Fanoušci v zápase proti Hradci

Levý před Zbrojovkou: Čeká nás těžká zkouška

26. 8. 2016, pátek, 13:33

Derby mezi brněnskou Zbrojovkou a Slováckem měla vždycky o náboj postaráno. V předchozích letech rivalitu umocňoval fakt, že v hradišťském týmu působila početná brněnská enkláva. Po Švancarovi, Trousilovi, Kunclovi a Doškovi se už sice „slehla zem", duel na své atraktivitě ale neztratil. Spíš naopak. Nejlepší kanonýr v historii Slovácka Libor Došek se po ukončení kariéry stal vedoucím brněnského týmu, na jehož lavičku navíc usedl i dlouholetý kouč modrobílých Svatopluk Habanec. Bude se v sobotu večer radovat on, nebo jeho bývalí svěřenci?

Nový trenér Brna přiznává, že ho čeká speciální zápas. „Nebudu zastírat, že to bude jiné. Vzhledem k tomu, že jsem tam čtyři roky působil, bude motivace větší. Mančaft Slovácka znám nejvíc z celé ligy. Informací je celá řada, ale my se hlavně musíme starat sami o sebe, abychom hráli to, co chceme, a s patřičným výsledkem," poznamenal Svatopluk Habanec, který ve svém novém působišti stále čeká na první výhru.

To jeho nástupce na lavičce Slovácka Stanislav Levý se dočkal v minulém kole, kdy modrobílí zdolali Bohemians. „Pro nás je velmi důležité, že jsme ten zápas zvládli. Teď na to chceme bodově navázat v Brně. Domácí sice před sezonou posílili o Litsingiho či Štohanzla a mají kvalitní mužstvo, my tam ale rozhodně nepojedeme odevzdaní. Naopak chceme podat kvalitní výkon," prohlásil Stanislav Levý.

Cesta k úspěchu podle něj povede přes bezchybnou hru v obraně. „V předchozích zápasech jsme sice dokázali vždy dvakrát skórovat, ale pokud inkasujeme laciné branky, tak nás to ve výsledku sráží. Musíme se proto vzadu vyvarovat zbytečných chyb, protože Brno má na hrotu útoku Řezníčka, který je velmi nebezpečný a nepříjemný v pokutovém území," varuje kouč Slovácka, podle kterého Zbrojovka disponuje mužstvem, které je vyvážené ve všech řadách. „Čeká nás těžká zkouška," je si vědom Stanislav Levý.

Pod tlakem ale jsou před utkáním domácí, kteří budou chtít vymazat nulu v kolonce výher. „Naším prvořadým cílem jsou tři body, o ničem jiném nemůžeme diskutovat. Musíme k zápasu přistoupit zodpovědně, bude potřeba, aby se nám konečně sešlo dohromady nasazení, šance a výhra," přeje si Svatopluk Habanec.

Ten od začátku sezony nemůže počítat s velkou letní posilou Janem Polákem, který se však už zotavil z vleklých problémů s lýtkovým svalem. Bude tedy bývalý reprezentant připravený na Slovácko?

„Nejen jeho stav řešíme každým dnem. Věříme, že marodi se do utkání zapojí, ale nemůžu a nechci konkrétně prozrazovat, kdo a do kterých pasáží naskočí," zahalil se brněnský trenér rouškou tajemství.

To hosté pojedou do jihomoravské metropole kompletní i s Francisem Koném a Lubošem Kaloudou. „Oba trénují s mužstvem naplno a tudíž jsou připraveni do zápasu zasáhnout. O sestavě se ale rozhodneme až po pátečním tréninku," zůstal i Stanislav Levý věrný tradici nic neprozradit.

Venkovní statistika: 13 zápasů 4 – 2 – 7, 10 : 20

Nejčastější výsledky: 1:0 a 2:0 (5×), 2:1 a 0:0 (4×)

Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Diviš, L. Došek a Kowalík, 2 – Malár a Košút

Nejvíc branek za Brno: 5 – Libor Došek, 4 – Pacanda, 3 – Tomáš Došek

Největší návštěva na Slovácku: 6.152 – 28. července 2012 (1. liga, 0:1)

Největší návštěva v Brně: 6.700 – 6. května 2001 (1. liga, 2:0)

Zajímavosti

Celkem čtrnáct ligových zápasů v řadě v období od 21. října 2001 do 1. června 2013 nedokázalo Slovácko porazit Brno. K tomu je možné připočítat i další dva zápasy v Českém poháru, kdy v obou případech Slovácko doma jen remizovalo. Až přišel zápas v Brně, poslední kolo ročníku 2012–13 a Slovácko na Srbské vyhrálo 3:1 a konečně tak Brno porazilo. Netrvalo to dlouho a za další tři měsíce si Slovácko připsalo další výhru v Brně, tentokrát 2:0, třetí korálek výher přidalo na jaře, když doma deklasovalo Zbrojovku 5:0. Poslední výhra se zrodila v listopadovém Brně roku 2014, kdy tři slovácké body, zařídil Došek. Jednalo se tak o sérii čtyř výher nad Brnem, z toho hned tří v Brně.

Slovácko, vyhrálo oba vzájemné zápasy, ve své první prvoligové sezóně 2000–01. V dalších sedmnácti se mu to podařilo jen jednou, až se negativní bilance zlomila zápasem posledního kola v ročníku 2012–13.

