7. 8. 2016
Fanušci v zápase proti Dukle

Pozor na jihlavský útok, varuje Levý

1. 4. 2017, sobota, 13:08

Pokud fotbalisté Slovácka úspěšně zvládnou nejbližší dva zápasy, mohou si prakticky říct: Jsme zachránění. A zbytek sezony v klidu a s chutí dohrát. Čekají je totiž souboje s aktuálně nejhoršími týmy ePojisteni.cz ligy. Už v sobotu se představí v Jihlavě, další týden doma přivítají Příbram. Kouč Stanislav Levý ovšem takto nepřemýšlí.

„Abych se přiznal, nedívám se dál než na nejbližší zápas s Jihlavou. Musíme se naplno soustředit pouze na tento duel a udělat všechno, abychom ho zvládli,“ nechal se slyšet zkušený stratég.

JIHLAVA – 1. FC SLOVÁCKO

Sobota v 17 hodin

Rozhodčí: Proske - Pochylý, Kubec
Ligová bilance: 11 zápasů – 2 výhry, 2 remízy, 7 porážek, skóre 8:17

Jeho mančaft šlape, naposledy gólem zn. last moment srazil Mladou Boleslav a v lize už sedmkrát v řadě neokusil hořkost porážky. Na druhé straně Vysočina ve třech posledních zápasech nezískala ani bod, takže psychologická výhoda bude na straně modrobílých. Trenér Slovácka ale podobné úvahy nechce slyšet.

„Předchozí výsledky nehrají žádnou roli. Jakékoliv spekulování by se nám mohlo vymstít, musíme se na ten zápas stoprocentně koncentrovat. Jihlava je sice dole, když se ale podíváte, jak kvalitní má hráče, není to tým, který si můžeme dovolit jakkoliv podcenit,“ varuje Stanislav Levý.

Velkou roli jistě může hrát obrovské odhodlání domácího týmu, který by rád opustil sestupovou příčku. Momentálně na záchranu ztrácí dva body.

„Situace, v níž se na chvostu tabulky nacházíme, je stále hratelná. V silách našeho mužstva je, aby Slovácko porazilo a dotáhlo do úspěšného konce i boj o záchranu,“ podotkl na webových stránkách Vysočiny jihlavský kouč Michal Bílek.

Jeho tým v dosavadních jednadvaceti kolech vstřelil jen šestnáct branek, trenér Slovácka přesto upozorňuje na sílu domácí ofenzivy.

„V útoku mají Dvořáka, Rabušice, Ikauniekse, to je kvalita. Navíc mají i vysoké stopery, takže si budeme muset dát pozor na nebezpečné standardky. I na podzim jsme s nimi měli problémy, když jsme zachraňovali jen remízu,“ připomněl Stanislav Levý.

Ten bude vedle dlouhodobě zraněných Biolka, Chyly a Chvátala postrádat ještě Eldara Civiče, který si začne odpykávat trest za osm žlutých karet. V sestavě ho zřejmě nahradí Patrik Šimko, který minulý týden odehrál zápas za B-tým. K dispozici budou i další uzdravení hráči Tetteh a Koné.

Slovácko může prodloužit již vzpomínanou sérii neporazitelnosti na osm utkání, rekordní šňůra je pak ještě o jeden zápas delší.

„Ta série ukazuje, že mužstvu nechybí pracovitost, charakter, disciplína. Netrénuji sice kvůli rekordům a statistikám, ale určitě bych se nebránil tomu, aby to pokračovalo,“ pousmál se trenér Slovácka.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – VYSOČINA JIHLAVA 2005 - 2016

Celková bilance: 11 zápasů 7 - 2 - 2, 17 : 8
Domácí statistika: 6 zápasy 5 - 1 - 0, 12 : 3
Venkovní statistika: 5 zápasů 2 - 1 - 2, 5 : 5

Nejčastější výsledky: 1:0 a 2:1 (3x)
Nejvíc branek za Slovácko: 5 – Došek, 2 – Daníček, Havlík a J. Valenta
Nejvíc branek za Jihlavu: 1 – Marek, Masopust, Šimonek, Tlustý, Vojtíšek a Heča (vlastní)
Největší návštěva na Slovácku: 4.358 - 10. listopadu 2012 (Slovácko - Vysočina 3:0, 1. liga)
Největší návštěva v Jihlavě: 3.056 - 22. května 2013 (Vysočina – Slovácko 1:1, 1. liga)

Zajímavosti:
Slovácko sehrálo s Vysočinou jen jedenáct prvoligových duelů v sezónách 2005-2006, 2012-2013, 2013-2014 až 2015-2016. V prvních vzájemných zápasech 2005-06 zvítězily vždy domácí celky 1:0 a to brankami ve 13. minutě zápasu.

Výhra 18. března 2006 brankou Sowunmiho nastartovala zachraňující se Slovácko k výbornému závěru v poslední třetině prvoligové soutěže. Ještě po 20. kole figurovalo na předposlední 15. příčce, ale v posledních deseti kolech prohrálo pod vedením Stanislava Levého pouze jednou v Ostravě. Takže v konečné tabulce skončilo Slovácko na výborném 7. místě. Naopak Vysočina opustila nejvyšší soutěž po ročním účinkování, protože skončila předposlední.

Na tomto faktu se výraznou měrou podepsala Sparta, která v posledním kole překvapivě doma podlehla Plzni 1:3 a Viktoria se tak o dva body odpoutala od Jihlavy a slavila záchranu.

