, jak se zlepšujeme, zapracováváme další nové prvky," mnul si ruce David Vavruška.

Domácí mohli jít do vedení už ve 4. minutě, Potočný ale v ideální pozici hlavičkoval nedůrazně a Heča jeho pokus lapil. Slovácko odpovědělo hlavičkou Doška, plachtící Grigar byl ale u levé tyče včas.

Po úvodním gólu zápasu mohl ještě před přestávkou vyrovnat Civič, jeho hlavička ale mířila jen do míst, kde stál připravený gólman Teplic.

Po obrátce se ze strany Slovácka čekala větší aktivita, to se ale nestalo. Naopak, více ze hry i více šancí měli domácí. Hosty dlouho držel ve hře gólman Heča, který reflexivně vychytal gólové střely Filla a Vachouška. Hosté zahrozili pouze jednou, Doškova rána z otočky ale prosvištěla těsně vedle pravé tyče.

Deset minut před koncem domácí zasadili Slovácku rozhodující úder. Modrobílá obrana si nechala pláchnout Vondráška, který nadvakrát překonal Heču – 2:0.

„Jestli je kritériem pro zaslouženou výhru poměr brankových šancí, tak ano, tahle výhra je zasloužená," usmíval se domácí lodivod David Vavruška.

Kouč Slovácka jakoby výkon svého nemohl pochopit. „Jsem zklamaný nejen z prohry, ale i z naší hry. Třicet minut to byl vyrovnaný zápas, pak se ale projevila určitá nezkušenost na naší straně. Zápas nám v rozhodujících chvílích ale neztratili ti mladí a nezkušení," zdůraznil Svatopluk Habanec, podle kterého jeho týmu chybí hráči, kteří v sobě mají pohybovou agresivitu. „To se nedá natrénovat naráz u půlky týmu. Domácí to mají, a právě díky tomu vyhráli zaslouženě," uznal trenér poraženého týmu.

Teplice – 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)
Branky: 32. z pen. Fillo, 82. Vondrášek. Rozhodčí: Orel – Pilný, Arnošt. ŽK: Ljevakovič – Šumolikoski, Reinberk. Diváci: 4171.

Teplice: Grigar – Dressler, Lüftner, Jablonský, Krob – Breite, Ljevakovič (71. Hora) – Vondrášek, Vachoušek (88. Kapolongo), Fillo (90. Hošek) – Potočný. Trenér: Vavruška.

Slovácko: Heča – Chvátal, Rada (85. Kovář), Košút, Reinberk – Šumulikoski – Diviš (66. Hlúpik), Valenta, Havlík (66. Sadílek), Civič – Došek. Trenér: Habanec.

Klíčový moment
Jednoznačně penalta. Pokud by rozhodčí měli pískat pokutové kopy za souboje, který ve 31. minutě posoudil jako penaltový rozhodčí Orel, tak by se balon na bílý puntík stavil tak dvacetkrát za zápas. Fanoušci by si asi přišli na své, vznikl by ale nový sport, ve kterém by výsledky připomínaly něco mezi hokejem a házenou.

Smolař zápasu
Juraj Chvátal. Pravý obránce přišel do Slovácka pouhý den před utkáním v Teplicích, přesto dostal důvěru a naskočil do základní sestavy. Hned se ale přimotal k rozhodujícímu okamžiku zápasu. Smolařem utkání ho musíme jmenovat i přesto, že v tom byl nevinně. Jinak ale vzhledem k okolnostem podal slušný výkon.