8. 5. 2018
Fanoušci v zápase proti Teplicím

Derby skončilo smírem. Slovácko i Zlín slaví záchranu

20. 5. 2018, neděle, 17:19

Krajské derby skončilo očekávaným smírem. Fotbalisté Slovácka v předposledním 29. kole HET ligy remizovali se Zlínem 1:1 a slaví v záchranu v nejvyšší soutěži. Klid díky proměněné penaltě Lukáše Železníka v 80. minutě už mají i ševci, kteří mají lepší bilanci ze vzájemných soubojů s Jihlavou. Do druhé ligy tak sestupující Zbrojovku Brno doprovodí buď Vysočina nebo právě Karviná.

Celek z Uherského Hradiště velebí záložníka Lukáše Sadílka. Mladý záložník si v sobotním derby připsal první ligový gól. Premiérová trefa brzy třiadvacetiletého středopolaře nakonec stačila Slovácku k remíze.

Kordulův tým bodoval po sedmé v řadě. Zlín ovšem doma neporazil dlouhých dvanáct let. Dlouhé čekání neutnul ani v sobotu.

Derby převratný fotbal nepřineslo. V opatrném úvodu jako první zahrozili Ševci. Hostující útočník Železník po Bartošákově vysunutí ve skluzu zakončoval přímo do gólmana Heči. To však bylo ze strany Fastavu v první půli vše.

Slovácko v úvodu slušně kombinovalo, nebezpečné však příliš nebylo. Až ve 25. minutě měl na kopačce vedoucí gól Sadílek.

Domácí záložník ovšem míč ve vyložené pozici po centru Navrátila netrefil ideálně a zlínský gólman Zlámal balon v pohodě kryl.

Vzápětí už ale Sadílek slavil premiérový ligový gól. Mladý středopolař, který ve středu 23. května oslaví třiadvacáté narozeniny, se trefil po načechraném centru Jurošky z pravé centry. Rodák z Uherského Ostrohu zblízka hlavou uklidil balon do sítě a běžel slavit. V pětačtyřicátém ligovém duelu se konečně dočkal!

Slovácko ožilo, další gól měl na kopačce Daníček. Domácí kapitán po Reinberkově přihrávce střílel ve vyložené pozici mimo. V závěru poločasu po standardní situaci Petra hlavičkoval stoper Břečka vedle.

Ševci se po přestávce zvedli, k pořádnému ohrožení brankáře Heči se ale nedostali. Ránu Železníka zblokovala domácí obrana na roh, střílený centr Ekpaie zase skončil mimo.

Slovácko bylo dál nebezpečnější. Na prudkou přihrávku Navrátila Kubala s Petrem nedosáhli, únik Kubaly zase zastavila zlínská defenziva.

Hostující kouč Petržela se v závěru snažil oživit ofenzivu, do hry poslal útočníka Vukadinoviće. Slovácko ale dál dobře bránili a krajského rivala do šancí nepouštělo.

Hotovo mohlo být v 72. minutě. Sadílek po Janoškově přistrčení pálil vysoko nad. Následně zakončoval střídající Machalík těsně vedle.

Ševci nepříjemné chvíle přečkali a v 80. minutě udeřili. Střídající Vukadinović po souboji s domácím kapitánem Daníčkem upadl v šestnáctce soupeře a sudí Marek ukázal na bílý puntík.

Odpovědnost při penaltě na sebe vzal Železník. Forvard Fastavu střelou od pravou tyč výsledek srovnal a rozjásal početný tábor zlínských fanoušků.

Zápas tak skončil předpokládanou remízou 1:1.

„První půle byla docela fotbalová. Ve druhém poločase už to bylo hodně o soubojích, někteří hráči ztráceli zbytečně míče, protože jim docházely síly. Domácí byli lehčí a rychlejší, měli víc šancí. Utkání mělo tempo a rychlost, bylo vidět, že nám síla a rychlost chybí, musíme na tom hodně pracovat. Musím smeknout před klukama, vydali se ve všem. Nakonec to dopadlo tak, jak to asi dopadnout mělo,“ hodnotil duel kouč Zlína svérázný Vlastimil Petržela.

Jeho protějšek Michal Kordula si postěžoval hlavně na úvod zápasu. „Ten se nám nepovedl,

byli jsme pomalejší a pasivnější. Potom jsme přebrali otěže zápasu, po gólu jsme byli velmi aktivní. V poločase jsme si řekli, že musíme přidat druhý gól, ale nehráli jsme dobře. Ve středu zálohy jsme nebyli dostatečně kvalitní. Dostávali jsme se pod tlak. Brejky, kdy jdeme tři na jednoho, musíme řešit jinak, kvalitněji. Jsem zklamaný, “ okomentoval derby domácí trenér.