V sezóně 2007-2008 bojovalo Slovácko o návrat do nejvyšší soutěže, po výborném podzimu, kdy vyhrálo I na půdě Jihlavy 1:0, se jarní část nevydařila. Přispělo k tomu I domácí utkání s Vysočinou, které bylo dramatické, plné zajímavých akcí, ale pro domácí bohužel skončilo nerozhodně 2:2. Také tyto ztracené body později chyběly k dosažení druhé postupové příčky, o kterou Slovácko bojovalo do posledního kola.

Nejlepším střelcem ve vzájemných prvoligových duelech je Libor Došek. Ten doma na podzim 2012 a 2014 vstřelil dvě branky a na jaře 2013 v Jihlavě jednu. Celkem tedy v sezóně 2012-2013 dokázal dát soupeři z Vysočiny hned tři branky.

Vlastimil Daníček ve své ligové kariéře vstřelil celkem sedm prvoligových branek ve 113 zápasech. Rozhodl o výsledku s Jabloncem 1:0 a i další dvě branky vsítil soupeři z města začínajícím na písmeno J. První branku vstřelil Jihlavě v sezóně 2012-13 a Slovácko vyhrálo 3:0. Další přidal ve druhém kole 2013-14 a byla to vítězná trefa v 87. minutě do branky pod informační tabulí.

Další své dvě branky vstřelil Plzni a po jedné Příbrami a Teplicím.

V zápasech v 1. lize Slovácko neinkasovalo od Jihlavy branku 287 minut. Tuto serii zrušil jihlavský Šimonek v 31. minutě duelu hraného 22.5.2013, kdy Slovácko remizovalo 1:1. Jen o sedm minut kratší serii ukončila vlastní branka gólmana Heči v zápase hraného 22. srpna 2015 v Jihlavě. Zde Slovácko vedlo 2:0, ale nakonec inkasovalo jedinou branku v 49. minutě. Naopak Vysočina udržela nejdelší neprůstřelnost jen 103 minut a to v první sezóně 2005-06.

Slovácko dokázalo v posledních deseti zápasech s Vysočinou vždy skórovat. Branku nevstřelilo jen v tom prvním duelu, který byl sehrán v Jihlavě 25.9.2005 a domácí Vysočina zvítězila 1:0. V posledních deseti duelech prohrálo s Vysočinou jen jednou a má s ní bilanci 7 – 2 – 1, 17 : 7. Doma obdrželo v pěti zápasech jen tři branky a to z kopačky Masopusta, Hronka a Ikauniekse. Ve všech třech případech to byly úvodní branky zápasu. Přesto Slovácko dokázalo dva zápasy v posledních minutách ještě zvrátit a zvítězit. V tom posledním alespoň remizovalo, když srovnal Havlík na 1:1.

Památný duel:
1. FC Slovácko – Vysočina Jihlava 3:0 (1:0)

odehraný 10. listopadu 2012 v Uherském Hradišti
Poprvé vážněji zahrozilo Slovácko, když v 15. minutě po Doškově přihrávce Kovářova střela těsně minula branku. Vzápětí se ocitl ve slibné příležitosti Valenta, jehož pokus o dloubák však skončil pouze slabou střelou přímo do náruče brankáře Blažka.

Po půlhodině se Slovácku podařilo otevřít skóre. Po pravé straně pronikl až k brankové čáře aktivní středopolař Hlúpik a z jeho zpětné přihrávky Došek tvrdou střelou k opačné tyči překonal brankáře Blažka.

Za první poločas ohrozil z jihlavského týmu vážněji domácí branku pouze pět minut před přestávkou Vaculík, jeho pohotová střela z otočky ale trefila dobře postaveného brankáře Melichárka. Naopak v závěru poločasu ještě mohli domácí fotbalisté zvýšit svůj náskok. Hlúpik ale nestačil přesně umístit míč a brankář Blažek tuto akci zlikvidoval.

Hned po změně stran se Jihlava pokusila ofenzivní hrou o zvrat. Zahrozila však pouze trestným kopem Vaculíka, který hodně protáhl brankáře Melichárka. Ovšem v 50. minutě po Volešákově centru změnil směr míče levou nohou Došek a brankář Blažek už nestačil reagovat. Po tomto gólu se Slovácko zatáhlo do obrany. Po hodině hry se Slovácko nadechlo k dalšímu náporu.

Přes hodně děravou jihlavskou obranu se v 67. minutě ocitli zcela sami před Blažkem Došek s Trousilem. Jihlavský brankář v poslední chvíli stačil míč vyrazit a tím zabránil Doškovi zaznamenat hattrick. V 69. minutě další jihlavskou defenzivní chybu potrestal třetím gólem Daníček, který zůstal po trestném kopu zcela osamocen a hlavou poslal pohodlně míč do sítě. V závěrečných dvaceti minutách už mělo Slovácko utkání zcela ve své režii.

Branky: 30. a 50. Došek, 69. Daníček

Počet diváků: 4.358
Žluté karty: Došek, Kerbr - Karlík, Rada, Jungr
Rozhodčí: Drábek - Vysloužil, Hock
Sestava Slovácka: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Mezlík - Hlúpik, Daníček, Valenta, Volešák (68. Kerbr) - Došek (86. Trávník), Kovář (78. Lukáš). Trenér: Habanec.
Sestava Vysočiny: Blažek - Obert, Tlustý, Šourek, Josl - Karlík, Rada - Masopust (83. Kosak), Jungr (74. Kučera), Vaculík - Mešanovič (29. Sedláček). Trenér: Komňacký.