fanoušků

Báječný začátek. Slovácko šokovalo Spartu, vyhrálo 2:0

15. 7. 2019, pondělí, 09:11

Tohle byla velká paráda. Nádherný výsledek, skvělé tři body. Fotbalisté Slovácka se hned v úvodu dalšího ročníku FORTUNA:LIGY postarali o obrovské překvapení. Parta trenéra Martina Svědíka šokovala Letnou.

Celek z Uherského Hradiště pokazil soutěžní premiéru trenéra Václava Jílka na sparťanské střídačce, když po trefách Jana Kalabišky a kapitána Vlastimila Daníčka zvítězil 2:0.

Moravané vezou z Generali Areny tři body vůbec poprvé v klubové historii. Slovácko na hřišti Sparty dokázalo bodovat pouze jednou a to už před patnácti lety, v roce 2004 si odvezlo remízu 1:1. V neděli večer dlouhé čekání utnulo, triumf chutnal neskutečně.

„Hodně procent z výkonu hráče dělá hlava. Z mužstva jsem cítil dobrou formu. Tým v létě hodně tvrdě pracoval a já jsem rád, že kluci velkou dřinu zúročili. Na druhé straně je to teprve první zápas. Musíme v tom pokračovat dál a neustále se zlepšovat,“ říká kouč Slovácka Martin Svědík, který to na Spartu umí. Letenské porazil potřetí ze čtyř vzájemných duelů.

„Vždycky to ale může být lepší,“ usmíval se po povedené partii. Svěřencům vyčítal pouze menší odvahu po změně stran. „Na můj vkus jsme ve druhé půli až příliš zalezli.

Byla chyba, že jsme zbytečně natahovali hřiště, také nám nefungovala součinnost v ofenzivě. Zato ve vlastní šestnáctce jsme pracovali velice dobře. Sparta byla v první půli zranitelná. Jsem rád, že jsme její ztráty efektivně využili. Byli jsme hodně aktivní a snažili se každou akci zakončit. Vyhráli jsme zaslouženě,“ prohlásil Svědík.

Hostům ani nevadilo, že do letošního prvního duelu nastoupili bez klasického útočníka. Zajíc je totiž zraněný, takže na hrotu se doplňovali Navrátil s Dvořákem.

„Budu si stěžovat pořád, že nemáme útočníka. Navrc (Navrátil – pozn. red.) tam může alternovat jeden či dva zápasy, ale ne půl roku,“ opakuje Svědík.

„Věřím, že se Zajda brzy uzdraví a že se nám ještě podaří někoho sehnat,“ doufá náročný kouč.

Slovácko opravdu odehrálo na Letné skvělý první poločas. Moravané byli za svoji aktivitu, úsilí a poctivost zaslouženě odměněni dvěma brankami, které vstřelili po důrazném napadání soupeře ve středu hřiště.

Hosté nejprve obrali o míč Kangu a pak sehráli výbornou kombinační akci, na jejímž konci Kalabiška po Dvořákově přihrávce zasekl míč a nechal po trávníku projet stopera Kayu a zblízka bodlem prostřelil gólmana Nitu.

„Moc jsem nevěděl co s tím. Kali si však křikl a tak jsem to dal za sebe naslepo a doufal, že tam bude,“ popisoval gólový moment nahrávající Pavel Dvořák.

Další šok zažila Letná po půlhodině hry. Důrazný Navrátil okradl o balon Sáčka, počkal si a chytře vysunul do šance kapitána Daníčka, který zvýšil na 2:0.

„Prvních třicet minut bylo se vším všudy. Úvodní půlhodina rozhodla o průběhu i konečném výsledku. I když jsme věděli, co bude Slovácko u nás hrát, srazila nás taktická nedisciplinovanost. Je nemyslitelné, co si na pozici číslo šest dovolíme,“ zlobil se trenér Sparty Václav Jílek.

Výsledek nebyl náhodný.

„Soupeř byl daleko agresivnější a měl daleko lepší vstup do utkání. My jsme hráli bohorovně,“ čílil se Jílek.

Slovácko mělo překvapivě navrch. Ve 14. minutě vedlo na rohy 5:0! A hrozilo dál.

Havlíkovu nebezpečnou hlavičku vytěsnil Nita na roh a aktivní Navrátil pálil pohotově nad.

„Věděli jsme, že se Spartou nebudeme držet balon a soupeře přehrávat. Proto jsme chtěli hrát agresivně a domácí napadat. Bylo vidět, že jsme Spartu vysokým presinkem zaskočili,“ uvedl Dvořák.

Překvapení Sparťané si nevěděli rady. V první půli dvakrát zahrozil domácí kapitán Kozák. Posila z Liberce ovšem ještě za bezbrankového stavu hlavičkovala po prudkém centru Hanouska vedle a druhou příležitost zkušenému forvardovi včasným vyběhnutím zneškodnil brankář Trmal.

Favorit se dál soužil. Kouč Jílek po půlhodině hry stáhl ze hry Švéda Karlsonna a na trávník poslal druhého útočníka Tetteha.
Sparta si na konci první půle vytvořila tlak, se Sáčkovou pumelicí si ovšem Trmal poradil.

Celek z Uherského Hradiště pečlivě bránil i po změně stran. Pražané sice zvýšili úsilí, ale v zakončení se soužili. Ránu střídajícího Plavčice s námahou vyrazil Trmal, který si poradil i s hlavičkou Tetteha.

Blízko gólu byl v 68. minutě Sáček. Domácí středopolař z hranice šestnáctky orazítkoval pravou tyč.

„Chyběla nám kvalita, trpělivost a lepší řešení některých situací. Nepříznivý výsledek jsme měli v hlavě. Bohužel nám to tam zatím nepadá,“ posteskl si Jílek.

Slovácko nakonec těžkou šichtu zvládlo, nadějný výsledek uhájilo a po čtyřech letech si v prvním kole připsalo všechny body. Hostům ani nevadilo, že Sadílek v poslední minutě zazdil obří tutovku.

Výborný vstup do sezony chtějí Daníček a spol. potvrdit také v domácím zápase s nováčkem z Českých Budějovic.
Sparta se naopak potřebuje rychle probrat.

„Chci se omluvit fanouškům. Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Toto je velká facka,“ ví Jílek.

FORTUNA:LIGA, 1. kolo -
AC Sparta Praha – 1. FC Slovácko 0:2 (0:2)

Branky: 19. Jan Kalabiška, 30. Vlastimil Daníček
Rozhodčí: Houdek – Mokrusch, Hrabovský
Žluté karty: Plavšić - Dvořák, Daníček, Kalabiška, Navrátil
Diváci: 14 155
Sparta: Nita – Zahustel (46. Plavšić), Štetina, Kaya, Hanousek – Sáček – Hložek, Kanga, Trávník (78. Graiciar), Karlsson (36. Tetteh) – Kozák.
Slovácko: Trmal – Juroška, Hofmann, Šimko, Reinberk – Daníček – Petržela (66. Sadílek), Navrátil (75. Vasiljev), Havlík, Kalabiška – Dvořák (90. Krejčí).