29. 4. 2017
Fanoušci v zápase proti Slavii

Kone spasil Slovácko, pak salutoval jako Jágr

29. 2. 2016, pondělí, 10:27

Fanoušci Slovácka mají nového hrdinu. Pět minut před koncem veledůležitého zápasu s Jihlavou totiž Francis Kone svou první trefou v modrobílém dresu zlomil nerozhodný stav utkání. Fanoušky navíc pobavil zasalutováním á la Jaromír Jágr. Hosté ovšem nebyli v sobotu horším týmem, což uznal i kouč Slovácka. „Drží se nás štěstí, že to snad ani není pravda," oddechl si Svatopluk Habanec po druhé šťastné výhře v řadě..

Před utkáním nebylo jisté, jestli Libor Došek kvůli pochroumanému kotníku nastoupí, v základní sestavě ale nakonec nechyběl. A byl to právě on, kdo se ocitl v první zajímavé situaci. Po centru Chyly šel do souboje s gólmanem Rakovanem, míč se odrazil k Šourkovi a hráči Slovácka reklamovali jeho hraní rukou. Rozhodčí Zelinka ovšem žádný prohřešek nezaznamenal.Slovácko proti Jihlavě - Libor Došek v souboji s gólmanem Matějem Rakovanem.

A tak udeřilo na druhé straně. S Kryštůfkovou hlavičkou si sice gólman Heča ještě poradil, po další rychlé akci si ale naběhl mezi domácí stopery Hronek a s pomocí tyče poslal hosty do vedení – 0:1.

„Od začátku jsme byli aktivní, což nám vyneslo pěkný vedoucí gól. Bohužel jsme si ale hned nechali po hrubé chybě vyrovnat. Asi tam byl zkrat v koncentraci," litoval jihlavský trenér Michal Hipp rychlé ztráty vedení.

Odpověď domácích byla skutečně blesková, obě branky dělilo pouze 98 vteřin. Sadílek zakroutil trestný kop do malého vápna a Veliče Šumulikoski, který na jaře poprvé nastoupil v základní sestavě, zblízka hlavou uklidil míč do sítě – 1:1. „Byl to asi zlomový okamžik zápasu," poznamenal Svatopluk Habanec.

V polovině první půle mohl dokonat obrat Libor Došek, plachtící Matěj Rakovan ale jeho hlavičkou z pod břevna vyškrábl.

Dvě minuty před přestávkou měl domácí ostrostřelec jedinečnou možnost na reparát. Hostující stoper Krejčí totiž ve vápně zcela zbytečně zkosil Biolka a rozhodčí Zelinka nařídil penaltu. Libor Došek ji ovšem kopl nejhůře, jak mohl, a i z tohoto souboje tak vyšel vítězně jihlavský gólman.

„Soupeř nám penaltu nabídl, počítal jsem, že to Došek vyřeší lépe," mrzelo kouče Slovácka.

Ihned po změně stran měli jeho svěřenci další šanci na změnu skóre, po Havlíkově centru se snažilo zakončit několik hráčů a závar ukončila Kerbrova nepřesná střela z otočky. Pak to do třetice zkoušel Došek, ani tentokrát ale Rakovana nepropálil.

Po hodině hry měli domácí obrovské štěstí. Kryštůfek zakončoval z jediného metru, jenže trefil na čáře bezmocně stojícího Heču do kolene a mohl se jen chytit za hlavu. Další megašanci měli hosté deset minut před koncem. Hronek mohl vstřelit svůj druhý gól v utkání, jenže domácí gólman ho skvěle vychytal.

„To byly okamžiky, kdy se lámal chleba. Pak přišel nešťastný závěr," posteskl si jihlavský trenér.

Hrdinou zápasu se pět minut před koncem stal Francis Kone. Tožský útočník po prodloužení od Libora Doška ustál souboj se za dres ho držícím stoperem Krejčím a se štěstím propasíroval míč do brány – 2:1. Bouřící slovácké peklo ještě pořádně pobavil, když trenéru Habancovi zasalutoval podobně, jako to po svých trefách v NHL dělával Jaromír Jágr.

„Jeho výkonnost stoupá, dnes to okořenil brankou. Je to vděčný kluk, asi byl rád, že se dostal na hřiště. Něco takového jsem ale nečekal, toho gesta si vážím," nechal se slyšet lodivod Slovácka.

Domácí ovšem ještě mohli o výhru přijít. Hronkovu dělovku ale na brankové čáře zastavil hrudí stoper Košút, v samém závěru navíc spálil stoprocentní tutovku Dvořák, když poslal míč nad bránu. A tak v nastaveném čase ještě po rychlém brejku zpečetil výhru domácích Marek Havlík – 3:1.

„Bylo to nesmírně důležité utkání, v případě vítězství jsme se mohli dostat ke Slovácku nadoraz. Neodehráli jsme špatný zápas, ale nešťastný. Štěstí se přiklonilo na stranu domácích," smutnil po utkání Michal Hipp.

Jeho protějšek s tímto hodnocením nemohl nesouhlasit. „Drží se nás neskutečně štěstí. V Příbrami jsme dali vítězný gól v poslední minutě, dnes měla Jihlava množství šancí, které zahodila, nebo je pochytal Heča. Bylo až k nevíře, co soupeř nedal. Pánbůh snad nebyl doma, s obrovským štěstím máme tři body," oddechl si Svatopluk Habanec.

1. FC Slovácko – FC Vysočina Jihlava 3:1 (1:1)

Branky: 16. Šumulikoski, 85. Kone, 90.+2 Havlík – 14. Hronek. Rozhodčí: Zelinka – Kotík, Pelikán. ŽK: Sadílek, Košút – Kučera. Diváci: 3778.
1. FC Slovácko: Heča – Reinberk, T. Rada, Košút, Chyla – Šumulikoski – Biolek (57. Chvátal), Sadílek (57. Kone), Havlík, Kerbr (74. Civič) – Došek.. Trenér: Habanec.
Jihlava: Rakovan – Kryštůfek, Šourek, Krejčí, Urdinov – Šulek – Fulnek (54. Kukoľ), Hronek, Kučera, Vaculík – Voltr (61. Dvořák). Trenér: Hipp.

HLAVNÍ MOMENT - Koneho K.O.

Útočníka z Toga v předchozích jarních zápasech nasadil kouč Habanec do základní sestavy. Proti Jihlavě ho ale vyslal na zteč až v průběhu druhé půle. Tento tah vyšel dokonale, Francis Kone pět minut před koncem přetlačil svého strážce a vstřelil vítězný gól.

ČÍSLO UTKÁNÍ - 98

Pouze tolik vteřin dělilo vedoucí branku Jihlavy a následné vyrovnání Slovácka. Kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby na Hronkovu trefu neodpověděl Veliče Šumulikoski tak rychle. Modrobílí se bleskově vrátili do zápasu a nakonec i v pátém domácím utkání s Jihlavou urvali výhru.

HVĚZDA ZÁPASU - Milan Heča

Gólman Slovácka asi neočekával, že se v duelu proti Vysočině ocitne pod takovou palbou. V několika případech mu sice hodně pomohlo i štěstí či nemohoucnost jihlavských střelců, přesto si označení za muže zápasu jednoznačně zaslouží.