*
včera, 20:52
B-tým: Na úvod v Uherském Brodě remíza 3...
včera, 16:16
VIDEO: Filip Nguyen před Dynamem
včera, 02:15
VIDEO: Ohlasy po zápase s Lokomotivem
Více na fcslovacko.cz
*
včera
Filip Nguyen pred Dynamem CB
včera
Tiskovka po Plovdivu
28.07.2021
Tiskovka pred Plovdivem
28.07.2021
Petr Reinberk pred Plovdivem
26.07.2021
Bécko pred sezónou
 
Jméno:   Heslo:  
 
*
Registrujte se v mapě fanoušků!
V mapě je celkem 956 fanoušků
*
Poslední články:
07.11.2019, čtvrtek, 08:00
Limitovaná edice mikin FCS JEDEN KRAJ - JEDEN KLUB
17.07.2019, středa, 13:03
Poslední možnost nákupu permanentek do Sektoru B3
14.01.2019, pondělí, 13:01
Do nového roku s novou bundou Sektor B3!
Poslední článek v blogu:
30.10.2020, pátek, 11:02
1. FC Slovácko získalo vý...
Poslední video
18.02.2020- Fanoušci v zápase proti Baníku
Poslední fotogalerie
05.02.2016- Fanaticos Cup 2016
*
04.03.2020
Fanoušci v zápase proti Slavii
19.02.2020
Fanoušci v zápase s Baníkem
29.10.2019
Sektor B3 - místo kde stojíme za Slováckem!
07.10.2019
Fanoušci v zápase proti Liberci
06.08.2019
Fanoušci v zápase proti Gottwaldovu

Fotbalové Vánoce 1.FC Slovácko

22.12.2008, pondělí, 09:58
mikulas2_velky.jpg

Benjamínek má rád pupáky

Benjamínkem v kabině 1.FC Slovácka je Peter Sládek, který má dětská léta ještě v živé paměti, a tak vzpomínky na Vánoce s jiskřičkami radosti v dětských očích jsou stále živé. Devatenáctiletý mladík pochází ze Slovenska, a tak vánoční tradice jsou přece jen trochu jiné, i když Myjava, kde žije, je jen co by kamenem dohodil.

„Vánoční menu začíná u nás oplatkem, který si pokapeme  medem a který vždy rozlomíme napůl. Rozlamujeme jej nad talířkem, do kterého přijde později kyselica s chlebem. V talířku zůstanou kapky medu a ty dávají kyselici zvláštní příchuť. Kyselici u nás podle tradice vaří babička a je trochu odlišná jak ta, která se dělává přes rok. Nicméně základ je klasický. Klobáska, zelí, brambory, smetana. Po kyselici následuje další klasika. Bramborový salát, kapr, kterého máme vždycky ve vaně a kterého zabíjí vždycky taťka.

Po večeři pak přijdou na řadu slovenské pupáky, což je náš takový dezert, který mám velmi rád. Je to vlastně takové pečené těsto, něco jako rohlíkové. Pupáky mohou být s mákem anebo jen tak bez ničeho. Takové je mám nejraději,“ popisuje vánoční stůl u Sládků Peter.

K Vánocům patří však i cukroví, na jehož výrobě se taky podílí. „Nejoblíbenějším cukrovím jsou medvědí tlapky, ale rád mám i perníky, které rád zdobím.“ Jinak se však v kuchyni mamince příliš nemotá. Jeho tradiční povinností je spíše zdobení vánočních stromečků u babiček.

„Doma zdobíme stromek už tři nebo čtyři dny před Vánoci, a tak na Štědrý den obejdu obě babičky a stromečky jim nazdobím. Přitom jim vyjím salonky, což je želé obalené v čokoládě,“ usmívá se potutelně vnuk, který si na Vánoce užívá především pohody.