V zápase 8. května 2015 vstřelil Pavel Zavadil v 79. minutě branku a srovnal na konečných 1:1. Navíc to byla první branka Brna do sítě Slovácka, po rekordních 378 minutách. Zavadil tak navázal na svou branku z 61. minuty brněnského duelu, kterou vstřelil 1. června 2013 z přímého kopu. Tato branka již jen korigovala stav na 1:3 ve prospěch Slovácka. Naopak negativní šňůru osmi a půl ligových zápasů bez vstřelené branky drželo Slovácko až do 1. června 2013, když v 54. minutě utkání Martin Kuncl, bývalý hráč Zbrojovky, dokázal vstřelit branku. Tato neslavná série trvala celkem 841 minut.

Předchozí brněnská série bez vstřelené branky do sítě Slovácka byla z období od 1. října 2005 do 19. dubna 2007, kdy Brno čekalo 250 minut na svůj střelecký úspěch. Ten zaznamenal Luděk Zelenka z penalty, a protože to byla jediná branka zápasu, Brno bralo tři body.

Nejvyšší vítězství nad brněnským sokem se zrodilo 22. března 2014 a konečný výsledek zněl 5:0. Před tímto zápasem se poslední domácí výhra zrodila ještě na staroměstském Širůchu 15. září 2002, Slovácko tehdy vyhrálo 3:2. Poté následovalo sedm domácích ligových a dvě pohárové utkání, které nedokázalo Slovácko dovést do vítězného konce.

Libor Došek dokázal v dresu Brna vstřelit Slovácku celkem pět branek. Byl to on, kdo jako první vstřelil v 49. minutě duelu hraného na Širůchu 29. října 2000, první branku vzájemných duelů. Přesto si Brno body neodvezlo, protože domácí Synot odpověděl brankami Kowalíka a Malára. Libor Došek byl také úspěšným střelcem v dresu Slovácka a to třikrát. V červnu 2013 zvyšoval na 3:1, stalo se tak v 79. minutě zápasu na Srbské. Úspěšný byl i v listopadu 2014, když jeho pohotová střela ze 75. minuty rozhodla o výsledku. Třetí branku přidal v květnu 2015, když proměnil penaltu. Přesto Slovácko jen remizovalo 1:1.

Ještě jednou Libor Došek. Za Zbrojovku Brno vstřelil celkem 29 prvoligových gólů. Za Slovácko přidal dalších 52 branek, čímž se stal historicky nejlepším střelcem slováckého klubu. V české lize se ještě radoval v dresu Blšan, Sparty, Liberce a Teplic. Dohromady tak vstřelil v 1. české lize 125 branek. Navíc vstřelil i tři ligové branky v dresu řeckého klubu Škoda Xhanthi, takže v Klubu ligových kanonýrů má připsaných 128 branek. V současné době je na děleném 28. místě v historické tabulce nejlepších ligových střelců. Stejný počet branek dosáhli hráči Adolf Scherer a Josef Ludl.

V obou duelech sezóny 2012–13 vedli mužstva dohromady čtyři trenéři. Za Slovácko v 1. kole Soukup a ve 30. kole jeho nástupce Habanec. Naopak u Brna byl nejprve na lavičce v Uherském Hradišti Čuhel a poslední duel vedl Grmela.

Jediným hráčem, který dokázal ve vzájemných duelech vstřelit tři branky, byl Jaroslav Diviš. Hattrick se mu podařil ve druhém poločase zápasu Slovácko-Brno 5:0 v sezóně 2013–14.

Poslední tři vzájemné zápasy od května 2015 odřídil jediný rozhodčí Petr Ardeleánu.

V posledních sedmi zápasech Slovácko prohrálo s Brnem jen jednou. Celková bilance zní 5 – 1 – 1, 14 : 5. Slovácko dokázalo v těchto duelech vstřelit deset branek ve druhém poločase, Zbrojovka ve stejném časovém úseku hned všech pět. O těchto pět branek se podělili dvěma góly Zavadil a Řezníček. Pátou branku připojil Michal Škoda.

Památný duel - Brno – Slovácko 7:0 (4:0)

odehraný 24. října 2010 v Brně na Srbské

Sedmé Slovácko přijelo pro body k poslednímu Brnu, ale nakonec to byl největší debakl v historii klubu, který řídil rozhodčí Jílek. Již ve 32. minutě bylo hotovo, když Brno vedlo po dvou proměněných sporných penaltách Michálka a krásné střely Rýdela 3:0. Navíc přišlo o vyloučeného brankaře Filipka. Kalabiška nedlouho poté přidal čtvrtou branku. Po přestávce, totálně rozklíženému mužstvu, přidali domácí na cestu ještě tři branky. O dvě se postarali dva bývalí hráči Slovácka Střeštík a Polách a tečku ve skóre stanovil mladý Šamánek.

Branky: 10. a 32. Michálek (obě penalta), 27. Rýdel, 34. Kalabiška, 56. Střeštík, 65. Polách, 83. Šamánek

Žluté karty: Husár, Střeštík, Kalabiška – Kuncl, Mezlík, V. Valenta, Ondřejka

Vyloučení: 29. Filipko

Rozhodčí: Jílek – Večeřa, Santarius ml.

Počet diváků: 2.245

Sestava Brna: Lejsal – Hamouz, Trousil, Hudec, Husár – Michálek, Dostálek (60. Simerský), Polák (74. Šamánek), Rýdel, Střeštík (62. Hodek) – Kalabiška. Trenér: Večeřa.

Sestava Slovácka: Filipko – Kuncl, Mezlík, Košút (70. V. Valenta), Kubáň – Hlúpik, J. Valenta (31. Fryšták), Volešák, Reinberk – Švancara, Ondřejka (61. Fujerik). Trenér: Soukup.