„Přes rok doma moc nejsem a vlastně už od svých patnácti žiji mimo domov, takže vánoční chvíle jsou jedny z mála, které si doma užívám. První svátek vánoční navštívíme babičky, kde si vyzvednu dárky, a pak přijde Štěpán, kdy u nás bývá zábava. Snažím se ale i sportovat, abych nebyl jen doma. To by mě nebavilo. Takže na řadu přijde i sálový fotbal či jiné sporty s kamarády. Jinak ale Štěpána u nás moc neslavíme,“ uzavírá program vánočních svátků mladičký Peter Sládek.

Němčickým utíká kapr potrubím na svobodu

 

Štědrý den u kapitána 1.FC Slovácko má svůj zaběhnutý rituál. Ještě před ním však musí být už koupený stromeček, který zásadně vybírá nejmladší člen rodiny. Na otci pak je, aby uplatnil svoji zručnost a umístil jej do stojanu.

 

„Ten jsem si před dvěma lety vyrobil sám. Brácha má kovovýrobu, takže to není nic těžkého,“ potvrzuje pověst domácího kutila Pavel Němčický, který se převtěluje do role Ježíška a svému malému synovi nabízí na Štědrý den vánoční „pohádku“.

 

„Kapra zabíjím tak, aby to malý neviděl, a pak mu samozřejmě tvrdíme, že uplaval z vany potrubím.“ Pak se převtělí z role řezníka do role kuchaře a sám připravuje bramborový salát a pomáhá manželce v kuchyni. Při přípravě však jdou dietní pravidla stranou. „Žádný jogurt. Pěkně majonéza. Aspoň na Vánoce si chci dopřát. Jinak tam dávám vše, co do správného bramborového salátu patří. Tedy co dům dal,“ usmívá se zkušený fotbalový harcovník a pokračuje v představování štědrovečerního menu Němčických. „U nás vítězí kapr. Nic jiného na stole nemáme. Syn sice ví, že kapr uplaval potrubím, ale u večeře má boule za ušima, jak mu šmakuje,“ potvrzuje kapitán, že na Vánoce je veselo.

 

Chlapskou prací je také strojení stromečku. A tak se jí ujímá hlava rodiny se svým potomkem. Během dne stihnou ještě krátkou procházku, aby jim před večeří řádně vytrávilo. Pak už se schyluje k tomu nejkrásnějšímu okamžiku, na který se těší hlavně syn, který je stále přesvědčen, že tím, kdo jej obdarovává, je Ježíšek. „Kluk už začíná umět číst, tak vám přece nemůžu říct, že když jsem se synem v pokoji, tak dárky pod stromečkem připravuje manželka. U nás prostě dárky nosí Ježíšek!“ pokračuje v dobré náladě jednatřicetiletý otec, který vzpomíná i na své dětské Vánoce.

 

„My jsme byli tři kluci, takže pod stromečkem jsme hledali vždycky klučičí dárky. Auta, hokejky a podobně.“ Z dětství si do své rodiny přinesl i tradici televizních pohádek. Především té nejoblíbenější Pyšné princezny. Zatím je na její sledování sám, protože syn preferuje spíše kreslené pohádky. „Klasické pohádky mu moc nevoní. Má raději kreslené a moderní. Třeba Shreka, Auta a podobně.“ K vánočnímu lenošení patří i cukroví, ale to ve fotbalové rodině Němčických příliš úspěchů neslaví. „Mým nejoblíbenějším cukrovím je klobáska,“ říká jednoznačně a se smíchem Němčický, ale pak přece jen přiznává: „Když už to ale mám pod nosem, tak samozřejmě zobnu. Rohlíčky a takovou tu klasiku.“

Další vánoční svátky už jsou rozběhané a nechybí v nich ani fotbal. „První svátek chodíme navštívit rodiče a na Štěpána jsem slíbil svoji účast na halovém turnaji v Hradišti. Já totiž moc ležet neumím. Stále se snažím být aktivní,“ vysvětluje „Němča“.

Špekové Vánoce Marcely Mrázkové

 

Ještě před několika dny měla plnou hlavu fotbalu. Dnes už je ale myšlenkami jinde. „Diář už mám plný schůzek k novému projektu, kterým jsou solární elektrárny, ale na Slovácko i fotbal budu ráda vzpomínat. Mám dobrý pocit, že jsem ho předala fotbalově zkušenějším lidem v dobré kondici,“ uzavírá definitivně kapitolu kopaná dnes už bývalá generální ředitelka 1.FC Slovácko Marcela Mrázková.

 

Pozice projektové manažerky jí sice zabírá velkou spoustu času, ale Vánoce jsou přece jen časem, kdy si najde chvíli na relax. „Ale do poslední chvíle to jsou nervy, jestli všechno stihnu. Úklid, pečení a vaření nechávám na poslední chvíli. A i když mi maminka napeče, tak chci alespoň trochu provonět domov. A tak se u nás dělají vanilkové rohlíčky, sýrové tyčinky a také pracny. Se synem strojíme stromeček a s manželem vaříme,“ nepouští se role manažerky i v domácím prostředí paní domu a dodává: „Odpoledne ještě stihneme návštěvy hřbitovů a pak už je čas na večeři a dárky.“ Na vánočním stole nechybí klasika, a přestože celá rodina žije v Plzni a k pivařskému kraji se hrdě hlásí, na vánočním stole vévodí portské.

 

První svátek vánoční je dnem klidu, ale na druhý už celá rodina vyráží do světa. „Pravidelně jezdíme na lyže do italské horské vesničky poblíž Udine, kde máme své přátele, a protože v Itálii je fotbal náboženstvím, to víte, že jej večer u skleničky probíráme. Přátelé jsou velmi dobře informováni o výsledcích Slovácka, a tak se mám letos na co těšit,“ usmívá se Marcela Mrázková. Pod Alpy s sebou pravidelně vozí tradiční české dárečky. Letos to budou andělíčci z Jízdy králů ve Vlčnově. Na oplátku si pak přiváží domů řezbářské výtvory, protože vesnička Futrio je tradičním místem řezbářů.

„Ráda se vesničkou procházím a sleduji výtvory řezbářů, které tam vystavují. Především jsou to vyřezávané betlémy, ale i betlémy z různých materiálů. Na řadu přijdou také místní speciality. „Je to horská vesnička, a tak je tam celý život více spjatý s přírodou. Na stolech se hojně objevuje špek, různé druhy domácích salámů, třeba i z jelena, ovčí sýry a další přírodní produkty. Silvestr, který tam rovněž trávíme, je pak ve znamení tance a šampaňského,“ říká na závěr Marcela Mrázková.Share |
Zdroj: ddk.jpg
Jméno Heslo
text
pristi
 Další články:
04.01.2009, neděle, 22:17 - Startuje zimní příprava - přichází Michal Kordula
31.12.2008, středa, 12:05 - Hoferková si ve Švédsku plní fotbalový sen
30.12.2008, úterý, 19:32 - Kazár: Proč druhá liga? Slovácko mělo větší zájem
29.12.2008, pondělí, 09:27 - Odmítají zlínskou sedmu
23.12.2008, úterý, 09:34 - FCSlovacko.com Vám přeje pěkné svátky
* Novější články * * Přidat komentář * * Vytisknout článek * * Odeslat článek * * Starší články
© 2007 Copyright fcslovacko.com & VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., iDNES a MF Dnes, Kurýr, Deník Sport a Slovácké noviny.
Všechna práva vyhrazena - publikování nebo šíření obsahu stránek bez písemného souhlasu je zakázáno
FCSlovacko.cz - Fanshop - FanaticosFCS - FCS - ženy
FOTO J.A.M. - Chraňme zeleň! - Úklidovka UH - Zvířecí nebe
přidat k oblíbeným - nastavit jako domovskou stránku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace